10 najlepszych produkcji audio wysłuchanych tego roku!

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim wszelkie podsumowania! Bardzo lubię ten czas w roku, kiedy mogę przeglądnąć listę przeczytanych książek, odsłuchanych audiobooków i superprodukcji. Przychodzę więc do was z wielką dziesiątką serwisu Audioteka! Poznajcie moje ulubione tytuły, które zachwyciły mnie i nie wyobrażam sobie, że się z nimi nie zapoznacie!

Pamiętajcie również, że serwis jest głównym partnerem plebiscytu “Opowiemci”: honorujmy twórców. Audioteka specjalnie dla uczestników rankingu przygotowała wyjątkową niespodziankę! Każda osoba, która odda swój głos na ulubionego twórcę, otrzyma w wiadomości zwrotnej prezent! Jaki? Dowiesz się głosując w rankingu!

Miejsce 10

Witaj, cukrzyco! Rok z życia taty młodego cukrzyka

Książka jest hybrydą pamiętnika rodzica młodego cukrzyka z poradnikiem dla cukrzyków. Napisana dla rodziców młodych cukrzyków. To właśnie rodzice dzieci z cukrzycą potrzebują wsparcia po diagnozie swojej pociechy.

Miejsce 9

Gra o tron

Epickie otwarcie sagi Pieśni Lodu i Ognia!
“W grze o tron zwycięża się albo umiera. Nie ma ziemi niczyjej.”

“Gra o tron” George’a R.R. Martina to powieść, której nie trzeba przedstawiać. Epicka historia, w której lata pokoju minęły i możnowładcy zaczynają grę o żelazny tron Siedmiu Królestw, porwała odbiorców na całym świecie. Na jej podstawie powstał między innymi bijący rekordy popularności serial HBO, a sama książka ma status bestsellerowej i doczekała się wydań w kilkudziesięciu językach.

Miejsce 8

Momo

OMO albo osobliwa historia o złodziejach czasu i dziewczynce, która odzyskała dla ludzi skradziony im czas.

Pewnego dnia w ruinach starego amfiteatru pojawia się tajemnicza dziewczynka – Momo. Szybko zaprzyjaźnia się z okolicznymi mieszkańcami. Dzieci uwielbiają się z nią bawić, a dorośli dzielą swoimi kłopotami. Jedno spotkanie z Momo wystarczy, żeby w ich życiu zapanował spokój i radość. Jednak wkrótce całe miasto opanowują bezwzględni szarzy panowie, którzy kradną ludziom wolny czas i zatruwają ich serca śmiertelną szarą nudą. Czy Momo uda się uratować swoich przyjaciół? Czy mając do pomocy jedynie żółwia i zagadkowego mistrza Horę pokona szarych panów? Posłuchajcie…

Miejsce 7

Na zachodzie bez zmian

Jedno z najgłośniejszych dzieł literatury XX wieku w przekładzie Ryszarda Wojnakowskiego!

Powieść “Na Zachodzie bez zmian” należy do najgłośniejszych dzieł literatury XX wieku. Jej bohaterowie, podobnie jak sam autor, należą do „straconego pokolenia”: pokolenia, którego młodość przepadła w okopach pierwszej wojny światowej.

Miejsce 6

Raj utracony

Jeden z najwybitniejszych poematów epickich nowożytnego świata w doskonałym przekładzie Macieja Słomczyńskiego i w brawurowej interpretacji Marcina Przybylskiego.

“Raj utracony” to poemat epicki w dwunastu księgach, przedstawiający dzieje świata od momentu buntu Szatana po odejście Adama i Ewy z Raju. Centralnym motywem jest utrata raju przez pierwszych ludzi i wokół tego wydarzenia Milton koncentruje pytania natury religijnej i filozoficznej: o pochodzenie zła, wolną wolę, interwencję Bożą, siłę cnoty, losy świata.

Miejsce 5

Skowyt

Czasem mają miejsca wydarzenia, które mogą w jednej chwili odmienić życia i sprawić, że nic już nigdy nie będzie takie samo. Są nieszczęśnicy, którym takie rzeczy zdarzają się więcej niż raz!

Jacek to copywriter, który zmuszony jest dzielić czas między pracę w Warszawie a rodzinne życie w małym miasteczku na Opolszczyźnie. Którejś nocy wracając do domu po tygodniu pracy ratuje na drodze milczącą dziewczynę ściganą przez tajemniczą postać w czarnym samochodzie terenowym. Niedługo potem zaczynają się wokół niego dziać dziwne, przerażające rzeczy, a wszystkie prowadzą do tajemniczej tragedii sprzed lat, która wciąż ciąży Jackowi na sumieniu. Wie, że musi działać i to szybko, bo powracające wizje, których nauczył się nie lekceważyć, mówią mu, że jego najbliżsi są w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Miejsce 4

2001: Odyseja kosmiczna

Ponadczasowa powieść, powstała w 1968 roku w wyniku współpracy autora, Arthura C. Clarke’a, ze Stanleyem Kubrickiem nad scenariuszem do filmu o tym samym tytule, uznawanego dziś za jeden z najwybitniejszych obrazów tego gatunku w historii kina.

Miejsce 3

Filary ziemi

Najsłynniejsza powieść Kena Folletta w olśniewającej aranżacji z udziałem najlepszych polskich głosów. Pierwsza część superprodukcji opowiada o początkach prawie czterdziestoletniej historii budowy monumentalnej katedry w Kingsbridge – obejmuje prolog i akcję w latach 1123 i 1135–1136.

Walka o władzę, konflikty między monarchią, klerem i narodem, namiętność, miłość, mroczne tajemnice i krwawe zbrodnie… Bohaterowie, którzy dzięki niewyobrażalnej determinacji i sile woli dotknęli niemożliwego. Choć wokół trwa wojna domowa, ludzie umierają z głodu, misterne plany grzęzną w sieciach intryg, a każda z postaci stara się ugrać coś dla siebie, kamienne mury katedry w Kingsbridge niewzruszenie pną się, by sięgnąć nieba.

Miejsce 2

Superprodukcja: Bracia Karamazow

Bracia Karamazow to ostatnia powieść Fiodora Dostojewskiego, a zarazem jedno z najwybitniejszych dzieł literatury światowej, od ponad stu lat wzbudzające zainteresowanie kolejnych pokoleń czytelników.

Opowiada dzieje czterech braci, których łączy tragedia: zabójstwo ojca. Każdy z nich, obciążony własnymi winami, kierowany emocjami i pożądaniem, na swój sposób usiłuje odnaleźć miejsce w mrocznej mozaice rodziny Karamazowów.

W superprodukcji Audioteki w rolach głównych występują Dariusz Chojnacki jako Iwan Fiodorowicz Karamazow, Bartłomiej Błaszczyński jako Aleksiej Fiodorowicz Karamazow i Michał Rolnicki, wcielając się w rolę Dymitryja Fiodorowicza Karamazow.

To doskonała superprodukcja w reżyserii Krzysztofa Kiczka, która zachwyci słuchaczy w każdym wieku.

Miejsce 1

Superprodukcja: Anima i Anima 2. Powrót

Najnowsza superprodukcja Audioteki o niepokojąca, mroczna opowieść o sile tego, czego nie widzimy, a czego boimy się najbardziej.

W rolach głównych posłuchamy Łukasza Simlata, Barbarę Kurzaj, Filipa Pławiaka czy Antoniego Pawlickiego. Dodatkowo posłuchamy oryginalnej muzyki skomponowanej specjalnie na potrzeby audiobooka.

Superprodukcja powstała w wyniku współpracy Kingi Krzemińskiej, scenarzystki i tłumaczki oraz Krzysztofa Komandera, pisarza i producenta. Na komendę w małym miasteczku przychodzi lokalny listonosz, chcąc zgłosić zniknięcie dwudziestu pięciu mieszkańców z pobliskiej wsi leżącej paręnaście kilometrów za otaczającym ją lasem. Aspirant, Jan Willer, początkowo nie wierzy w opowieść listonosza, jednak z czasem okazuje się, że faktycznie – domy stoją puste, a po mieszkańcach nie ma ani śladu.

Zdecydowanie warto odsłuchać tę superprodukcję, jak i sięgnąć po dalszy ciąg historii zaginionych mieszkańców małej osady na Podlasiu.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *