2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Chyba z żadnym zaburzeniem rozwoju nie spotkałam się z tyloma ilościami mitów jak przy zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Należę do tych osób, które nie do końca zgadzają się z pastelowymi filmami przedstawiającymi dzieci autystyczne niczym słodkie, pluszowe misie, żyjące w swoim świecie i tylko to odróżnia je od rówieśników.

Rzeczywistość odbiega od modelowych kampanii, głównie z uwagi na to, iż ile jest dzieci, tyle sposobów radzenia sobie z emocjami. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju na tle neurologicznym, które utrzymuje się przez całe życie i obejmuje szeroki zakres zmian behawioralnych.

Nie wszystkie zaburzenia ze spektrum autyzmu są dostrzegalne na pierwszy rzut oka. Wielokrotnie byłam światkiem przypinania dzieciom łatek ‘niegrzecznych’, ‘dziwnych’ lub ‘źle wychowanych’, a rodziców obdarzano osądzającym spojrzeniem za to, że pozwalają swoim dzieciom na pewne ‘wybryki’.

Dlatego postanowiłam w tym poście polecić wam dwa wartościowe wpisy, w ramach zasady “twój lajk nie zmieni nic, twoja świadomość zmieni wszystko”. Solidaryzowanie się z osobami cierpiącymi na zaburzenia ze spektrum autyzmu jest dobre, pod warunkiem, że sami podnosimy swoją świadomość w tej sprawie.

View this post on Instagram

Jest piękna. Silna, mądra i kreatywna. Odważna, ma silną osobowość i własne zdanie. 💙 Potrafi być agresywna i impulsywna. Szczególnie gdy inny dziecko zaburzy jej przestrzeń osobistą, mimo wysyłania znaków, że tego nie chce. Słyszy wtedy „dlaczego jesteś niegrzeczna”, „dlaczego krzyczysz, on chciał cię tylko przytulić”. Nie rozumie tych tłumaczeń, szczególnie ostatniego. Zaburzenie przestrzeni osobistej to zaburzenie przestrzeni osobistej, nie zniknie, bo się dziecku powie „ono chce cię tylko dotknąć/ przecież to małe dziecko”. Potrafi krzyknąć ponieważ decyduje impuls, potrzebna obrony. Ponieważ inne dziecko zignorowało jej wyciągniętą rękę, lub słowo NIE. Nie jest świadoma tego, co robi, jest nieobecna. Skoro właśnie z tego powodu pracującym z nią specjalistom z dziedziny neurologii, psychologii, pedagogiki i psychiatrii jest ciężko się przebić, to twoje „dlaczego to zrobiłaś, przecież moje dziecko chciało cię tylko przytulić” zadziała? Nie, taki komentarz potrzebny jest tobie, nie dziecku. 🦋 Często słyszy, że jest „niegrzeczna”, szczególnie od osób, które chwalą się polajkowaniem na Facebooku zdjęcia kampanii tłumaczącej jak widzi świat dziecko autystyczne. Tylko rzeczywistość różni się od obrazu z kolorowych kampanii. Zaburzenia ze spektrum autyzmu mają różne odmiany i głębokości. Nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka. Często takie dzieci zachowują się „normalnie”, kiedy jednak ich reakcje odbiega od naszych oczekiwań, kiedy w grę wchodzą interakcje z naszymi dziećmi, zamieniamy się w agresorów, oskarżycieli, zapominając o naszym wcześniejszym „lajku”. ⬇️⬇️⬇️ Twój lajk nie zmieni nic, twoja świadomość może zmienić wszystko. Zespół Aspergera, autyzm jest zaburzeniem neurologicznych, to nie jest choroba, z tego się nie wyrasta. Twoja wiedza i odpowiednia reakcja pomoże tym dzieciom mieć przyszłość pełną godności i akceptacji 💙Zerknij na link w bio💙 ——— Kocham cię H. jesteś cudownie niepowtarzalna, kiedy dorośniesz i zobaczysz ten wpis, zobaczysz, że mama walczyła o ciebie jak lwica. . #opowiemci #autyzm #asperger #dziecisawazne #mojamiłość #makeitblissful #autism #rozmowa #kwiecień #springvibes #rodzina #lovespring #książka #książki #kocham

A post shared by opowiemci (@opowiem_ci) on
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *