2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Chyba z żadnym zaburzeniem rozwoju nie spotkałam się z tyloma ilościami mitów jak przy zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Należę do tych osób, które nie do końca zgadzają się z pastelowymi filmami przedstawiającymi dzieci autystyczne niczym słodkie, pluszowe misie, żyjące w swoim świecie i tylko to odróżnia je od rówieśników.

Rzeczywistość odbiega od modelowych kampanii, głównie z uwagi na to, iż ile jest dzieci, tyle sposobów radzenia sobie z emocjami. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju na tle neurologicznym, które utrzymuje się przez całe życie i obejmuje szeroki zakres zmian behawioralnych.

Nie wszystkie zaburzenia ze spektrum autyzmu są dostrzegalne na pierwszy rzut oka. Wielokrotnie byłam światkiem przypinania dzieciom łatek ‘niegrzecznych’, ‘dziwnych’ lub ‘źle wychowanych’, a rodziców obdarzano osądzającym spojrzeniem za to, że pozwalają swoim dzieciom na pewne ‘wybryki’.

Dlatego postanowiłam w tym poście polecić wam dwa wartościowe wpisy, w ramach zasady “twój lajk nie zmieni nic, twoja świadomość zmieni wszystko”. Solidaryzowanie się z osobami cierpiącymi na zaburzenia ze spektrum autyzmu jest dobre, pod warunkiem, że sami podnosimy swoją świadomość w tej sprawie.

https://www.instagram.com/p/BvvenIkh9q6/?utm_source=ig_web_copy_linkhttps://www.youtube.com/watch?v=sCdtjnKZJj0

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *