“A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi”

Tytuł: A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi
Autorzy: Agnieszka Pajączkowska, Aleksandra Zbroja
Wydawnictwo: Poznańskie
Liczba stron: 280
Okładka: Zintegrowana
Rok wydania: 2019
Egzemplarz udostępniony dzięki uprzejmości Wydawnictwa Poznańskiego

Czy jest wśród nas chociaż jedna osoba, która nigdy w życiu nie była na wsi? Nie skakała po sianie, nie piła mleka prosto od krowy? Nawet jeśli mieszkamy w większych miastach, prawie każdy z nas może wyobrazić sobie życie z dala od niego. Mamy pewne wyobrażenia i wspomnienia, ale czy jesteśmy pewni, jak obecnie wygląda życie w takich miejscach?

Nie o miejscach wyłącznie jest książka A co wyście myślały, lecz o kobietach. Mieszkających z dala od wielkich aglomeracji, ciężko pracujących, miejscami pod silnym, męskim patriarchatem. O kobietach zaradnych, kreatywnych, umiejących postawić na swoim i spełniających marzenia. Autorki postanowiły rozprawić się ze stereotypami “wiejskiej” dziewczyny, niektórym schematom zaprzeczając, a niektóre mocno potwierdzając.

A co wyście myślały

A co wyście myślały, że wieś się nie zmienia?

Ja ludziom tutaj mówię tak: słuchajcie, mamy XXI wiek, pewne rzeczy trzeba w końcu zaakceptować, inaczej spojrzeć na świat, bo przecież nie wszędzie musi być jak u nas na podwórku.

A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi

Książka A co wyście myślały jest zbiorem wywiadów z kobietami zamieszkującymi tytułowe mazowieckie wsie. Autorki starały się dotrzeć do kobiet z różnego przedziału wiekowego, o różnej sytuacji materialnej i zawodowej tak, aby obraz, który się z tego wyłoni był jak najbardziej różnorodny.

Możemy zobaczyć polską wieś, która zmienia się na przestrzeni czasu. Bohaterki wywiadów opowiadają o tym, jak zmienia się ich rola i jak społeczeństwo przechodzi transformacje pokoleniowe.

A co wyście myślały

Reportaż ten czytało mi się bardzo szybko i miło dzięki formie w jakiej został przygotowany. Krótkie rozdziały – wywiady nadały dynamiki całej lekturze. Każda historia potwierdza, że ile jest osób, tyle historii. Każdy wywiad dołożył nową cegiełkę do dyskusji o tym, czym różni się kobieta miastowa od tej mieszkającej na wsi. Dodatkowo możemy dowiedzieć się czegoś więcej o Mazowszu.

Podobało mi się również to, że autorki nie szukają na siłę różnić między kobietami. Skupiają się na oddaniu głosu kobietom wiejskim, pozwalając czytelnikowi samemu utworzyć sobie obraz życia na wsi. Doceniam styl i kierunek, który został w tym reportażu objęty. Każda z tych historii została pozostawiona bez komentarza i oceny. To czytelnik może zdecydować, z którą bohaterką może się bardziej lub mniej utożsamiać.

A co wyście myślały

Jestem ciekawa, czy mieliście okazję sięgnąć po tę książkę. Podzielcie się wrażeniami w komentarzu :)

9 Comments

  1. Toksycznakosmetyczka 14 marca 2019 o 13:38

    Ta książka wydaje się być bardzo interesująca, dlatego z przyjemnością wpisuję ją na swoją listę czytelniczą.

  2. Fen 14 marca 2019 o 15:04

    Ja się na wsi wychowałam 😃 a książki jestem bardzo ciekawa! Z pewnością się za nią wezmę jak tylko przeczytam aktualne na liście. Chociaż kusi, żeby zamówić już dziś…

  3. todoarmo. pl 14 marca 2019 o 22:15

    Uwielbiam czytać takie historie koniecznie muszę mieć ta książkę .

  4. Prawie Idealna 15 marca 2019 o 23:12

    Lubię wieś. Kojarzy mi się z dzieciństwem. To może być interesującą książka.

  5. Bardziejmilo 17 marca 2019 o 21:21

    Ooo ale taką książkę to ja bardzo chętnie bym przeczytała :) lubie takie tematy :)

  6. WerkaTesterka 17 marca 2019 o 21:30

    Ksiązka wydaje się być bardzo interesująca. Lubię takie kobiece czytadła :)

  7. Anonim 18 marca 2019 o 07:14

    Mieszkam na wsi i jakoś nie czuję się gorsza… Wieś już wygląda inaczej mało kto już hoduję drób a spotkać krowę to nie lada wyczyn. Kinga.S

  8. Marta Kuchcińska 19 marca 2019 o 21:06

    Nie słyszałam o tej książce, ale mieszkam na wsi, więc pewnie tematy w niej poruszane są mi bliskie😊.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *