Nick Pettigrew “Antyspołeczny” wyd. Insignis

Tytuł: Antyspołeczny
Autor: Mick Herron
Przekład: Iwona Michałowska-Gabrych, Patrycja Zarawska
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 352
Okładka: Miękka
Rok wydania: 2021
Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem Insignis

Nick Pettigrew, pracownik od spraw antyspołecznych, ingeruje przy sytuacjach, z którymi większość społeczeństwa nie może lub nie umie sobie poradzić. Negocjuje z uzależnionymi sąsiadami, zjawia się podczas bójek, zajmuje się zgłoszeniami dotyczącymi łamania praw człowieka lub zachowań rasistowskich. Jego celem jest stać na straży danej społeczności tak, by pojawiało się w niej jak najmniej zachowań antyspołecznych, które działają destrukcyjnie na całe otoczenie.

W niebie się nie przydamy, w piekle na naszą interwencję jest za późno, ale pomiędzy nimi wciąż musimy robić swoje.

Antyspołeczny

Autor poświęcił kilkanaście lat życia na pilnowanie porządku publicznego wśród nieruchomości, którymi zarządzał, a swoje doświadczenie z wszelkiego rodzaju interwencji opisał w książce Antyspołeczny. W przypadku patologicznych zachowań podejmował się zbadania sytuacji, a następnie decydował jakie agencje należy zawiadomić, by polepszyć komfort życia innych mieszkańców.

Antyspołeczny to roczny dziennik zawodowy Nicka Pettigrewa, w którym każdy dzień, tydzień i miesiąc przynosił nowe, często zaskakujące sprawy. Książka prezentuje ciekawe spojrzenie na niecodzienną karierę urzędnika władz lokalnych, opisaną miejscami w sposób ironiczny ze względu na charakter jego działalności. Jako czytelnicy dostajemy więc zbiór historii i anegdot, z których nie tylko dowiemy się o kulisach jego pracy, ale poznamy sposoby radzenia sobie z osobami, które, choć nie podlegają prawy karnemu, potrafią swojemu otoczeniu dać porządnie w kość. W zależności od sytuacji autor zawiadamiał policję, pracowników socjalnych lub służbę zdrowia.

Antyspołeczny to nie tylko historia autora i tajników jego pracy. To opowieść o dramatycznej sytuacji osób, u których pod niecodziennym i utrudniającym życie innym zachowaniami kryją się często choroby psychiczne lub niedomagania natury fizycznej. Każdy człowiek tworzy odrębną historię, a motywacje jego działania tworzy złożony proces, który bardzo ciężko opisać w kilku akapitach. To również książka, która obnaża nieprawidłowości w brytyjskiej polityce skupionej na oszczędzaniu i ucinaniu dotacji sektorom usług socjalnych.

Antyspołeczny to szczera, miejscami dramatyczna historia osób znajdujących się pod dozorem Nicka Pettigrewa. Zadaje ona wiele retorycznych pytań dotyczących tego, w jaki sposób radzimy sobie z osobami uzależnionymi, chorymi psychicznie, znajdującymi się poza marginesem społeczeństwa. Polecam!


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *