Wojciech Dutka “Apokryf” wyd. Lira

Tytuł: Apokryf
Autorka: Wojciech Dutka
Wydawnictwo: Lira
Liczba stron: 505
Okładka: Miękka
Rok wydania: 2021
Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem Lira.

– Jedyna różnica między mną a tobą przyjacielu – rzekł mi – polega na tym, że ty masz już Mesjasza, a ja wciąż na niego czekam.

Apokryf

Sekstus Juliusz Sewer, rzymski legat, na łożu śmierci opowiada swojemu synowi historie związane z prześladowaniami, jakich się podjął w Judei. Wojciech Dutka, pisarz i historyk, stworzył fabularną opowieść o wydarzeniach rozgrywających się po największym powstaniu Żydów, w wyniku którego została zburzona Jerozolima. W jego opowieści znajdziemy odnośniki zarówno do historycznych, jak i fikcyjnych postaci.

Niezwykle interesujący okazał się dla mnie wstęp, który przygotował dla czytelnika autor, zanim pozwolił całkowicie wdrożyć się w wykreowany przez siebie świat. Jest to historia o spotkaniu ortodoksyjnego Żyda, Joela, potomka rabbiego Akiby ben Josefa. Historia ta stanowi podwalinę do zrozumienia całej książki, poprzez przytoczenie ważnych historycznie informacji. Choć opowieść bazuje na apokryfach anonimowego autora, w ciekawy sposób przedstawiają interpretację tamtejszych wydarzeń, które ubogacone wartką akcją stanowią niezwykle udaną powieść z gatunku fikcji historycznej.

Apokryf to również opowieść o przyjaźni, ponadwyznaniowej, gdzie tożsamość narodowa przestaje mieć znaczenie w obliczu braterstwa. To opowieść o tragicznych wydarzeniach związanych z pogromem narodu Żydowskiego i wielkim prześladowaniu, którego skutki odczuwane są przez Żydów aż do dzisiaj. Autor rzetelnie przedstawia konflikt toczącym się między dominacją imperium rzymskiego, a nowo powstającymi ugrupowaniami prochrześcijańskimi i semickimi. Miejscami brutalne historie przeplatają się z wartką akcją i ciekawymi bohaterami. Nie zabraknie w tej książce szaleństwa, nieograniczonej władzy i okrucieństwa. Narracja poprowadzona jest jednak równo, sporo miejsca autor poświęcił pobudkom, którymi kierowali się bohaterowie w ich działaniach.

Jestem przekonana, że czytelnik, sięgając po tę historię, odnajdzie w niej nie tylko ciekawą opowieść o tożsamości narodowej, Imperium Rzymskim w II wieku naszej ery, odwadze i poświęceniu jednostek dla całych narodów. Spotka się również z bogatym językiem i wciągającą narracją. Historia opowiedziana przez Wojciecha Dutka zachęca do dalszych poszukiwań i zainteresowania się, już na własną ręką, historią Żydów po wybuchu powstania przeciwko panowaniu rzymskiemu.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *