Jak widowiskowo opowiadać historie? Audioteka odkryła ten sekret!

Jedną z najcenniejszych rzeczy w obecnych czasach stanowi czas. Dzisiejszy styl życia wymusza na nas wielozadaniowość, nawet jeżeli nie zawsze przychodzi ona z łatwością. Pomiędzy pracą zawodową, studiami, opieką nad dziećmi próbujemy znaleźć odrobinę przestrzeni na rozrywkę, która przyniesie nam coś więcej, niż tylko zasłużony relaks.

Często w chwilach odpoczynku szukamy inspiracji, nowych pomysłów, bardzo cenię sobie momenty, kiedy mogę usiąść z książką i dzięki niej przenieść się poza moje własne horyzonty. Co jednak sytuacji, gdy prowadzimy samochód, czekają nas obowiązki domowe lub podróżujemy komunikacją miejską i nie chcemy, by inni pasażerowie zaglądali nam przez ramię?

Od kilku tygodni słucham różnych treści audio w Audioteka Dobrze opowiedziane historie i jestem zachwycona, w jaki sposób słuchanie przygotowanych produkcji nabiera nowego smaku. Dobór lektorów i sposób produkcji pozwala na jeszcze pełniejsze cieszenie się literackimi treściami, dlatego przychodzę do was z odkryciami czerwca! Mam nadzieję, że znajdziecie tutaj coś dla siebie!

Audiobooki:

Na podlaskim odludziu, wśród bagien i trzęsawisk, tuż obok mrocznej puszczy znajduje się pewna wieś. Miejsce, gdzie często dochodzi do nieprzyjemnych sytuacji, jednak zło nie może się zakorzenić. Dobro tam w końcu zawsze wygrywa, a niedobrych ludzi spotyka zasłużona kara, gdyż pierwotne duchy lasu oraz bagienne baby nie tolerują łamania odwiecznych praw…

Powieść Mirosława Miniszewskiego czyta przez Macieja Stuhra to doskonały audiobook na nadchodzący weekend. Zapadający w pamięć, dla dorosłego czytelnika pełny lokalnego folkloru i mroku kryjącego się za bagiennymi tajemnicami.

Superprodukcje:

Najnowsza superprodukcja Audioteki o niepokojąca, mroczna opowieść o sile tego, czego nie widzimy, a czego boimy się najbardziej.

W rolach głównych posłuchamy Łukasza Simlata, Barbarę Kurzaj, Filipa Pławiaka czy Antoniego Pawlickiego. Dodatkowo posłuchamy oryginalnej muzyki skomponowanej specjalnie na potrzeby audiobooka.

Superprodukcja powstała w wyniku współpracy Kingi Krzemińskiej, scenarzystki i tłumaczki oraz Krzysztofa Komandera, pisarza i producenta. Na komendę w małym miasteczku przychodzi lokalny listonosz, chcąc zgłosić zniknięcie dwudziestu pięciu mieszkańców z pobliskiej wsi leżącej paręnaście kilometrów za otaczającym ją lasem. Aspirant, Jan Willer, początkowo nie wierzy w opowieść listonosza, jednak z czasem okazuje się, że faktycznie – domy stoją puste, a po mieszkańcach nie ma ani śladu.

Zdecydowanie warto odsłuchać tę superprodukcję, jak i sięgnąć po dalszy ciąg historii zaginionych mieszkańców małej osady na Podlasiu.

Bracia Karamazow to ostatnia powieść Fiodora Dostojewskiego, a zarazem jedno z najwybitniejszych dzieł literatury światowej, od ponad stu lat wzbudzające zainteresowanie kolejnych pokoleń czytelników.

Opowiada dzieje czterech braci, których łączy tragedia: zabójstwo ojca. Każdy z nich, obciążony własnymi winami, kierowany emocjami i pożądaniem, na swój sposób usiłuje odnaleźć miejsce w mrocznej mozaice rodziny Karamazowów.

W superprodukcji Audioteki w rolach głównych występują Dariusz Chojnacki jako Iwan Fiodorowicz Karamazow, Bartłomiej Błaszczyński jako Aleksiej Fiodorowicz Karamazow i Michał Rolnicki, wcielając się w rolę Dymitryja Fiodorowicza Karamazow.

To doskonała superprodukcja w reżyserii Krzysztofa Kiczka, która zachwyci słuchaczy w każdym wieku.

Świat bez końca

Ken Follet to brytyjski pisarz, autor thrillerów, powieści szpiegowskich i historycznych. W 1989 opublikował swoją najsłynniejszą książkę – powieść historyczną Filary Ziemi, której fabułę osnuto wokół budowy fikcyjnej katedry Kingsbridge w XII-wiecznej Anglii. Akcja Świata bez końca zaczyna się 200 lat później, w roku 1327.

Świat bez końca to superprodukcja zrealizowana największym rozmachem! 100 znakomitych głosów, w tym Krzysztof Gosztyła, Aleksandra Hamkało, Danuta Stenka i Marcin Bosak. Oryginalna muzyka w wykonaniu zespołu Dekameron oraz chóru gregoriańskiego.

To zdecydowany must listen dla wszystkich miłośników literatury!

Karaluchy

W domu publicznym w stolicy Tajlandii znaleziono ciało norweskiego ambasadora. W Oslo pospiesznie tworzony jest plan uniknięcia skandalu.

Policjant Harry Hole wsiada do samolotu skacowany z zastrzykami witaminy B12 i wkrótce zaczyna krążyć po zaułkach Bangkoku: wśród świątyń, palarni opium, dziecięcych prostytutek i barów go-go. Odkrywa, że w tej sprawie chodzi o coś więcej niż o morderstwo: za ścianami pełza coś, co nie znosi dziennego światła…

Specjalnie skomponowana muzyka przez zespół Pink Freud oraz Natalię Przybysz, Borys Szyc w roli Hary’ego Hole’a, Danuta Stenka jako Hilde Molnes, Magdalena Cielecka – Tonje Wiig oraz Bogusław Linda, Robert Więckiewicz – Alte Molnes czy Izabela Kuna jako pozostali lektorzy.

Absolutny must have, a raczej must listen! Ponad 11 godzin spektaklu głosów i dźwięków Tajlandii, które zachwycają i sprawiają, że audiobooki już nigdy nie będą takie same :)

Niezwyciężony

Stanisław Lem zabiera czytelnika w podróż na obcą planetę i pozwala przeżyć starcie z morderczymi robotami.

Audiobook otwierający cykl Lemoteka czytany jest m.in. przez Krystynę Czubówną, Daniela Olbrychskiego czy Arkadiusza Jakubika.

 Audioteka stworzyła jedyną w swoim rodzaju superprodukcję. Wyreżyserowany przez Grzegorza Pawlaka audio-spektakl wyznaczył nową jakość realizacji audiobooków.

Audioseriale:

Symbioza

Czy między pensjonariuszem hospicjum i skazańcem może narodzić się przyjaźń? Szalony splot wydarzeń sprawia, że Henryk, skrywający mroczne tajemnice z przeszłości, i Janek, odsiadujący wyrok za zbrodnię, której może wcale nie popełnił, stają się nietypowymi sojusznikami. Rozpoczynają podróż przez Polskę, uciekają przed policją, wdają się w konflikt z groźnym bydgoskim gangsterem i przede wszystkim usiłują rozszyfrować siebie nawzajem.

Symbioza to autorska superprodukcja w reżyserii Krzysztofa Komandera, w której rolę Janka wciela się Bartłomiej Topa, a Henryka – Marian Opania.

Mroczne historie PRL-u to ośmioodcinkowy audioserial, w których posłuchamy o spektakularnych pościgach, brawurowych ucieczkach, strzelaninach, morderstwach, wyłudzeniach i skomplikowanych śledztwach.

Mój ulubiony odcinek, to zdecydowanie Jerzy Kalibabka – bandyta czy Casanova? i Czarna wołga nie zawsze była wołgą. Każdy jednak wnosi nowe informacje w znane nam historie z czasów PRL-u. Zdecydowanie polecam!

W niewielkim miasteczku znaleziono ciało staruszki. Z płytkiego grobu w lesie wykopały ją bezpańskie psy. Brzmi intrygująco? To dobrze! Bo czeka was prawdziwe, niezapomniane słuchowisko!

Podcasty:

Sweet Teens

Sweet Teens – czyli wszystko co najlepsze w popkulturze drugiej dekady XXI wieku!

Anna Gacek, dziennikarka muzyczna, prezenterka Programu Trzeciego Polskiego Radia przenosi słuchaczy do świata anegdot i ciekawostek z popkultury roku 2010.

Rozmowy Okołoliterackie

Rozmowy okołoliterackie Agnieszki Włoki to rozmowy z pisarzami i pisarkami o najbardziej interesującym temacie – literaturze!

Z ogromną przyjemnością wysłuchałam podcastu, w którym prowadząca – Agnieszka porusza zagadnienia związane m.in. z wydawaniem książek, współtworzenia książki z innymi autorami czy polską grozą. Zdecydowanie najlepszy podcast dla miłośników literatury.

Audioteka Klub:

Jeżeli tak, jak ja nie macie dość audiobooków, słuchowisk i podcastów zdecydowanie polecam dołączyć do Audioteka Klub, gdzie w ramach comiesięcznego abonamentu otrzymujecie dostęp do tysięcy audiobooków, promocyjnych cen, wiele produkcji możecie odsłuchać przedpremierowo i dodatkowo, jeśli macie dzieci, otrzymają one dostęp do Audioteka Kids! Zdecydowanie polecam ten katalogu bajek, lektur szkolnych i nagrań edukacyjnych.

W każdym momencie możecie wypróbować tę opcję przez 14 dni za darmo, a w ramach abonamentu możecie słuchać dowolnej ilości produkcji wraz z waszymi bliskimi!

Już w następnym wpisie przybliżę wam produkcje z cyklu Polska bez fikcji. Jest na co czekać! Przepięknie przygotowane produkcje mogą stać się doskonałym sprzymierzeńcem w wakacyjnych wyjazdach.

Zapraszam was również do oddawania głosów w plebiscycie “Opowiemci”, w którym partnerem jest serwis Audioteka: dobrze opowiedziane historie.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *