Koushun Takami “Battle Royale” wyd. Vesper

Tytuł: Battle Royale
Autor: Koushun Takami
Przekład: Urszyla Knap
Ilustracje: Maciek Kamuda
Wydawnictwo: Vesper
Liczba stron: 770
Rok wydania: 2021

Najstraszniejszą myślą, przed którą każdy gimnazjalista z Republiki Wielkiej Azji Wschodniej drży, jest ta, o dostaniu się do „programu”. Eksperyment bitewny, w którym młodzi ludzie walczą o przetrwanie, aż pozostanie tylko jedna osoba, okazuje się mrożącym krew w żyłach dramatem młodych dziewcząt i chłopców. Dodatkowo całkowicie nieprzygotowanych i nieświadomych koszmaru, który ich czeka.

Mimo że cała opowieść jest niezwykle drastyczna, to nie brutalne opisy świadczą o tym, dlaczego Battle Royale wywołuje niepokój w czytelniku. Otóż mamy Wodza narodu, który w obronie społeczeństwa przed imperialistami nie waha się poświęcać jednostek. W imię wyższego pokoju i bezpieczeństwa społeczeństwo gotowe jest przyjmować wzniosłe przemowy, nierzadko dając wiarę słuszności eksperymentu. Niczym z orwellowskiego państwa policyjnego zostajemy przeniesieni na wyspę wraz z nastolatkami i choć wiemy, jak może zakończyć się ta historia (dzięki Suzanne Collins😤😤😤), czytamy z zaciekawieniem do końca.

Thriller Koushuna Takamiego docelowo przeznaczony był dla starszej młodzieży, dlatego warto pamiętać, że większość jego znaczenia znajduje się na powierzchni. Dialogi i opisy zostały rozpisane w taki sposób, by czytelnik czarno na białym zrozumiał fabułę, tło polityczno-społeczne i motywy bohaterów. Całą historię czyta się więc szybko, od wartkiej powieści przygodowej opartej na antyutopii dzielą ją tylko hiperprzemocowe sceny, na które warto być przygotowanym przed sięgnięciem po książkę.


1 Comment

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *