Chip Kidd “Oceń to.” wydawnictwo Relacja

Chip Kidd jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich grafików, tworzących m.in. okładki książkowe.

Obecnie jest dyrektorem artystycznym domu wydawniczego Knopf, tworzy również niezależne projekty dla klientów takich jak Amazon, Doubleday, Grove Press, HarperCollins, Penguin/Putnam.

Stworzył okładki do książek artystów takich jak: Haruki Murakami, Dean Koontz, Cormac McCarthy, Frank Miller, Alex Ross, Charles Schulz.

Tytuł: Oceń to.
Tytuł oryginału: Judge This.
Tłumaczenie: Karol Łaciok
Wydawnictwo: Relacja
Liczba stron: 128
Okładka: Twarda z obwolutą
Rok wydania: 2018

TED Books: Małe książki o wielkich ideach.

TED to organizacja non-profit, której misją jest rozpowszechnianie wielkich idei i pomysłów. Bierze się pod uwagę, iż nie każdy ma czas, aby zagłębić się w długą i wymagającą literaturę naukową. Twórcy TED (ang. Technology, Entertainment and Design) postanowili wypełnić brakującą lukę w świecie literatury. Stworzyli oni serię książek, które będzie można przeczytać “na raz”, w autobusie, metrze, niedługiej podróży. Nie ma już konieczności odkładania jej lub dzielenia i czytania przez kilka tygodni.

Jednocześnie książki te propagują idee, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się trudniejsze do przyswojenia z dziedzin m.in. technologii, architektury, świata biznesu, czy nauki. Pozycje te stanowią kontynuacje lub uzupełnienie prelekcji (nie dłuższych niż 20 minut), dostępnych online (zobacz TUTAJ), pogłębiając przedstawiony temat w sposób zrozumiały, jednocześnie zaszczepiając chęć jego zgłębienia już samodzielnie przez czytelnika.

Oceń to

Pierwsze wrażenie odgrywa kluczową rolę w tym, jak postrzegamy świat i jak świat postrzega nas.Oceń to.

Umysł ludzki posiada wrodzoną potrzebę do oceniania rzeczy, które widzimy każdego dnia. Pierwsze wrażenie stanowi część naszego codziennego życia. Oceniamy, współczujemy, odczuwamy empatię lub wrogość.

Chipp Kidd po raz kolejny zaskakuje mnie kreatywnością i mądrością w przekazywaniu informacji. Używając wykresu w skali od 1 do 10 analizuje on przykłady popularnych reklam oraz wyjaśnia procesy ich powstawania. Pokazuje, w jaki sposób kierując się pierwszym wrażeniem ufamy przekazom reklamowym.

Jednocześnie autor analizuje plakaty oraz hasła reklamowe wskazując co można poprawić, by były one znacznie skuteczniejsze w odbiorze.

Oceń to, siła tkwi w prostocie.

W książce Oceń to autor wskazuje, iż dobre wrażenie determinuje to, w jak jasny i określony sposób rzeczy są przedstawiane. Bezpośredniość, minimalizm, prostota to podstawowe czynniki, którymi nasz mózg kieruje się rozszyfrowując dane dookoła nas.

Dodatkowo sam wygląd tej pozycji, jej układ graficzny bardzo zachęca do jej przeczytania. Oczywiście, nie brałam innej możliwości jej wyglądu pod uwagę, kiedy stworzył ją sam Chip Kidd :)

Książka ta bardzo mi się podobała. Kidd zaprasza do wspólnej zabawy świadomego obserwowania rzeczywistości i szukania inspiracji tam, gdzie zazwyczaj byśmy nie spoglądali.

Polecam gorąco połączenie lektury z dostępnym online wykładem. Zachęcam również do obszerniejszego zapoznania się z organizacją TED. Nie będziecie zawiedzeni.

Podobał ci się wpis? Zapraszam do komentowania :)

strona główna wróć do bloga

8 Comments

 1. ladymamma.pl 10 października 2018 o 12:04

  Bardzo lubię takie książki. Tak więc trafiłaś w dziesiątkę jeśli chodzi o moje gusta! ;)

  1. opowiemci 24 października 2018 o 09:07

   Cieszę się! :)

 2. Aleksandra Załęska 10 października 2018 o 12:29

  Dobry poradnik dla początkujących grafików :) Inspiracja leży wszędzie, grunt to umieć ją dostrzec :)

 3. Aneta 10 października 2018 o 13:14

  Pierwszy raz o nich słyszę i przyznam, że bardzo mnie zainteresował ten rodzaj przekazu. Chętnie sięgnę po tę pozycję i zapoznam się z nią.

  1. opowiemci 24 października 2018 o 09:08

   Polecam całą ideę TED, bardzo inspirująca sprawa!

 4. Danka 10 października 2018 o 13:23

  Hm, no cóż jestem w tyle, ale i niewiele mam zainteresowań. Mąż informatyk i ma w domu monopol.

 5. Karolina 24 października 2018 o 12:44

  Super pozycja, i jak to napisałaś kochamy oceniać i ja kierując się tym tropem oceniam okładkę bardzo wysoko, od razu przyciągnęła mój wzrok ;)

 6. Ciekawska Magdalena 24 października 2018 o 13:38

  Nie znam tego Pana ale chyba od teraz go zapamiętam

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *