Maciej Liziniewicz “Ciemnia” wyd. Lira

Tytuł: Ciemnia
Autorka: Maciej Liziniewicz
Wydawnictwo: Lira
Liczba stron: 409
Okładka: Miękka
Rok wydania: 2022
Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem Lira.

Przemykające przez umysł nieskładne z pozoru obrazy i słowa zaczynały układać się w smutną opowieść sprzed lat. Historię o zbrodni i miłości.

Ciemnia

Inżynier Wiktor Turno, pracownik fabryki garbarskiej doświadcza społecznego wykluczenia z powodu samobójczej śmierci jego narzeczonej, Alicji Drohomirskiej. Z tego samego powodu zmuszony jest opuścić miejsce swojego zamieszkania i wyjeżdża do niewielkiej miejscowości pod Kielcami. Bohater nie spodziewa się, że od tego momentu wkroczy na drogę, z której nie będzie już powrotu. Wiele lat później w przededniu powstania warszawskiego mężczyzna będzie wspominać lata swojej młodości, spisków i mrocznych losów mieszkańców Zasławic u schyłku XIX wieku.

Maciej Liziniewicz, socjolog, autor powieści historyczno-przygodowej Scheda oraz thrillera Zamach, pokazuje swój kunszt pisarski w całkowicie nowej odsłonie!

Nawet w akcie miłosierdzia może tkwić okrucieństwo. Czasem śmierć jest wybawieniem, a życie karą. Pokutą za jeden błąd.

Ciemnia

Ciemnia zabiera nas w podróż po schyłku XIX wieku gdzie podział społeczny na arystokracje, szlachtę, klasę średnią czy chłopów determinuje role bohaterów i ich zachowania. Margrabina Bieloszyńska, posiadająca majątek i ziemie uwodzi wdziękiem i władzą (również nad mężczyznami), którą posiada. Bohaterowie, których poznajemy w powieści, są intrygujący, fabuła hipnotyzuje, sprawia, że zostajemy wciągnięci w wir tajemniczych śmierci, niewyjaśnionych zagadek, a wszystko to w towarzystwie tytułowej ciemni. Ciekawe zwroty akcji i dobrze rozrysowani bohaterowie sprawią, że powieść hipnotyzująco zatrzyma przy sobie czytelnika chcącego odkryć, co tak naprawdę wydarzyło się w Zasławicach i jaki to ma związem z życiem głównego bohatera. Zmierzenie się z przeszłością nie będzie jednak dla bohaterów łatwe.

Maciej Liziniewicz wykazuje się niezwykle precyzyjną pracą historyczną, by przybliżyć czytelnikowi realia ziem polskich pod zaborem rosyjskim, sytuacji kulturowej i społecznej, odkryć, które wtedy miały miejsce, obyczaje mieszkańców i ich relacje z przyrodą. Jest to historia niezwykle dopracowana pod względem uwarunkowań społeczno-historycznych, dzięki czemu bohaterowie stają się dla nas wiarygodni i jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, że takie sytuacje mogły zdarzyć się naprawdę. To powieść, którą z jednej strony czyta się jak dobry kryminał, z drugiej jak powieść przygodową z kilkoma gorzkimi elementami dotyczącymi historii, dramatów ludzkich i namiętnościach, które jak pożar mogą strawić wszystko na swojej drodze.

Jestem przekonana, że czytelnik, sięgając po książkę, odnajdzie w niej nie tylko fascynującą opowieść o mieszkańcach Zasławic, lecz również zachwycającą prozę z bogatym językiem i wciągającą narracją. Polecam Ciemnię wszystkim miłośnikom tajemnic i polskich realiów przełomu XIX i XX wieku, dla tej odrobiny niepokoju, która nie pozwala nam odłożyć lektury nawet na moment.


1 Comments

  1. Szyj z Mają 22 czerwca 2022 o 12:47

    Okładka kojarzy mi się trochę z orient express. Bardzo lubię powieści z tłem historycznym, kocham kreacje z tamtych lat.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *