Paulina Kuzawińska “Cienie Paryża” wyd. Lira

Tytuł: Cienie Paryża
Autorka: Paulina Kuzawińska
Wydawnictwo: Lira
Liczba stron: 354
Okładka: Miękka
Rok wydania: 2021
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Lira.

Pragnęła prawdy – prawdy, której nie miała szans odkryć (…).

Cienie Paryża

Rok 1889, Paryż. Szpital psychiatryczny w Salpêtrière wywołuje dreszcze na skórze mieszkańców oraz jego rezydentów. Viktor Argent trafia do instytucji dla osób z zaburzeniami psychicznymi z powodu podpalenia restauracji w świeżo wzniesionej wieży Eiffla. Nie pamięta on jednak co się wydarzyło tamtej nocy, oraz jakie sytuacje doprowadziły do tak dramatycznych wydarzeń.

Cienie Paryża

Ta budowla wbija człowieka w pychę. Wznieca w nim najbardziej egoistyczne instynkty. Wywołuje wrażenie potęgi, niemalże nieśmiertelności. Budzi pragnienia, które nie mogą się spełnić. Oto jest współczesna wieża Babel!

Cienie Paryża

Cienie Paryża Pauliny Kuzawińskiej to powieść oparta na wspomnieniach, tragedii, rywalizacji i namiętności. To historia ze zjawiskową la belle époque w tle, gdzie architektoniczny projekt Wiktora staje się zjawiskiem mającym w przyszłości cieszyć się międzynarodową sławą.

Dekadentyzm przejawia się w myśleniu i projektach, które wychodzą spod rąk głównego bohatera. Powieść ta pełna jest symbolizmu i realizmu magicznego, z drugiej strony odbywamy podróż przez zamglony, ezoteryczny Paryż, nierzadko pod osłoną nocy, gdy do życia budzą się wszelkie obawy i trwogi.

Niepokojąco uwodzicielska Elaine, niczym zjawa pojawia się w najmniej spodziewanych miejscach i czasie, by doprowadzić do obłędu zafascynowanego nią Viktora. Czytelnik podobnie jak główny bohater, będzie musiał odkryć, czy żyje w świecie halucynacji, czy wydarzenia, które jawią się niczym sen miały miejsce naprawdę…

Cienie Paryża

Cienie Paryża to powieść niezwykle udana. Historia przedstawiona przez Paulinę Kuzawińską wciąga i intryguje. Autorka stworzyła niezwykły klimat tajemniczego, pełnego przepychu, choć wciąż mrocznego Paryża. Polecam!


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *