Danuta Marć “Consilio” wyd. Lira

Tytuł: Consilio
Autorka: Danuta Marć
Wydawnictwo: Lira
Liczba stron: 304
Okładka: Miękka
Rok wydania: 2022

Dokumenty spisane w języku rosyjskim z dołączonymi do nich szkicami tajemniczej maszyny. Ampułka ze śmiertelną dawką cyjanku i krakowska policja kryminalna próbująca dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi. Tak rozpocznie się mroczna opowieść Danuty Marć, która przeniesie czytelnika w alchemiczny świat medycyny lat 20. XX wieku.

Consilio

Henryk jest świadkiem, jak młody mężczyzna mówiący po rosyjsku zostaje zatrzymany przez strażników granicznych. Chwilę po zatrzymaniu obcy przybysz popełnia samobójstwo, rozgryzając ampułkę z cyjankiem. Chłopak szybko zdaje sobie sprawę, że strażnicy szukali pakunku, który powinien znajdować się przy zmarłym. Henryk decyduje się więc iść tropem nieznajomego, docierając do kryjówki Rosjanina, znajduje ukryte przez niego dokumenty. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że trzyma w ręce mroczne tajemnice transplantologii.

Ludwig Gołębiowski, asystent w zakładzie anatomii w Krakowie podejmuje się przeprowadzenia eksperymentalnych badań z dziedziny makroanatomii. W tym samym czasie tajemniczy morderca poruszający się po XX wiecznych uliczkach Krakowa budzić będzie postrach wszystkich mieszkańców. Odcięte głowy ludzi i zwierząt zatrwożą nawet komisarza prowadzącego tę sprawę. Katedra Anatomii Opisowej w Krakowie stanie się świadkiem tajnych badań naukowych pod przewodnictwem Juliana Zagajewskiego. Co łączy tych dwóch mężczyzn z zagadkowymi zbrodniami przekona się czytelnik sięgając po powieść.

Danutę Marć cechuje umiejętność tworzenia drobnych szczegółów narracyjnych składających się na mroczny thriller, którego nie da się odłożyć nawet przez chwilę. Czytelnik z każdą stroną zagłębia się w świat przerażających tajemnic i wstrząsających wydarzeń mających miejsce w ciemnych zakątkach Krakowa. Autorce do samego końca udało się utrzymać narastające napięcie, mając w zanadrzu kilka prawdziwych niespodzianek. Niezapomniana jest również sceneria powieści – prosektorium, słoje z ludzkimi narządami zanurzone w formalinie, podziemne sale służące do przeprowadzania medycznych eksperymentów. Czytelnik nie raz odczuje niepokój związany z niewiedzą, co wydarzy się dalej.

Niezależnie od tego, czy Consilio potraktujemy jako powieść historyczną, thriller medyczny, czy powieść grozy z elementami retro kryminału narracja prowadzi do jednego fundamentalnego pytania: Co to znaczy być człowiekiem? Czy w imię nauki i rozwoju medycyny mamy prawo stawać się doktorami Frankensteinami? Consilio jest więc książką niesamowitą. Z jednej strony śledzimy grupę krakowskich funkcjonariuszy próbujących rozwikłać zagadkę makabrycznych zgonów ludzi i pozbawionych głów zwierząt. Z drugiej strony, powieści Danuty Marć sprawiła, że zaczęłam rozmyślać nad granicami stawianymi przez filozofów i naukowców. Doktora Jekylla, doktora Moreau i innych nieposkromionych literackich naukowców łączy jedno: wszyscy kwestionowali ustanowione prawo i przekraczali nienaruszalne granice. Zagadnienia etyczne schodziły więc na dalszy plan. Zdecydowanie polecam!

Consilio

2 Comments

  1. Roma 9 kwietnia 2022 o 11:45

    Nie muszę się zastanawiać, wszystko co lubię w jednej książce – chcę kupić i przeczytać jak najszybciej😁

  2. Viola 22 czerwca 2022 o 10:59

    Fajnie! i Kraków!!!! Moje ukochane miasto! Aż mi się czasy uniwerku przypomniały :D

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *