Joanna Kruszewska “Czas nadziei” wyd. Filia

Tytuł: Czas nadziei
Autorka: Joanna Kruszewska
Wydawnictwo: Filia
Liczba stron: 350
Okładka: Miękka ze skrzydełkami
Rok wydania: 2021
Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem Filia.

(…) człowiek musi do czegoś wracać, niekoniecznie tkwić w przeszłości, ale mieć świadomość, że spotkało go coś wyjątkowego. Żyć nadzieją, że jeszcze ciągle coś podobnego wydarzyć się może.

Czas nadziei

Iwona doświadcza bolesnej rozłąki z mężem. Lena i Robert przechodzą kryzys w z pozoru idealnym małżeństwie. Małgorzata nie radzi sobie z tęsknotą za swoją matką. Nic, co ludzkie nie jest nam obce, tak samo jak bohaterom najnowszej powieści Joanny Kruszewskiej Czas nadziei.

Czas nadziei

Czas nadziei to poruszająca, miejscami trudna wielopokoleniowa opowieść, w której poszczególni członkowie rodziny będą przeżywać różne koleje losu, zdecydowanie nieobce wielu czytelnikom. Otrzymujemy historię o tęsknocie i to wielowymiarowej. Żony do męża, córki do matki. Pokazuje bohaterów, którzy muszą mierzyć się ze stratą, wielokrotnie emocjonalną, a proces uzdrowienia przychodzi przez przebaczenie i wyciągnięcie ręki do osoby, na której nam zależy. To powieść o rezygnowaniu z siebie, by zyskać coś o wiele więcej.

Czas nadziei to powieść, która opowiada również o małych wyborach, które w konsekwencji wywołują niszczące w skutkach tornado. Nie jest to jednak powieść, która nas zasmuci. Pojawia się w niej wiele elementów, które dodają otuchy, opowiadają o przyjaźni i sile więzów rodzinnych. Relacja Małgorzaty i Leszka jest świadectwem tego, że nie ma relacji nie do odbudowania. Czasem właściwy czas i miejsce potrafią uczynić więcej, niż myślimy.

To również historia tajemnic rodzinnych. Czytelnik będzie musiał zmierzyć się z odkryciem prawdy na równi z bohaterami, co sprawia, że opowieść ta staje się dynamiczna i czyta się ją bardzo dobrze. To również historia o przebaczeniu, które musi zostać odkupione miłością i darowaniem win. Miłość pobudza ludzi do przekraczania granic i wybacza nawet największe błędy. Pod tym względem Joanna Kruszewska stworzyła zajmującą opowieść obyczajową dla czytelników w każdym wieku.

Czas nadziei

Czas nadziei polecam każdemu, kto chce przypomnieć sobie o sile tkwiącej w więzach rodzinnych, przyjaźni i nadziei, że los zawsze może się obrócić na naszą korzyść. Warto zacisnąć pieści i zawalczyć o swoje szczęście, choć czasem jest to proces bolesny. Bohaterowie są realni, ich reakcje są ludzkie, niewyidealizowane, przez co czytelnik nie raz będzie się na nich złościć. Powieść jednak staje się bliska ludzi, autentyczna, łatwo jest nam się z pewnymi postawami utożsamić.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *