“Estera. Królewskie piękno” wyd. Znak

Tytuł: Estera. Królewskie piękno
Tytuł oryginału: Esther: Royal Beauty
Autorka: Angela Hunt
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 416
Okładka: Miella
Rok wydania: 2020
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Znak

Estera. Królewskie piękno rozpoczyna serię Niebezpieczne piękno, w której autorka przedstawia najbardziej intrygujące kobiety w Biblii, fabularyzując ich historie. Akcja powieści toczy się głównie w pałacu i opowiada dzieje biblijnej Estery oraz sytuacji narodu żydowskiego, któremu grożą prześladowania i zagłada. W ręce jednej postaci zostaje powierzona decyzja o losie swojego narodu.

Rozdziały przedstawione są z perspektywy Hadassy (tytułowej Estery) oraz eunucha Charbona, sługi króla. Wydarzenia zawarte w powieści oparte są zarówno na biblijnych relacjach, jak i pozabiblijnych informacjach historycznych zebranych przez Angelę Hunt.

Estera. Królewskie piękno – gdy odwaga łączy się z poświęceniem

Podczas gdy autor biblijnej Księgi Estery zwrócił szczególną uwagę na fabułę (kosztem charakterystyki bohaterów), autorka dopowiada szczegółowo jakimi postaciami byli Estera, Miriam, Mordechaj, czy Haman. Sporo miejsca poświęcone jest uczuciom i pobudkom, z jakimi bohaterowie kierują swoje działania, przez co Estera. Królewskie piękno stanowi bardzo dobre uzupełnienie całej historii biblijnej.

Moje największe obawy odnośnie powieści związane były ze sposobem przekazania całej historii przez autorkę. Biblia pełna jest historii opowiadających o symbolicznych lub prawdziwych wydarzeniach historycznych. Ciężko byłoby mi zaakceptować, gdyby w książce autorka zdecydowała się na zmiany fabularne lub niewłaściwie zinterpretowała sytuacje społeczne.

Całkowicie nowa odsłona retellingu

Mimo że niektóre fragmenty opisałabym w inny sposób, dokładniej wyjaśniłabym kontekst kulturowy (miejscami powieść może budzić kontrowersje), uważam, że autorka bardzo rzetelnie przygotowała się do sfabularyzowania całej historii. W książce znajdziemy informacje o tradycjach sięgających czasów perskich. Angela Hunt dobrze ukazała tło biblijnych wydarzeń oraz to, jak wyglądało życie w pałacu królewskim. Otrzymujemy również wyjaśnienie, skąd pochodzi żydowskie święto Purim, o którym od starożytności odczytywano informacje w synagogach.

Estera. Królewskie piękno to opowieść o odwadze, poświęceniu, szeregu sprzyjających okolicznościach, które doprowadziły do zmiany biegu historii. Warto po tę książkę sięgnąć i przeczytać o odważnej i pięknej królowej, jak i zaglądnąć do tekstu Biblijnego. Obie opowieści zostaną z nami na dłużej.

Lubicie czytać historie oparte na silnej postaci kobiecej?

6 Comments

 1. Moniśka 1 marca 2020 o 11:41

  Nigdy nie czytałam tego typu książek, ale właśnie zastanawiam się teraz poważnie, ponieważ twoja opinia mnie zaciekawiła. Tego tylu historie mogą być ciekawym uzupełnieniem historii biblijnych :)

 2. Zaczytana Gonia 1 marca 2020 o 11:43

  Jakie cudowne zdjęcia 🤩 Zawsze są perfekcyjne ❤️

 3. Kamila Zasadna 1 marca 2020 o 11:45

  Zawsze ciekawiły mnie takie historie, zwłaszcza, że wszyscy o tej postaci słyszeliśmy chociaż raz, zapisuję na listę! Piękne zdjęcia!

 4. Daj poczytać, Domi 1 marca 2020 o 11:47

  Wow, No i znowu świetny wpis ! A wiesz, ze widziałam te książkę na Instagramie i to chyba jakiś znak :D

 5. Kinga R. 6 marca 2020 o 10:21

  Czekam na premierę!!!

 6. motyl23 6 marca 2020 o 10:21

  Zbankrutuję przez ciebie :D Bardzo zachęcająca opinia!

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *