Mirosława Kareta “Gorzej urodzona” wyd. Mando

Tytuł: Gorzej urodzona
Autorka: Mirosława Kareta
Wydawnictwo: Mando
Liczba stron: 365
Okładka: Miękka ze skrzydełkami
Rok wydania: 2021
Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem Mando.

Jeszcze wtedy nie wiedzieliśmy, że za chwilę sami zostaniemy wciągnięci w zdarzenia jak z bajki.

Gorzej urodzona

W najnowszej powieści Mirosławy Karety Gorzej urodzona śledzimy losy Józi, pracującej jako służąca u wielkomieszczańskiej rodziny. Bohaterka przytacza historie ze swojego życia i młodości, niektóre pełne smutku, ludzkiego dramatu, niektóre dające nadzieję, że hart ducha potrafi pokonać przeciwności losu.

Gorzej urodzona

Gorzej urodzona to historia o odwadze, osadzona w czasach, które nie sprzyjały łamaniu ustalonych konwenansów. Szczególnie jeśli bohaterką była kobieta wykluczona społecznie, będąca nieślubnym dzieckiem na XIX wiecznej wsi. To poruszająca opowieść o odkrywaniu, mimo braku możliwości rozwoju, swojego miejsca w świecie.

Główna bohaterka, decyzją swojego surowego ojczyma, wyjeżdża do miasta, służąc wielkomieszczańskiej rodzinie. Doświadczając na każdym kroku upokorzeń, wyzysku, bez prawa do wypoczynku i własnego zdania, Józia decyduje się mimo wszystko walczyć o szczęście. Kibicujemy jej zmaganiom, współczujemy jej i śledzimy tę historię z nadzieją na jej szczęśliwe zakończenie.

(…) od tej chwili – z całym swoim bolesnym doświadczeniem i pamięcią, z całym tym bagażem – ruszyła naprzód.

Gorzej urodzona

Mirosława Kareta potrafi snuć hipnotyzujące historie, osadzając je w niezwykłym kontekście historycznym i kulturowym. Główna bohaterka, Józia, prowadzi nas przez swoje wspomnienia, boleśnie powraca do przeszłości, która pomimo czasu wciąż jest żywa i pozostawia w niej głęboki ślad. To powieść przepełniona sztuką, z bardzo dobrze rozbudowanymi bohaterami. Jest to jednak opowieść gorzka. Czytelnik będzie zmuszony zmierzyć się z emocjami towarzyszącymi opisom związanym z nierównym traktowaniem kobiet, szczególnie służących. To jedna z tych historii, która budzi w nas wrażliwość, przypomina te wszystkie niewypowiedziane historie kobiet na przestrzeni wieków, które nie miały szansy zostać odkryte czy wysłuchane.

Gorzej urodzona

Powieść Gorzej urodzona to pierwsza część serii Wydziedziczone. To historia o dramatach całych pokoleń kobiet, zmuszonych przyjmować określone w społeczeństwie role, będąc jednocześnie poddanym opresji i wyzyskowi, również na płaszczyźnie seksualnej. Bardzo chcę poznać dalsze losy bohaterki, jestem ciekawa, jak autorka rozwinie tę postać. Jeżeli tak jak ja lubicie takie historie, książka ta przypadnie wam do gustu!


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *