Kilka ciekawostek o Jane Austen

Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.

Duma i uprzedzenie

Znana z ironicznych i uszczypliwych komentarzy na temat życia społecznego, urodzona w 1775 roku w Steventon, Hampshire w Anglii, Jane Austen od pokoleń przyciąga do swojej twórczości miłośników literatury, czerpiących inspirację z jej życia i dorobku.

Czy wiesz, że:

  • Jane Austen służyła w wojsku jako starszy oficer w 4. Batalionie Kobiet, King Royal’s Hussars. Była widziana podczas czynnej służby w Ulm w 1805 roku.
  • Mimo że akcja jej książek osadzana była głównie na wsi, autorka lubiła przebywać Londynie. Brała ona udział w licznych spotkaniach towarzyskich, chodziła do teatrów i pisała recenzje o sztukach, które oglądała.
  • Jej pierwsza powieść została opublikowana w 1811 roku. Jednak Jane pierwsze szkice zaczęła tworzyć w wieku 11 lat.
  • Jane Austen zmarła w wieku 41 lat. Nigdy ostatecznie nie ustalono przyczyny śmierci, chociaż przypuszcza się, że przyczyniła się do tego choroba Parkinsona.
  • Pierwsze opublikowane prace autorki zostały wydane pod pseudonimem Dama. Przyjmuje się, że decyzję tę podjęła obserwując rynek literacki całkowicie zmonopolizowany przez mężczyzn. Po jej śmierci jej brat Henryk przywrócił nazwisko Jane na okładki.
  • Tytuł Duma i uprzedzenie nie został wymyślony przez Jane Austen. Autorka wykorzystała dla swojej powieści termin stworzony przez Frances Burney jako hołd dla swojej ulubionej twórczyni. Burney użyła określenie dumy i uprzedzenia w swojej powieści Cecilia. 
Żródło: 1, 2, 3

Zaczytujecie się w historiach stworzonych przez Jane Austen?

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *