Izabela Kawczyńska “Jej jest ta czerwień” wyd. Lira

Tytuł: Jej jest ta czerwień
Autorka: Izabela Kawczyńska
Wydawnictwo: Lira
Liczba stron: 635
Okładka: Miękka
Rok wydania: 2021
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Lira.

To właśnie wtedy w Bay Village zawrzało: ktoś spuścił z uwięzi piekło.

Jej jest ta czerwień

Eva, żona kierownika oddziału neurochirurgii, Adama, zostaje brutalnie zamordowana w sypialni ich domu w Bay Village w stanie Ohio. Od samego początku podejrzenia skierowane są w stronę męża, który zostaje aresztowany i poddany procesowi o morderstwo. Ta z pozoru fikcyjna historia, napisana przez Izabelę Kawczyńską, ma swoje odzwierciedlenie w prawdziwym procesie dr Samuela Shepparda, oskarżonego o brutalną zbrodnię na swojej żonie.

Jej jest ta czerwień

To, co sprawia, że czytamy tę historię z takim zainteresowaniem, jest próba odpowiedzi na pytanie o winę oskarżonego. Do dzisiaj sprawa, które stanowiła podwaliny do napisania tej historii, uznawana jest za jedną z najsłynniejszych w Stanach Zjednoczonych. Izabela Kawczyńska nie tylko prowadzi czytelnika przez skrupulatną retrospekcję wydarzeń, ale nadaje im interesującą narrację pobudzającą czytelnika do kilku refleksji. Jak działa społeczeństwo w obliczu brutalnej, jednocześnie medialnej tragedii. Jak objawia się natura ludzka poddana tak wielkiej próbie. Jaki impuls wywoła to w innych bohaterach tej powieści.

Autorka w sposób poruszający skupia się nie tylko na samym wydarzeniu, lecz również na mentalności małego miasteczka, którego zbrodnia naznaczyła trwałym śladem, a liczba ofiar nie ograniczy się wyłącznie do Evy.

Tak właśnie panoszy się śmierć – zawsze i wszędzie zajęta swoją krecią robotą.

Jej jest ta czerwień

Jej jest ta czerwień to niezwykle udane połączenie true crime i fabularyzowanej, po części fikcyjnej historii. Powieść podzielona jest na dwie części: Lato cieni i Cienie lata, każda z nich prowadzona jest równo, opisuje bohaterów i wydarzenie, które uzupełniają główny wątek.

Całą powieść czytało mi się niezwykle dobrze, autorka posiada umiejętność budowania świata, do którego chcemy się zagłębić. Historie różnych bohaterów, podzielone na podrozdziały ukazują bardzo dobre umiejętności narratorskie, choć wolałabym, gdyby autorka kilka rozdziału potraktowała odrębnie (na przykład historia Soni i Barry’ego). W ten sposób cała historia stałaby się bardziej skondensowana, jednocześnie otrzymalibyśmy nowe historie na podstawie bohaterów, którzy zasługują na o wiele więcej przestrzeni, niż otrzymaliśmy w książce.

Jej jest ta czerwień

Jej jest ta czerwień to mocna historia, z bardzo dobrze rozbudowanymi bohaterami. W późniejszych rozdziałach opowieść wypełniają szczegóły dotyczące drugorzędnych postaci. Warto poświęcić kilka wieczorów na przeczytanie tej książki z uwagi na ciekawą narrację i tematykę.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *