Książki na Mikołaja dla dzieci do czterech lat

6 grudnia już za rogiem.

Jeżeli nie macie jeszcze pomysłu na książkowy prezent dla swoich dzieci, to przychodzę wam z pomocą. Poniżej prezentuję listę najciekawszych moim zdaniem książek, które zainteresowały moją córkę. Brałam pod uwagę treść, wartości, jakie prezentują, szatę graficzną i ogólny poziom, który zainteresowałby dziecko.

Proponowane książki mieszczą się w przedziale wiekowym 0-4 lat. W tym wieku jest panna H., a obiecałam wam tylko i wyłącznie przetestowane propozycje czytelnicze :)

1. Agata Juszczak, Zoolitery, wyd. Hokus-Pokus

Książki na Mikołaja

Przepięknie wydana pozycja ucząca dziecko alfabetu. Duże, artystyczne obrazy połączone z krótkimi rymowankami, w bardzo prosty sposób wprowadzą najmłodszych w zabawę z literami.

To, co bardzo cenię sobie w tej pozycji, jak i w większości wydawnictwa Hokus-Pokus, jest surowość, z jaką tworzone są obrazy. Rymowanki często przedstawiają alternatywną dla dziecka rzeczywistość, nie rzadko są one kontrowersyjne i bardzo odległe od Disney’owskiego standardu. Czyli mogę polecić je z całego serca.

2. Tullet Herve, seria wydawnicza A kuku!, wyd. Babaryba

Książki na Mikołaja

Na zdjęciach: Duży czy mały?, Super tata.

Ulubiona seria mojej córki po ukończeniu przez nią pierwszego roku życia.

Mocne, kartonowe strony z rewelacyjną “schodkową” budową uczą najważniejszych pojęć związanych z abstrakcyjnymi pojęciami wielkości i odległości.

3. Seria: Przesuń paluszkiem, Grupa Wydawnicza Foksal

Książki na Mikołaja

Na zdjęciu: W lesie wróżek

Jedna z ulubionych serii mojej córki z uwagi na przesuwalne elementy. Za pomocą jednego ruchu paluszka, ujawniają się ukryte elementy, które za każdym razem wywołują uśmiech na twarzy dziecka. Głębokie kolory, mocne, kartonowe strony i przede wszystkim ciekawe historie.

4. Józef Wilkoń, Wróble na kuble, wyd. Hokus-Pokus

Książki na Mikołaja

Razem z panną H. uwielbiamy ilustracje Józefa Wilkonia.

Wróble na kuble opowiadają historię wróbelka, do którego po kolei dosiadają się kolejni towarzysze. Książka w sposób przejrzysty wprowadza nas w świat cyfr. Liczby znajdują się nie tylko na osobnej stronie, lecz wplecione są także w ciekawą historię.

5. M. Widmark, E. Dziubak, Tyczka w krainie szczęścia, wyd. Mamania

Tyczka w Krainie Szczęścia to niesamowita opowieść stworzona przez Szweda Martina Widmarka i Polkę Emilię Dziubak. Sami autorzy przyznają, że punktem wyjścia do stworzenia tej historii była opowieść Lewisa Carrolla o dzielnej Alicji, która wpadła do króliczej nory.

W tej opowieści znajdujemy zarówno elementy przygody, jak i silnych emocji związanych z utratą brata przez narratorkę tej opowieści – Tyczki. Wszystko to w przepięknej, ilustrowanej formie, która zachwyci nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

Więcej o tej książce przeczytasz TUTAJ.

6. Seria pop-up: Kto się kryje…?, wyd. Mamania

Nie wiem jak wy, ale ja w dzieciństwie uwielbiałam książki, w których tekturowe elementy zmieniały po otwarciu swój kształt lub pozycję. Mogłam je przeglądać godzinami i do dziś uwielbiam je czytać z panną H. Kiedy zobaczyłam w księgarni te małe, poręczne, rozkładające się w formule pop-up (wyskakujące okienka tworzą trójwymiarowy efekt) książeczki, po prostu musiałam je mieć.

Bohaterami serii są zwierzęta wodne oraz mieszkające w lesie uważane za groźne i przerażające (rekin, krokodyl, nietoperz itp.). Zastanawiają się one do kogo należą tajemnicze oczy pojawiające się na tekturowych stronicach. Razem z dzieckiem staramy się odkryć tajemnicę przedstawioną w formie krótkich wierszyków, a koniec okazuje się prawdziwą niespodzianką!

Więcej o tej książce przeczytasz TUTAJ.

7. A. Nowicki, M.Brykczyński, seria wydawnicza: Opowiem ci, mamo, wyd. Nasza Księgarnia

Książki na Mikołaja

Panna H. jest zdecydowaną miłośniczką motoryzacji. Opowiem ci, mamo, co robią auta to u nas strzał w dziesiątkę. Grube, mocne, kartonowe strony. Na każdej ze stron ćwiczymy z dzieckiem spostrzegawczość i dopasowywanie elementów.

8.  Autobus, Policjant Paweł, wyd. Yoyo Books

Książki na Mikołaja

Tego typu książeczki są niezwykle interesujące ze względu na sposób ich prezentacji. Zamknięte tworzą formę pojazdów, które stabilnie stoją lub poruszają się na kółkach. Po otwarciu dziecko może przeczytać historię, która zawsze posiada morał.

9. M. Galewska-Kustra, J. Kłos, Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania, wyd. Nasza Księgarnia

Książki na Mikołaja

Pucia nikomu przedstawiać nie muszę! Ten zabawny chłopczyk wraz z całą swoją rodziną pomagają dziecku w rozwijaniu swojej mowy.

Seria o Puciu została przygotowana przez logopedę i pedagoga dziecięcego specjalnie z myślą o nauce poprawnego mówienia. Poprzez zabawę i słuchanie o przygodach Pucia, dziecko ma okazję powtarzać słowa i uczyć się konstrukcji zdań. Pozycje obowiązkowe w biblioteczce każdego malucha.

10. Jak Brzechwa, seria wydawnicza: Bajki dla malucha, wyd. Skrzat

Książki na Mikołaja

Nie wyobrażam sobie naszej biblioteki bez najpiękniejszych polskich wierszy. Ogromnym plusem tej serii wydawniczej jest sposób jej wydania na małych, kartonowych stronach oraz cena.

Każdą z tych książeczek zakupiliśmy za około 2 zł i jest to kwota nieporównywalna z ilością zabawy, jakie te książeczki dostarczyły. Dziecko może czytać, pokazywać, uczyć się na pamięć, a potem tworzyć piosenki z najbardziej znanych nam wierszy Jana Brzechwy.

Książki na Mikołaja

Mam nadzieję, że podobały wam się propozycję.

Książki na Mikołaja to doskonały pomysł na prezent, który wniesie dużo uśmiechu do każdego domu.

Podobał ci się wpis? Zostaw komentarz!

strona główna wróć do bloga

15 Comments

 1. Roma 29 listopada 2018 o 08:37

  Wow, bardzo pomocny wpis:-)
  Którą wybrać na prezent ? Chciałabym wszystkie :-)

 2. Patrycja Czubak 3 grudnia 2018 o 17:11

  Bardzo ułatwiasz zadanie, jeżeli chodzi o prezenty dla tej grupy wiekowej dzieciaczków. :)

 3. irena omegard 3 grudnia 2018 o 18:58

  Mam już książki.Kupiłam wnukom.Szkoda,że ten wpis tak późno się ukazał.

 4. sandicious 3 grudnia 2018 o 22:26

  a ja właśnie rozglądam się za prezentem dla chrześniaczki. Chciałam jej kupić jakąś książkę – przejrzę te pozycje.

 5. Anszpi 4 grudnia 2018 o 08:59

  Bardzo fajne propozycje, jest w czym wybierać. Moja córka bardzo lubi książki i może pokusze się o jedną z tych na prezent dla niej

 6. Joanna 5 grudnia 2018 o 12:19

  Wszystkie fajnie i oprócz wróbli w zasadzie wszystko u nas jest. Piękne książki!

 7. Monika 14 grudnia 2018 o 11:38

  Super książeczki takie kolorowe ekstra propozycja dla dzieci.

 8. Fentropia 14 grudnia 2018 o 12:06

  Prezenty dla dzieci to dla mnie zawsze jest problem. Nie mam własnych i kompletnie nie jestem na czasie a w rodzinie mamy sporo maluchów. Nie jestem też za kupowaniem tabletów, iphonow itd a dla takich maluchów jakiegokolwiek sprzętu. Zabawki mają uczyć i sprawiać radość a nie powodować, że dziecko tonie w ekranie. Książki dla dzieci to coś o czym nie myślałam a byłyby idealnym prezentem! Wybrałam kilka z Twojej listy i jestem pewna, że się spodobają 😍

 9. TinaHa 14 grudnia 2018 o 15:13

  Muszę sobie zapisać wszystkie propozycje, jednak mój synek ma dopiero roczek – która pozycja będzie najodpowiedniejsza? Myśle o książce Autobus:)

 10. Kamila / Z naciskiem na szczęście 15 grudnia 2018 o 07:35

  Pucio to książka, po którą sama chętnie sięgnęłabym zamiast lektury.

 11. Prawie Idealna 17 grudnia 2018 o 10:04

  Moi chłopcy bardzo lubią jak im czytam książki, to taki fajny rodzinny czas. Super propozycje 👌

 12. Toksycznakosmetyczka 18 grudnia 2018 o 01:16

  Ja mam zawsze problem z zakupem dobrej książeczki dla dzieci. Dziękuję za podpowiedź.

 13. Adrianna 19 grudnia 2018 o 12:09

  Hania bardzo dużo czyta książek w różnego rodzaju, dlatego na święta postanowiliśmy kupić jej nową książkę. Mam nadzieję że będzie z niej zadowolona.

 14. Marta 19 grudnia 2018 o 12:57

  Moje dzieci kochają czytać, a także słuchać kiedy czytam im do snu. Uwielbiają książki o dinozaurach, smokach, potworach i innych stworach i wcale nie boją się później zasnąć🙈

 15. Kinga S 19 grudnia 2018 o 21:55

  Rymowanki są świetne. Moi chłopcy uwielbiają jak.tato im czyta przed snem

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *