Mick Herron “Kulawe konie” wyd. Insignis

Tytuł: Kulawe konie
Autor: Mick Herron
Przekład: Robert Kędzierski, Anna Krochmal
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 418
Okładka: Miękka
Rok wydania: 2021
Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem Insignis

Slough House to miejsce, do którego trafiają zhańbieni pracownicy wywiadu, by oddzielić ich od reszty społeczeństwa. Większość czasu zajmują się pracą papierkową pod nadzorem i pogardliwym okiem swojego przełożonego – Jacksona Lamba.

Do momentu, gdy w sieci pojawia się dramatyczne nagranie, na którym widać przywiązanego do krzesła zakapturzonego mężczyznę. Napastnicy grożą mu ścięciem głowy po 48 godzinach. Jackson Lamb nie zgadza się z powszechną opinią, iż za aktem terroryzmu stoi islamskie ugrupowanie. Decyduje się on przeprowadzić własne śledztwo. Dołączają do niego Catherine Standish, River Cartwright, Min Harper, którzy pomimo różnic podejmują się pracy zespołowej, by odkryć prawdę i uratować zakładnika.

Motyw emerytowanych, przymusowo bądź nie, szpiegów, którzy z powodów używek i zawodowych wpadek zostają odsunięci na margines społeczeństwa zaciekawia, a nawet miejscami bawi. Kulawe konie od samego początku prezentują więc nietypową fabułę szpiegowską, w której akcja napędzana jest postępowaniem rezydentów Slough House, którzy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa w próbie rozwiązania tej trudnej sprawy.

Główni bohaterowi, z miejsca porażki i hańby na nowo odkrywają w sobie potencjał, który za pierwszym razem poprowadził ich do pełnienia służby. Z drugiej strony autor w sposób satyryczny opisuje walkę o władzę, politykę, sposób traktowania funkcjonariuszy w Wielkiej Brytanii, co ma swoje odzwierciedlenie w dialogach między bohaterami i w ich zachowaniu.

Kulawe konie to spora dawka rozrywki pisanej z werwą, w której czytelnik odnajdzie się od pierwszych stron. Fabuła idealnie odzwierciedla manipulacje dzisiejszych mediów, czy nadużyć ze strony osób na wysokich stanowiskach.

Kulawe konie to bardzo udana powieść szpiegowska Micka Herrona, będąca jednocześnie pierwszą częścią przygód grupy wyrzutków z wydziału MI5. Dodatkowo dla fanów gatunku niedługo pojawi się serial na podstawie książki, w którym rolę Jacksona Lamba wcieli się Gary Oldman. Sięgnijcie, jeśli lubicie wartką akcję połączoną z niebanalną fabułą.


2 Comments

  1. WolneLitery 14 lipca 2021 o 18:39

    Jakie cudowne zdjęcie! Jeszcze bardziej zachęca do sięgnięcia po książkę. Mi świetnie się ją czytało i bardzo ją polecam. Trzymała w napięciu! :)

  2. zaczytanalala 15 lipca 2021 o 15:49

    Świetna książka, którą bardzo dobrze się czyta :)

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *