Marta i Adam Biernat “Laponia. Wszystkie imiona śniegu” wyd. Poznańskie

Laponia to kraina bardzo zróżnicowana, jej strukturę etniczną można porównać do budowy rosyjskiej matrioszki. Nie da się ująć ogromu jej bogactwa (…). Stąd też przez bardzo długi czas jawiła się jako nieodgadniona (…).

Marta i Adam Biernat to jedni z moich ulubionych podróżników i autorów książek. Autorzy bloga Bite of Iceland po raz kolejny zabierają nas w odległe regiony, przybliżając życie niezwykłych społeczności. W poprzedniej książce mogliśmy razem z nimi przemierzyć krajobraz Islandii. Tym razem zabierają nas do krainy rozciągającej się na terytorium, aż czterech państw – Laponii.

W książce Laponia. Wszystkie imiona śniegu poznajemy osobliwą społeczność Saamów, rdzennych mieszkańców tego regionu. Autorzy zabierają nas w podróż po ich historii i relacji z naturą. Książka łączy ze sobą to, co przyziemne i to, co ponadnaturalne. Saamowie, jako naród mocno przywiązany do tradycji i swych wierzeń, przypisują magiczne właściwości faunie i florze. Opowiadania i legendy stanowią ważną część ich życia. Poprzez połączenie faktów historycznych z lokalnymi ciekawostkami książka nabiera niepowtarzalnego charakteru.

Laponia

W Laponii wierzono, że zorze, podobno jak wszystkie składniki przyrody, są obdarzone duszami i że mają zdolność rozumienia ludzi. (…) zdarzało się, że wysłuchiwały ludzkich próśb, dodawały otuchy zasmuconym, a zdezorientowanym udzielały kilku dobrych rad.Laponia. Wszystkie imiona śniegu

Laponia

Laponia. Wszystkie imiona śniegufascynująca opowieść o Saamach i ich relacji z naturą.

Podoba mi się szczegółowość z jaką autorka opowiada o zwyczajach Saamów. Każda informacja, historia, czy ciekawostka podparta jest licznymi źródłami i przypisami. To sprawia, że Laponia. Wszystkie imiona śniegu jest połączeniem fascynującej lekcji historii, geografii i socjologii. Autorzy pokazują nam Laponię pełną niesamowitych faktów i ciekawostek, w dziennikarski sposób odkrywają tajemnice tej niezwykle fascynującej społeczności.

Laponia

Książka stanowi połączenie ogromnej wiedzy społeczno-historycznej. Niezwykłe zdjęcia Adama Biernata i interesujące opisy Marty Biernat prowadzą czytelników na wyspę pokrytą białym płaszczem śniegu. Robią to w sposób niecodzienny, bardzo daleki od jakiegokolwiek przewodnika.

Można dostrzec idealną harmonię pomiędzy tekstem, a obrazami. Z pomiędzy śniegu i zamieszkujących na nim renów wyłania się lapoński charakter, który pamięta, że dawne zwyczaje są wciąż obecne w codziennym życiu ich mieszkańców.

Od najdawniejszych czasów, gdy tylko człowiek nawiązał nić porozumienia z pierwszymi renami, panuje tu przekonanie, że należą one nie do ludzi, ale do wszechwładnego wiatru.Laponia. Wszytkie imiona śniegu

Laponia

Książka Laponia. Wszystkie imiona śniegu zachwyciła mnie już od samego początku. Książka posiada przepiękną grafikę i formę wydania. Projekt okładki oraz znajdujące się w środku zdjęcia autorstwa Adama Biernata, zachwycają na każdym kroku. Wszystko to uzupełnia niesamowita narracja Marty Biernat, która zabiera nas w podróż po tej fascynującej krainie.

Podobał ci się wpis? Zostaw komentarz!

strona główna wróć do bloga

4 Comments

 1. Roma 23 listopada 2018 o 08:10

  Świetny i zachęcający wpis oraz zdjęcia :-)

 2. Bożena 26 listopada 2018 o 10:01

  Bardzo ciekawe, zorza polarna fascynuje chyba każdego. Nic dziwnego, że przy standardowym białym widoku, taka plejada barw nabiera znaczenia i nadawane jej są różne “moce”.

 3. Vai Bewitched 26 listopada 2018 o 10:30

  Nie moja tematyka, totalnie. Aczkolwiek książki podróżnicze to fajna sprawa.

 4. Agnieszka W 26 listopada 2018 o 11:24

  MOże być naprawdę ciekawa, mimo, że żadko sięgam po takie tytuły.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *