M. Szczygieł “Láska nebeská”, wyd. Agora

Tytuł: Láska nebeská
Autor: Mariusz Szczygieł
Wydawnictwo: Agora
Liczba stron: 207
Okładka: Twarda
Rok wydania: 2020
Za egzemplarze dziękuję wydawnictwu Agora

To, co najbardziej cenię w literaturze, to jej zdolność do otwierania oczu na ludzi i świat, który nas otacza. Ten (czasami nieoczywisty) świat podziwiam, próbuję dosięgnąć i podać go odrobinę dalej.

Tym razem literatura przenosi mnie do Czech, a za przewodnika po sztuce, literaturze i naturze ludzkiej służy mi Láska nebeská Mariusza Szczygła.

Z książek zapamiętuję tylko pojedyncze zdania i potem zaczynają one żyć w mojej głowie już własnym życiem.

Láska nebeská
Láska nebeská

Czytanie felietonów Mariusza Szczygła to przyjemność. Podróż ta jest doskonała, nienaganna, bo obraz, który autor przed nami maluje, w połączeniu z fotografiami Josefa Sudka, jest niezwykły. Szczególnie miło doświadczany kiedy po książkę sięga się jesiennym wieczorem.

Láska nebeská przypomina osobisty album z wycinkami. Sam autor opisuje książkę jako dzieło powstałe na marginesie przeczytanych lektur i takie te felietony dokładnie są.

Spoglądamy na Czechy, społeczeństwo, kulturę i literaturę jak przez dziurkę od klucza.

Mnie ta kombinacja słów i obrazów zdecydowanie przekonuje. Chcąc dowiedzieć się czegoś więcej, będziemy zmuszeni sięgnąć po książki, felietony, zapoznać się z listą wskazanych lektur, kinematografią i muzyką. Láska nebeská wyłącznie rozbudza, nie zaspokaja, pozwala popatrzeć na ludzi ich społeczne cechy, ale słowa i myśli są nam przyjemnie dawkowane.

Láska nebeská

Fotografie Josefa Sudka i anegdotyczne notatki melancholijnie dostrajają się do panującej aury za oknem. Słowa autora bardzo w duszy grają. Choć bardzo swobodne w formie, miejscami surowe, czasem ironiczne, to jednak tworzą obraz, w którym człowiek wysuwa się na pierwszy plan.

Po przeczytaniu wszystkich felietonów obudziła się we mnie chęć do sięgnięcia po wspomniane w nich tytuły, obejrzenia ich kinowych interpretacji. Mariusz Szczygieł sięgnął do klasycznych dzieł, ale również do współczesnych nazwisk. Dla czytelnika to niewielkie, ale na jedno spotkanie wystarczające kompendium kultury, na tyle różnorodne, by każdy odnalazł w nim coś dla siebie.

Láska nebeská

Láska nebeská to książka, która mimo swojej niepozornej objętości obejmuje sporo, od miłości i wolności po obrazy codzienności. Zachęcam do sięgnięcia.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *