Janusz Rolicki “Lepsi od Pana Boga. Reportaże ​​z Polski Ludowej​​”

Janusz Rolicki pracował jako dziennikarz tygodnika Polityka, Kultury, były redaktor naczelny Trybuny. Znany z reportaży oraz wywiadów przeprowadzonych z Edwardem Gierkiem. W latach 1977-1980 był również dyrektorem programowym Telewizji Polskiej.

Tytuł: Lepsi od Pana Boga. Reportaże z Polski Ludowej
Wydawnictwo: Poznańskie
Liczba stron: 360
Okładka: Zintegrowana
Rok wydania: 2018

Reportaże Rolickiego to prawda i szczerość. I niezwykłe świadectwo epoki.Lepsi od Pana Boga. Reportaże z Polski Ludowej

Lepsi od Pana Boga. Reportaże z Polski Ludowej to zbór artykułów autorstwa Janusza Rolickiego napisanych po roku 1960. Jego reportaże tworzone były z perspektywy robotników budowlanych, pracowników sezonowych, czy pracowników stoczni. Dziennikarz przedstawia realia życia w PRL-u, obnaża polskie łapówkarstwo, niejednokrotnie przechytrza w tym cenzorów.

Lepsi od Pana Boga

Jego teksty przebijają gładką fasadę gomułkowskiej propagandy, obnażając partyjniactwo, kolesiostwo, cwaniactwo, łapówkarstwo. To Polska saute, bez pudru i ideologicznych upiększeń. Czysty PRL.Lepsi od Pana Boga. Reportaże z Polski Ludowej

Janusz Rolicki przechodzi przez różne dziedziny usług świadczonych w Polsce Ludowej, od branży budowlanej po rybołówstwo. Opisuje warunki mieszkaniowe i bytowe ówczesnego społeczeństwa polskiego. Przysłuchuje się rozmowom, analizuje problemy, z jakimi na co dzień zmagało się społeczeństwo.

Wprowadza młodego czytelnika do Polski pod rządami Gomółki i wczesnego Gierka. Starszemu odbiorcy przypomina o minionej epoce, odwołując się do kultowych programów (Turnieje miast), marzeń Polaków o posiadaniu własnych czterech kółek (słynnego, polskiego Fiata 126P, produkowanego w fabryce w Tychach lub Bielsku-Białej).

Lepsi od Pana Boga, codzienne życie w Polce Ludowej.

Najbardziej zapadły mi w pamięci dwa reportaże: Janek, podaj wapno oraz Fucha. Mimo iż rzeczywistość w nich opisana sięga lat sześćdziesiątych, w moich oczach niewiele się od tego czasu zmieniło. Historia zatacza koło, a społeczeństwu polskiemu, mimo polepszenia ogólnych warunków życia, wciąż zarzucane jest kombinowanie i postawa “Co robić, żeby się nie narobić, ale zarobić”.

Zaciekawił mnie również reportaż Porwanie o tragicznym zajęciu samolotu pasażerskiego linii LOT. Była to historia mi dotąd nieznana.

Lepsi od Pana BogaLepsi od Pana Boga. Reportaże z Polski Ludowej  to była ciekawa, miejscami dramatyczna (reportaż Gwałciciele) podróż przez historię naszego kraju. Jestem wdzięczna nie tylko za sposób opisywania rzeczywistości PRL-owskiej, lecz również za komentarze dołączone przez autora do każdego z artykułów.

Dzięki temu mamy w książce dwa punkty widzenia, które się wzajemnie uzupełniają. W pierwszej kolejności teksty oryginalne, dzięki którym możemy poznać epokę stabilizacji powojennej w Polce. Dodatkowo w książce znajdują się komentarze autora, które z perspektywy czasów współczesnych rozjaśniają pewne motywy i zachowania społeczeństwa. Cieszy mnie to, że pan Rolicki przystał na prośbę wydawnictwa, aby dodać do felietonów swój głos po tylu latach.

Podobał ci się wpis? Zostaw komentarz!

strona główna wróć do bloga

5 Comments

  1. Czerwonafilizanka 30 października 2018 o 09:33

    Już wiem komu ją kupię w prezencie;) dobrze że tu trafiłam. Miłego dnia

  2. Aleksandra Załęska 30 października 2018 o 11:50

    Z Twojej recenzji wynika, ze warto przeczytać tą książkę. Zapisuję ją na swojej liście, książek do przeczytania

  3. Agnieszka 30 października 2018 o 14:34

    Wygląda niesamowicie ciekawie, chyba poszukam, albo poproszę w bibliotece, żeby kupili.

  4. Dominika 31 października 2018 o 11:51

    Jak zawsze przepiękne zdjęcia, które wzbogacają Twój post. Do reportaży się powoli przekonuje, więc myślę, że po nie sięgnę.

    Pozdrawiam

  5. Bookendorfina Izabela Pycio 31 października 2018 o 19:31

    I pomyśleć, że to rzeczywistość z czasów mojego dzieciństwa i młodości, czasem zerkam na taką przeszłość za pośrednictwem książek.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *