Linn Skaber “Młodość. Wyznania nastolatków” wyd. Literackie

Tytuł: Życie
Autorka: Linn Skaber
Ilustracje: Lisa Aisato
Przekład: Milena Skoczko-Nakielska
Wydawnictwo: Literackie
Liczba stron: 256
Okładka: Twarda
Rok wydania: 2022
Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem Literackim.

Kiedy dorośli mówią o miłości, to wydaje się takie proste.

Młodość. Wyznania nastolatków

Okres dorastania to czas, który stanowi spore wyzwanie nie tylko dla rodziców, ale przede wszystkim dla młodzieży. Linn Skaber w swojej debiutanckiej książce Młodość. Wyznania nastolatków oddaję perspektywę młodym ludziom, którzy otwierają przed czytelnikiem swój świat. Niewiele jest tu tematów tabu, a kwestie, takie jak samotność, choroba rodzica, smutek i śmierć poruszane są z użyciem wyobraźni i nieograniczonej kreatywności młodych dorosłych.

Młodość. Wyznania nastolatków

Często jest tak, że po wakacjach wszyscy jesteśmy dla siebie trochę nieznajomi, ale potem dodatkowe centymetry, wakacje na południu Europy, opaleniznę i długie grzywki odkładamy na miejsce i rozpoznajemy się w środku.

Młodość. Wyznania nastolatków

Młodość. Wyznania nastolatków to niezwykle autentyczny portret młodych ludzi, którzy doświadczają w swoim życiu całych palet emocji. Książka w sposób intymny przybliża ich spojrzenie na siebie samych, relacje rodzinne, samoakceptację, pierwsze miłości i problemy. Widzimy tutaj nastoletnie niepokoje związane z trudnymi decyzjami i burzą hormonów.

Nastoletnie pamiętniki z reguły mnie odstraszają, mają reputację ogólnych i stereotypowych. Tutaj jednak znajdziemy zupełnie coś odwrotnego. To właśnie sposób wydania tej powieści tak mocno wyróżnia ją spośród literatury młodzieżowej dostępnej na rynku. Prócz niezwykłych ilustracji, mamy tutaj cytaty, wewnętrzne monologi, snucie historii i doskonałych alegorii. Jej forma, używane na każdym kroku metafory i ich układ graficzny pozwala na szerokie spektrum interpretacyjne.

Nie mogłabym nie wspomnieć o fenomenalnych ilustracjach Lisy Aisato, która podąża za wyznaniami młodych ludzi, doskonale oddając im głos. Jako czytelnik zanurzałam się w obrazy, które oddawały smutek, zdezorientowanie, radość czy marzenia młodych ludzi. Kolory przesiąknięte są młodzieńczym nastrojami, każdy obraz mógłby opowiedzieć swoją własną historię. Niektóre ilustracje są zabawne, a niektóre bolesne, jak jeden obrazujący rozłąkę dwóch przyjaciółek, gdzie jedna z nich staje się popularna na Instagramie, a druga lajkuje jej treści, by móc zostać ponownie dostrzeżoną. Lisa Aisato potrafi uchwycić ten niewypowiedziany smutek i nadzieję. Coś wspaniałego!

Młodość. Wyznania nastolatków

Każda z historii jest odrębna, bardzo sugestywna, otwierająca nam, dorosłym, oczy na wyzwania, z jakimi mierzą się młodzi ludzie. Pokazuje, jak stawiają czoła przeciwnościom życiowym i znajdują sensu w tych doświadczeniach. Doskonale ujmuje to sama autorka, pisząc we wstępie, że niełatwo być w okresie przełomu, zmian, przemeblowania. Bo właśnie tak może czuć się nastolatek. Jakby ktoś przemeblował mu pokój bez wiedzy i zgody. Chociaż o to nie prosił. Wewnętrzne monologi bohaterów książki odzwierciedlają tę myśl, dają wgląd w odczucia i historie pisane przez hormony, niewiadomą, strach przed przyszłością i wyzwania związane ze zmierzeniem się z tym, co tu i teraz.

Podoba mi się fakt, że opowieści młodych ludzi wolne są od komentarzy, które zazwyczaj wypowiadają dorośli. Nie ma tutaj niepotrzebnych rad, podkreślania pewnych wartości, ważnych dla dorosłego czytelnika. Myślę, że celem autorki było pokazanie, jak ważne jest pozostawienie młodym bohaterom możliwość samodzielnego dorastania, bez niepotrzebnych uwag i moralizatorskiego tomu. Dzięki temu historie te stają się jeszcze wyraźniejsze i przemawiające swoim własnym głosem.

W książce odnajdziemy niezwykle trafne spostrzeżenia, dla nas, dorosłych, mogą one być jak kubeł zimnej wody, ponieważ oddając nastolatkom głos, usłyszymy, że nie zawsze ich sposób patrzenia na życie pokrywać się będzie z naszym. Tym bardziej polecam tę książkę dorosłym, którzy zastanawiają się jak zrozumieć swoje dzieci.

Młodość. Wyznania nastolatków

1 Comment

  1. pichuboy79 22 czerwca 2022 o 10:35

    Kto jeszcze wogle pisze bloga? BAA!!! Kto to wogle czyta?

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *