Aneta Krasińska “Nauczycielka z getta” wyd. Jaguar

Tytuł: Nauczycielka z getta
Autorka: Aneta Krasińska
Wydawnictwo: Jaguar
Liczba stron: 318
Okładka: Miękka z zakładkami
Rok wydania: 2022

– Panie, my jesteśmy szanowanym narodem i żaden rząd nie pozostawi nas bez wsparcia.

– Dwadzieścia pięć lat temu też kazali nam tak myśleć, a później jedliśmy zgniłe ziemniaki i walczyliśmy kosami.

Nauczycielka z getta

Łódź, 1939 rok. Młoda nauczycielka Laura Kozłowska z radością wyczekuje ślubu ze swoim ukochanym, Dawidem Lewiatanem. Kobieta planuje przyszłość z nadzieją i ufnością, że będzie im dane spędzić razem życie w pokoju i szczęściu. Młodzi nie wiedzą jednak, że lada chwila wojska Hitlera wejdą do Polski, a armia Wehrmachtu zdobędą Łódź, który od tego czasu przynależeć będzie do Rzeszy.

Nauczycielka z getta

Miłość stanowi temat przewodni tej niezwykłej opowieści. Miłość wielowymiarowa, altruistyczna, miłość między kobietą a mężczyzną. Miłość służąca własnym korzyściom i ta, która wymaga od nas największego poświęcenia. Laura, by nie opuszczać swojego męża, decyduje się zamieszkać z w łódzkim getcie. Wobec realności nadchodzącej śmierci i wszechobecnego zniszczenia podjęte przez Laurę zadanie nabierze niezwykłego znaczenia. Postanowi ona dać dzieciom namiastkę normalności, tak brutalnie wyrwaną im przez wojnę. Zdolność kobiety do miłości zostanie więc zestawiona ze zdolnością innych do zabijania.

Nauczycielka z getta to opowieść o niezwykłej cenie, której nie płacą martwi, ale ci, którzy pozostali przy życiu. Opowieść ta oferuje czytelnikowi autentyczny wgląd w serca i umysły bohaterów, którzy zmuszeni są podjąć najtrudniejsze dla nich decyzje. Wojna potrafi zmienić wszystko, zmagania Laury i Dawida prowadzą czytelnika w miejsca pełne żalu i smutku, pokazują jednak, że wciąż pozostają na tym świecie wartości takie jak odwaga, pragnienie czynienia dobra, misja, pomoc innym kosztem własnej wygody.

To, co najbardziej poruszyło mnie w tej opowieści, jest jej narracja. W przeddzień wojny życie w Łodzi toczyło się tak, jak w wielu innych miastach Europy. Laura musiała zdecydować, która krawcowa uszyje jej suknię ślubną, jej tata przeglądał prasę denerwując się, że straszą w niej kolejną wojną. W świetle obecnych wydarzeń powieść ta nabiera zupełnie nowego charakteru. Każdy dzień przynosi swoje radości i smutki, nikt z nas nie jest jednak przygotowany na to, co może przynieść kolejny dzień. Tak, jak bohaterowie książki Nauczycielka z getta. Lektura tej książki pozostawiła mnie jednak z jedną główną myślą: całe pokolenia kobiet znajdowały w sobie odwagę, by nie porzucać swojej misji w obliczu tragicznych wydarzeń, dlaczego i my nie miałybyśmy odnaleźć w sobie tego ziarna determinacji. W odpowiednim momencie znajdziemy sposób, by go podlać, by wyrosło z niego mocne drzewo przynoszące piękne owoce cierpliwości, odwagi, miłości i poświęcenia. Tak, jak w przypadku Laury.

Wolę być w tej paszczy z wami, niż patrzeć przez druty i udawać, że żyję.

Nauczycielka z getta

Niezwykle ważna, w kontekście przedstawionych wydarzeń historycznych jest weryfikacja powieści przez dr Adama Sitarka z centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego. Czytelnik, biorąc ten tytuł do rąk, może mieć pewność, że tło historyczne powieści zostało przedstawione autentycznie, bez mitologizowania i romantyzowania. Wojna potrafi być wieczna i bezosobowa, szczególnie dzisiaj widzimy jej krwawe ślady. Bądźmy więc uważni i wrażliwi na to, co dzieje się dookoła nas.


1 Comments

  1. Dominika 22 czerwca 2022 o 11:03

    Mam już taki przesyt litreraturą “obozową, wojenną, o Żydach” że nic, absolutnie nic mnie nie zmusi do tej książki…

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *