5 powodów, dla których warto sięgnąć po „Nemezis i inne utwory poetyckie”

O kolejnej pozycji czytelniczej, która wpadła niedawno w moje ręce, postanowiłam napisać w inny niż dotychczas sposób. Nie będzie to klasyczny wpis o książce, lecz zbiór cech, które odróżniają ją od innych tego typu pozycji.

Dzisiaj chciałabym przedstawić wam 5 powodów, dla których warto sięgnąć po Nemezis i inne utwory poetyckie H.P. Lovecrafta, wydawnictwa Vesper.

1.Dwujęzyczna wersja:

Mamy tutaj nie tylko utwory doskonale przetłumaczone przez Mateusza Kopacza, ale także w każdej chwili możemy porównać tłumaczenie z wersją oryginalną. Idealnie sprawdza się to w przypadku nauki języka angielskiego lub gdy nie jesteśmy do końca przekonani co do tłumaczenia. Wszystko możemy zweryfikować sami.

Nemezis

2. Hipnotyzujące ilustracje Krzysztofa Wrońskiego:

Jestem pod ogromnym wrażeniem nie tylko ilustracji, ale całej graficznej formy, w tym okładki. Lovecraft w swoich utworach wielokrotnie przytacza abstrakcyjne formy budynków takich jak świątynie, wieże, czy tarasy. Opisuje mroczne lasy i instalacje gwiazd. Ilustracje Krzysztofa Wrońskiego idealnie uzupełniają twórczość autora.

3. Posłowie:

Każda książka wydawnictwa Vesper, którą miałam okazję dotychczas czytać, zawierała posłowie odnoszące się do życia i twórczości autora lub okoliczności powstania dzieła. Są to niezwykle cenne informacje, wprowadzające nas w tematykę utworów. Przyglądając się życiu H.P. Lovecrafta, jesteśmy w stanie lepiej interpretować jego twórczość. Zrozumieć motywy, którymi kierował się pisząc swoje utwory.

Nemezis

H.P. Lovecraft był amerykańskim pisarzem, od najmłodszych lat zafascynowanym w greckiej oraz rzymskiej mitologii. Bardzo mocno przełożyło się to na jego utwory, oscylujące w obrębie gatunku horroru. W jego liryce widać wyraźną potrzebę stworzenia odrębnego świata oraz własnej mitologii. Zafascynowany astronomią tworzył pierwsze wiersze już w wieku 7 lat, wplatając w nie elementy kosmizmu.

4. Komentarze i uwagi:

Koniec z charakterystycznym dla czasów szkolnych pytaniem „co autor miał na myśl?”. Komentarze do utworów zawierają w sobie takie informacje jak data ich powstania lub okoliczności utworzenia danego tekstu. O wiele przyjemniej czyta się lirykę, kiedy w każdej chwili możemy sięgnąć do komentarzy i upewnić się, czy dobrze ją rozumiemy.

5. Utwory poetyckie:

Nemezis i inne utwory poetyckie to mroczne, miejscami groteskowe utwory, o charakterze fantasmagorycznym. Są niepokojące, lecz zaciekawiają swoją formą i tematyką. Mimo że sam autor znany jest głównie z opowiadań, uważam, że warto zapoznać się także z jego pozostałymi, charakteryzującymi się krótką formą, dziełami.

Nemezis

Mam nadzieję, że spodobała wam się taka forma prezentacji książki i że udało mi się was przekonać was do sięgnięcia po Nemezis i inne utwory poetyckie.

11 Comments

 1. Jacakbdg 2 stycznia 2019 o 09:44

  Lovecraft to autor zdecydowanie nie dla mnie , dlaczego ? Bo się boję, boje tych mrocznych wizji i opisów , które z punktu literackiego są majstersztykiem, ale działają za mocno na moja psychikę . Kupiłem ostatnio wszystkie dostępne książki lovcrafta z Vesper i widziałem te wszystkie mroczne ilustracje , ciarki ba plecach ! Wracając do samego wydawnictwa i tego jak wydają książki to uważam Vesper za jedno z lepszych wydawnictw w Polsce . Najmilej mi było jak kiedyś napisałem na instagramie na oficjalny profil i rozmawiałem z panem (nie przedstawił się) jak z kumplem, ksiazkoholikiem i było to super ! Nie pisałem z przedstawicielem handlowym próbującym wcisnąć mi cokolwiek byle by kwota się zgadzała , pisałem z jednym z nas, miłośnikiem czytelnictwa . Forma samej książki i jakość, posłowie, przypisy są kolejnym powodem dla którego uważam Vesper za najlepsze wydawnictwo . Lovecrat, Straub, Poe, Seltzer, Grabiński, Arnopp ! Wszystkie książki tych autorów są genialnie wydane, maja piękne okładki i są świetne ! Ale boje się je przeczytać 😂 Podiadam wojnę światów i jest to moja najładniej wydana książka jaką posiadam .
  Przede mną Terror ! Też się lekko boję bo wiem o książce conieco i wiem że to petarda ! Ale tak bardzo chce to przeczytać by móc przeżyć napięcie towarzyszące podczas czytania !

 2. Kaśka - Poligon Domowy 5 stycznia 2019 o 23:54

  Ciekawie opisałaś tę książkę. Marzy mi się… Uwielbiam poezję i powrót myślami do czasów, gdy sama pisałam… gdy wydawałam poezję… ah, piękne!
  Lubię mieć przy łózku jakiś tomik (albo zbiór opowiadań) i przed snem czytać coś krótkiego i zmuszajacego do przemyśleń :)

 3. Toksycznakosmetyczka 6 stycznia 2019 o 00:19

  Czuję się zachęcona do wzięcia tej książki w swoje ręce.

 4. Prawie Idealna 6 stycznia 2019 o 22:00

  Jak zwykle pięknie to odpisałaś, ale mnie zachwyciły zdjęcia. Są po prostu boskie.

 5. Fentropia 7 stycznia 2019 o 13:34

  Jestem pod wielkim wrażeniem zdjęć a każdy z tych powodów przekonuje mnie żeby sięgnąć po tę pozycję.

 6. Kinga S 7 stycznia 2019 o 14:07

  Zdjęcia są cudowne ale na lekturę jednak nie mam zbyt czasu

 7. Paulina Przygrodzka 7 stycznia 2019 o 14:24

  Twoje zdjęcia są… Po prostu wow. Kocham takie ujęcia, lubię biel i minimalizm!

 8. Marta Kuchcińska 7 stycznia 2019 o 18:45

  Książka wyglada bardzo ładnie, ale coś czuję, że by mi się znudziła już po przeczytaniu pierwszej strony. Nie lubię poezji🙊.

 9. TinaHa 7 stycznia 2019 o 20:53

  Książka ma naprawdę sporo zalet, szczególnie spodobały mi się fotografie. Chyba się skuszę!

 10. todoarmo. pl 7 stycznia 2019 o 21:02

  Hm no nie moje klimaty się po twoim opisie mam chęć przeczytać .

 11. agnieszka_tchurz_blog 7 stycznia 2019 o 22:01

  Chętnie bym przeczytała ale mam zbyt mało czasu na takie przyjemności :(

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *