Nowości w bibliotece warte przeczytania

Dzisiaj przychodzę do was z dwoma nowościami wydawnictwa Sonia Draga, które zagościły w mojej biblioteczce w ostatnim czasie i zdecydowanie są warte uwagi.

W pierwszej kolejności przeczytałam książkę składającą się z dwóch opowiadań autorstwa Claudii Pineiro.

Dora Bruder

Elena wie opisuje losy kobiety, której dzień nie jest podzielony na godziny i minuty, lecz cztery pigułki Lewodopy. Lekarstwa uśmierzającego negatywne skutki działania choroby Parkinsona. Kobieta zmaga się ze śmiercią swojej córki, nie wierząc, że jej śmierć była efektem samobójstwa. W tej powieści rolę detektywa przejmuje schorowana już matka.

Powieść ta pozwala nam zagłębić się w umysł osoby chorującej na Parkinsona, której determinacja nie opuszcza, nawet gdy drżą ręce i pamięć zawodzi. W książce spotykamy się z bohaterkami zarówno w teraźniejszości, jak i za pomocą retrospekcji ich wzajemnych relacji.

Lubię powieści pisarzy hiszpańskojęzycznych, jednak do charakterystycznej struktury narracyjnej trzeba się przyzwyczaić.

Czytelnicy, którzy dadzą się skusić opisowi, przedstawiającego powieść jako thriller kryjący „przejmującą grozę”, będą rozczarowani i znużeni. Opowiadanie należy traktować bardziej w kategoriach prozy niż kryminału w jego klasycznym rozumieniu.

Dora Bruder

Drugie opowiadanie Twoja jest zupełnie odmienne od wcześniejszego opowiadania i znajdziemy w nim elementy czarnego humoru, dramatu, kryminału, a nawet absurdu.

Inés odkrywa, że jej mąż zdradza ją ze swoją sekretarką. Opowieść podzielona jest na dwie części. W obu poznajemy perspektywę różnych bohaterów, która pozwala nam uzupełnić wiedzę i dostrzec elementy niedostrzegalne na pierwszy rzut oka. Bohaterka jest gotowa zrobić wszystko, by wizerunek szczęśliwej, a nawet idealnej rodziny nie doznał uszczerbku. W międzyczasie poznajemy Lailę, córkę małżeństwa, która przeżywa swoisty dramat.

Opowieść ta obnaża hipokryzję, demaskuje obraz szczęśliwej rodziny, pokazując, że pewne tajemnice są wyłącznie bombą tykającą.

Nie wszystkim przypadnie do gustu styl autorki. Powieści są zróżnicowane gatunkowo, nie da się ich porównać. Jeżeli komuś przypadnie do gustu pierwsze opowiadanie, będzie zaskoczony stylem drugiego. W moim przypadku Twoja okazała się opowiadaniem o charakterze bardziej rozrywkowym. Nie ze względu na treść, gdyż problem społeczny jest tutaj dość dramatyczny, lecz z uwagi na czarny humor i elementy absurdu.

Dora Bruder

Patrick Modiano Dora Bruder

Patrick Modiano podąża za życiem 15-letniej Dory Bruder, o której zaginięciu można było przeczytać we francuskiej gazecie z 1941 roku.

Książka stanowi próbę odtworzenia życia dziewczynki, powodów jej zniknięcia i wyjaśnienia, w jaki sposób potoczyło się jej życie. W rzeczywistości próba rekonstrukcji losów Żydówki staje się tłem i podstawą do przedstawiania sytuacji Żydów podczas okupacji niemieckiej we Francji.

Dorę Bruder przeczytałam w ciągu jednego dnia. Zostawiła mnie z wieloma nostalgicznymi przemyśleniami. Po takiej lekturze ciężko jest od razu sięgnąć po kolejną książkę.

Dora Bruder

Autor nie tylko próbuje otworzyć w sposób biograficzny życie zaginionej nastolatki. Pełni jednocześnie rolę historyka i reportera, opowiada również o życiu swojego ojca. Czujemy więź między nim a zaginioną dziewczynką, cała książka opiera się na osobisty zaangażowaniu autora w historię Dory.

Patrick Modiano oddaje głos bezimiennym. Jak sam wielokrotnie powtarza, wzmianki o niektórych osobach pojawią się wyłącznie w tej książce z uwagi na zniszczone dokumenty i raporty. Jako że pamięć o zaginionych w czasie II Wojny Światowej gaśnie wraz ze śmiercią ostatnich świadków, takie książki stanowią niezwykle cenny wkład w zachowaniu tych postaci w pamięci.

Jestem ciekawa, czy coś z proponowanych przeze mnie nowości was zainteresowało :) Piszcie w komentarzach!

11 Comments

  1. Prawie Idealna 24 kwietnia 2019 o 06:48

   Obie pozycje wydają się ciekawe, ale przyznaję że Twoją jakoś mnie bardziej kusi.

 1. Kinga 24 kwietnia 2019 o 13:57

  Ksiązki pokazują jak często stawiamy na pozory. Jednak nic nie jest tak cudownie kolorowe i cukierkowe

  1. opowiemci 18 maja 2019 o 09:47

   Dokładnie, książki bardzo często obnażają taką rzeczywistość :)

 2. Bardziejmilo 24 kwietnia 2019 o 20:39

  Ooo tych autorów to ja jeszcze nie znam :) Mnie to większość książek interesuje, tylko czasu tyle nie mam na czytanie :P

  1. Marta Kuchcińska 26 kwietnia 2019 o 20:49

   Przeczytam obie książki, bo już same okładki mnie do tego zachęciły😀.

   1. opowiemci 30 kwietnia 2019 o 12:54

    Obie są przepiękne!

 3. Gandalf 30 kwietnia 2019 o 12:45

  Obydwa opowiadania Claudii Pineiro oraz “Dora Bruder” to zupełnie inne tytuły, które oferują również zupełnie inne emocje. Po każdy z nich warto jednak sięgnąć i poświęcić im sporo uwagi. Świetne recenzje! :)

  1. opowiemci 30 kwietnia 2019 o 12:54

   Dziękuję :) Mam słabość do pisarzy hiszpańskojęzycznych, szczególnie jeśli w tle przemycany jest realizm magiczny :)

 4. Roma 5 czerwca 2019 o 11:28

  Czas na wakacyjny maraton – przeczytam obie i dziękuję za inspirację :-)

 5. Pingback: Hiszpania i Ameryka Południowa - w 70 dni dookoła świata - bestREADpl

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *