Belinda Bauer “Ostrze” wydawnictwo W.A.B.

Tytuł: Ostrze
Autorka: Belinda Bauer
Wydawnictwo: W.A.B.
Liczba stron: 384
Okładka: Miękka
Rok wydania: 2020
Za egzemplarze dziękuję Wydawnictwu W.A.B.

Na poboczu autostrady trójka małych dzieci siedzi w nagrzanym samochodzie czekając, aż ich mama wróci z pomocą. Jeszcze nie wiedzą, że to nigdy nie nastąpi…

Głównym bohaterem powieści jest, mający zaledwie 14 lat, Jack Bright. Utrzymując się z drobnych kradzieży, próbuje opiekować się swoją, ledwo trzymającą się razem, rodziną. Rozdziały poświęcone Jackowi przeplatane będą historią ciężarnej Catherine, której spokój zostaje zakłócony przez tajemniczego włamywacza. Pojawią się tajemnicze liściki i postać (oczywiście) komisarza próbującego rozwikłać sprawę morderstwa. Nie martwcie się jednak, autorka zostawiła dla czytelnika kilka nieoczywistości.

Ostrze Belindy Bauer trzyma w napięciu. Od samego początku towarzyszyć nam będzie uczucie niepokoju i dezorientacji. Czytamy więc dalej, ponieważ chcemy się dowiedzieć, co tu się dzieje.

Nie wiem też, co bardziej nadaje tej powieści niepokojący charakter. Jej poszarpana i niejasna konstrukcja, która sprawia, że nie możemy przewidzieć kolejnego kroku, czy może to, że historia ta inspirowana jest morderstwem Marie Wilks z 1988 roku. Choć zakończenie jest luźną, wręcz fikcyjną interpretacją wydarzeń z 1988 roku, nie można odmówić jej realizmu i wzbudzania niepokoju, że może to spotkać każdego z nas.

Mamy więc intrygujące rozpoczęcie i rozwinięcie trzymające w napięciu. Pod koniec thriller osadza się na kilku oczywistościach + odrobinie za dużo zbiegów okoliczności, nie trzeba się jednak obawiać, że powieść nas rozczaruje. Mimo miejscami nierównej fabuły, podobała mi się. Plus za brak drastycznych opisów (jakby ilość krwawych scen miała decydować o jakości kryminału), a także, uwaga! Brak przesadnego zagłębiania się w psychikę mordercy. Osobiście jestem już znużona powieściami, które nieudolnie próbują bawić się w powieści psychologiczne.

Opowieść o nastoletnim chłopcu, który desperacko szuka zabójcy swojej matki, miejscami łapie za serce. Przejmujący smutek Jacka, jego walka o przetrwanie sprawia, że historia nabiera osobistego charakteru. Ostrze jest powieścią, która na pewno zadowoli miłośników true crime.

2 Comments

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *