“Pięć głębokich oddechów” wyd. Mamania

Tytuł: Pięć głębokich oddechów. Moc uważnego rodzicielstwa
Tytuł oryginału: Five Deep Breaths: The Power of Mindful Parenting
Autorka: Dr Genevieve von Lob
Wydawnictwo: Mamania
Liczba stron: 300
Okładka: Miękka
Rok wydania: 2019
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Mamania

Dr Genevieve von Lob, członkini Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego dzieli się z czytelnikami ćwiczeniami i sposobami, jak stawiać czoła wyzwaniom związanym z rodzicielstwem. W chwilach kryzysu, nadmiernego obciążenia psychicznego, na które każdy z nas jest (lub może być w przyszłości) narażony, dobrze jest wiedzieć, jak odpowiednio reagować.

Pięć głębokich oddechów – odnajdź w sobie harmonię

Czasem odpowiednią reakcję podpowie nam intuicja. Mogą zdarzyć się jednak sytuacje, kiedy trzeba będzie się jej nauczyć. Nawet w najbardziej wyczerpujących momentach, kiedy tracimy grunt pod nogami, możemy zrobić krok do tyłu. Odnaleźć spokój i poszukać najlepszego rozwiązania. Odkryć w sobie radość, by na nowo podjąć się tego wymagającego, choć satysfakcjonującego wyzwania, jakim jest rodzicielstwo.

Poradnik nie zastąpi profesjonalnej pomocy, po którą należy sięgnąć, jeśli czujemy, że tracimy kontrolę i sami nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Autorka wręcz zachęca, by nie ignorować odpowiednich znaków ostrzegawczych. Na końcu książki podaje spis fundacji i stowarzyszeń wspierających rozwój zdrowia psychicznego.

Każdą dobrą reakcję można wypracować

To, co przekonuje mnie do tej książki i prezentowanego w niej modelu opartym na filozofii mindfulness jest to, iż rzeczywiście stosując się do zawartych wskazówek, w szybkim czasie będziemy mogli zauważyć różnicę. Poradnik jest praktyczny, wskazówki w nim zawarte są przystępne i co było dla mnie istotne, zgodne z moim systemem wartości.

Pięć głębokich oddechów

Pięć głębokich oddechów w dużym skrócie mogłabym podsumować spostrzeżeniem, iż nawet jeśli nie mamy wpływu na okoliczności, możemy zdecydować jaka będzie nasza reakcja. Tylko my decydujemy o naszej postawie. Czytając Pięć głębokich oddechów, po raz kolejny upewniłam się w tym, że największą moc mają wartości, które są nam już od pokoleń znane. Umiejętność przebaczenia, słuchania, panowania nad sobą, zdolność przyjmowania różnych sytuacji z pokorą. Prowadzi nas to do miejsca, gdzie emocje i reakcje przestają przejmować nad nami kontrolę.

Co myślicie o tego typu poradnikach?

3 Comments

  1. motyl23 13 listopada 2019 o 12:42

    O! To coś dla mnie, bo czasem ciężko jest opanować emocje :D

  2. Malwina czyta 13 listopada 2019 o 12:43

    Wychowywanie dzieci to naprawdę nie lada wyzwanie, dobrze, że są poradniki, które w tym ułatwiają, pozwalają lepiej zrozumieć siebie i żyć w zgodzie z własnymi przekonaniami. Czuję się przekonana, żeby sięgnąć po ten poradnik, piękne zdjęcia!

  3. Roma 14 listopada 2019 o 12:45

    Bardzo ważny wpis – warto polecać rodzicom i nie tylko, dla dobra przede wszystkim dzieci :-)

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *