Jacek Getner “Podejrzany jak diabli”

Tytuł: Podejrzany jak diabli
Autor: Jacek Getner
Wydawnictwo: Lira
Liczba stron: 332
Okładka: miękka
Rok wydania: 2021
Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem Lira

Basia i Rafał spędzają urlop w malowniczej miejscowości na Suwalszczyźnie. Ich odpoczynek zostanie jednak szybko przerwany, kiedy do ich pokoju wbiegnie właściciel pensjonatu z informacją, iż jeden z gości został zamordowany.

Podkomisarz Rafał Martuśka będzie musiał nie tylko walczyć o względy swojej niezadowolonej z wyjazdu partnerki, lecz również pogodzić swoją pasję do łowienia ryb z trwających w pensjonacie śledztwem. Na dodatek sprawę poprowadzi atrakcyjna pani prokurator, którą z podkomisarzem, w przeszłości łączyło mocne uczucie. Basia będzie musiała podjąć kilka trudnych decyzji, a jak wiadomo ostatnie, za czym kobiety przepadają, jest pojawiająca się na horyzoncie konkurencja…

Jeden pensjonat, kilkunastu gości i jeden trup. Tutaj nic nie jest takie, jak się wydaje, a w tej komedii kryminalnej sprawy będą przybierać jeszcze dziwniejszy, okraszony czarnym humorem, obrót.

Podejrzany jak diabli to historia, w której Jacek Getner nie ściąga nogi z gazu i z każdym rozdziałem zabiera czytelnika w coraz szybszą podróż. Akcja prowadzona jest równo, aż do rozwiązania zagadki. Nie nastąpi to jednak zbyt szybko, gdyż autor wielokrotnie postarał się o zmylenie nas z tropu.

Moje jedyne wątpliwości skupione będą wyłącznie wokół zbudowanych postaci. Główna bohaterka, Basia, swoim marudzeniem i niezadowoleniem z powodu zastałej sytuacji miała wywołać (w moim odczuciu) efekt komediowy, niestety miejscami w ogóle to się nie udało. Mimo że autor zdecydowanie lepiej zbudował postacie męskie, niż kobiece (sposób myślenia zbliżony bardziej do wieku nastoletniego, niż dorosłego), w połowie książki akcja staje się wciągająca, zabawna, interesująca i już do końca wciągnięci w wir wydarzeń nie odłożymy książki na później.

Aspekt komediowy w powieściach kryminalnych jest jednym z najbardziej subiektywnych aspektów, które przyczyniają się do tego, czy dana książka nam się podoba, czy nie. W przypadku Podejrzanego jak diabli spędziłam przy książce bardzo miło czas, spodobał mi się wątek kryminalny, zakończenie oraz wątki poboczne osadzone na Suwalszczyźnie. Polecam sięgnąć dla rozrywki i relaksu po długim dniu pracy.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *