Kris Kaleta “Podróżności, czyli opowieści o codzienności w podróży” wyd. Pactwa

Tytuł: Podróżności, czyli opowieści o codzienności w podróży
Autorka: Kris Kaleta
Wydawnictwo: Pactwa
Liczba stron: 144
Okładka: Miękka
Rok wydania: 2020
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Pactwa

(…) komfort, tak jak opinia, to jeden z najbardziej subiektywnych aspektów człowieczeństwa.

Podróżności, czyli opowieści o codzienności w podróży

Podróżności, czyli opowieści o codzienności w podróży to przepięknie wydana nowość od wydawnictwa Pactwa, w której Kris Kaleta zabiera nas w podróż do światów, które są pod naszymi stopami. Miejsc tak bliskich, a jednocześnie dla wielu z nas, szczególnie obecnie, dalekich. Opowiada o zadziwiającej różnorodności rzeczy, które można zobaczyć, gdy zdamy sobie sprawę jak dziwny, a zarazem bogaty jest świat.

Dodatkowo w podróż po granicach mentalnych i geograficznych zabiera nas Anna Torczyńska, ilustratorka Podróżności, czyli opowieści o codzienności w podróży. Jej oniryczne ilustracje hipnotyzowały mnie, sprawiały, że czytanie kolejnych rozdziałów stało się niezwykłym doświadczeniem.

Historie, które przytacza autor są miejscami słodko-gorzkie. Nie wzbudzają w nas w pierwszej kolejności chęci spakowania się i wyruszenia autostopem po Europie. Czytając, czujemy się niekomfortowo w naszym wyobrażeniu o tym, jak wygląda życie w różnych regionach świata. To uczucie każe nam poczekać, zanim zdecydujemy się na pierwszy zryw w kierunku przekroczenia jakichś granic. Uświadamia natomiast, że trzeba ją przekroczyć mentalnie w swojej głowie. Zastanowić się, czego tak naprawdę poszukujemy w życiu. Dlatego tak cenię sobie lekturę tej książki. Zdecydowanie wychodzi ona poza ramy literatury podróżniczej.

Z pisaniem jest jak z fotografią. Najpiękniejsze momenty nie zostają nigdy utrwalone.

Podróżności, czyli opowieści o codzienności w podróży

Kris Kaleta w dzieleniu się swoimi rozważaniami o ludziach i miejscach nie wymądrza się. Chwilami jak gawędziarz zagaduje czytelnika, częstując go ciekawymi anegdotami. Miejscami jednak książka przyjmuje formę zebranych esejów, gdzie doświadczenia podróżnicze stanowią jedynie wstęp do spostrzeżeń autora na temat otaczającego nas społeczeństwa i ludzkiego sposobu myślenia.

Podróżowanie autora nie polega na podbijaniu egzotycznych krajobrazów, sięganiu wyżej czy szybciej, ale raczej oparte jest na doświadczeniu tego, co jest tu i teraz, nawet jeśli nie jest to “instagramowo” spektakularne. Każda rozmowa, poznane miejsce stanowią część większej przygody.

Książka Podróżności, czyli opowieści o codzienności w podróży to pozycja absolutnie fantastyczna również pod względem wydania. Prócz wspomnianych już ilustracji, wydawnictwo zdecydowało się wydać ją na certyfikowanym papierze FSC (materiały m.in. pozyskane są z recyklingu), a sama książka jest tradycyjnie szyta. To wydanie prawdziwie kolekcjonerskie dla fanów literatury i z serca je wam polecam! Bez względu na to, czy jesteśmy fanami podróżowania, czy bardziej miłośnikami foteli, tej książki nie może zabraknąć na naszej półce.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *