Zapraszam do sierpniowego podsumowania miesiąca!
Olga Wiechnik “Posełki. Osiem pierwszych kobiet”

Autorka z niemal kronikarską precyzją przybliża nam historię ośmiu kobiet, które na różnych etapach życia zdecydowały się walczyć przeciwko ekstremalnemu patriarchatowi.
Książka opisuje życie i działalność niezwykle dzielnych, silnych działaczek społecznych. Doprowadziły one do zmian, dzięki którym każda kobieta może dziś mieć dostęp do wiedzy, edukacji, czy prawa decydowania o sobie.
Pieśń Ziemi. Rdzenna mądrość, wiedza naukowa i lekcje płynące z natury, wyd. Znak Literanova

Robin Wall Kimmerer, naukowczyni i członkini Citizen Potowatomi Nation, kierowana miłością do natury postanawia przyjrzeć się bliżej niezwykłym rytuałom i celebracjom rdzennych mieszkańców Ameryki. Autorka słucha ich historii, czerpie z nich i łączy je z najnowszymi naukowymi badaniami i doświadczeniami. Wszystko po to, by na nowo zintegrować się z otaczającym nas światem, przyczynić się do zachowania go.
Pieśń Ziemi. Rdzenna mądrość, wiedza naukowa i lekcje płynące z natury to książka, która w pięciu częściach (czas sadzenia, czas pielęgnacji, czas zbiorów, czas zaplatania, czas palenia) składa hołd naturze, procesom przyrodniczym, plenieniom, które odbudowują więź między światem a człowiekiem.
Czym jest boom latynoamerykański?

Czym jest boom latynoamerykański.
Boom w Ameryce Łacińskiej rozpędził realizm magiczny w literaturze w latach 60. i 70. XX w. Pierwotnie słowem boom określano zjawisko zwiększonej sprzedaży literatury, po tym jak na rynku pojawiły się takie pozycje Gra w klasy Julio Cortázarz, Sto lat samotności Marqueza, Śmierć Artemia Cruz Carlosa Fuentesa, czy wspomniane już Miasto i psy Vargas Llosy. Autorzy ci do dzisiaj uważani są pionierów realizmu magicznego, który zainspirował pisarzy na całym świecie.
Zapraszam was na pełny wpis!