Olga Wiechnik “Posełki. Osiem pierwszych kobiet”

Najgorzej jest w byłym Królestwie Polskim, które swój Kodeks Cywilny oparło w dużej mierze na Kodeksie Napoleona z 1804 roku. A Napoleon uznał kobiety za niezdolne do samodzielnego myślenia i pozbawił je prawa do decydowania o sobie. Mimo nowej konstytucji Polki wciąż tych praw nie mają.

Posełki. Osiem pierwszych kobiet

Są książki, które powinny trafić do każdej domowej biblioteki. Powinny być czytane przez każde pokolenie bez względu na wiek i płeć, z uwagi na poruszany przez nie temat. Jedną z takich książek jest reportaż Olgi Wiechnik Posełki. Osiem pierwszych kobiet.

Książka opisuje życie i działalność niezwykle dzielnych, silnych działaczek społecznych. Doprowadziły one do zmian, dzięki którym każda kobieta może dziś mieć dostęp do wiedzy, edukacji, czy prawa decydowania o sobie.

Tym razem uda im się sporo: zmienią przepisy zabraniające kobietom dysponowania swoimi zarobkami, wykreślą zapis o posłuszeństwie mężowi. Te i wiele innych “śmiesznych, niedorzecznych, ograniczających prawa kobiet” przepisów zniknie z kodeksów. Ale nie wszystkie. Jeszcze nie. Jeszcze sporo pracy przed nimi.

Posełki. Osiem pierwszych kobiet

Autorka z niemal kronikarską precyzją przybliża nam historię ośmiu kobiet, które na różnych etapach życia zdecydowały się walczyć przeciwko ekstremalnemu patriarchatowi. Stawiał on na początku XIX wieku kobiety na równi z małoletnimi i osobami bezwłasnowolnymi. Kobiety nie mogły decydować o swoich zarobkach, musiały być bezwzględnie posłuszne mężom, nie miały prawa do dziedziczenia, a w przypadku różnicy zdań, dzieci stawały się własnością mężczyzny.

Posełki. Osiem pierwszych kobiet, dzięki którym mamy dziś wszelkie prawa

Najbardziej zaskakujące, a zarazem przykre jest to, że tak naprawdę nazwiska kobiet, które wykonały tak wielką pracę w kierunku wolności nie są dzisiaj powszechnie znane. Z postacią Zofii Moraczewskiej spotkałam się po raz pierwszy. Życie tej kobiety, zarówno rodzinne, społeczne, jak i na arenie politycznej mogłoby stanowić scenariusz do wybitnego filmu. Ostatecznie oznaczona Krzyżem Kawalerskim, Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Niepodległości pozostawiła po sobie niezwykłe dziedzictwo, które kontynuowały kolejne kobiety w czasach powojennych.

Posełki. Osiem pierwszych kobiet jest pozycją wymagającą czasu i uwagi. To prawie 500 stron historii, faktów, fragmentów listów i wydarzeń. Tworzą one biografie kobiet stawiających podwaliny do powstania nowego państwa polskiego, w którym kobiety mogą decydować o swoim życiu i przyszłości.

1 Comment

  1. Głodna Wyobraźnia 22 sierpnia 2020 o 13:29

    Zazwyczaj nie gustuję w książkach biograficznych, ale ta brzmi całkiem ciekawie!

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *