Propozycje czytelnicze na koniec wakacji i lata

Lubię zapach lata, również w książkach. Lubię czytać o leniwych, powoli opuszczanych przez turystów miasteczkach, w których słońce jeszcze gorąco świeci, choć w powietrzu czuć już pierwszy powiew chłodu.

Takie lektury jeszcze mnie nie rozleniwiają, jedynie pomału wprowadzają lekki, jesienny nastrój, kiedy to dni stają się coraz chłodniejsze i odkruszane złoto-brązowymi kolorami.

Zapraszam was na moje propozycje czytelnicze na koniec wakacji i lata:

Propozycje czytelnicze na koniec wakacji i lata Propozycje czytelnicze na koniec wakacji i lata

Joyland, Stephen King

Małe miasteczko i znajdujący się w nim park rozrywki. Zagrożenie wynikające z pojawienia się seryjnego mordercy, który już działał w przeszłości. Wolna, leniwa narracja, która mimo wszystko nie pozwala odłożyć lektury nawet na chwilę. Główną oś stanowi proces dojrzewania głównego bohatera, który wraz z końcem lata dojrzewa i uczy się jak wejść na tę ścieżkę, która jest życiem.

Niektórzy ukrywają swoje prawdziwe oblicza… Czasem można poznać, że noszą maski, ale nie zawsze. Nawet ludzie o silnej intuicji mogą dać się nabrać.Joyland

Rdza, Jakub Małecki

Propozycje czytelnicze na koniec wakacji i lata

Przyglądała się tej pędzącej rzeczywistości i tylko czasami, podczas bezsennej nocy albo długiej podróży pociągiem, przypomniała sobie, że żadnego miesiąca ani żadnego roku nie będzie mogła powtórzyć.Rdza

Lekturę tę zazwyczaj poleca się jesienią. Ja lubię do niej wracać jeszcze latem, kiedy czytając o monetach pozostawianych na torach przypominam sobie własne letnie dzieciństwo.

Rdza to powieść o ciepłym, letnim, rodzinnym klimacie, poruszająca tematykę radzenia sobie z osamotnieniem, oraz wprowadza nas w świat pięknej przyjaźni i miłości. Jest to historia pokoleniowa, poznajemy losy Szymona, który w wieku 7 lat traci w wypadku obojga rodziców oraz jego babci, która musiała się zmierzyć z rzeczywistością wojenną.

Myszy i ludzie, John Steinbeck

Propozycje czytelnicze na koniec wakacji i lata Propozycje czytelnicze na koniec wakacji i lata

Książka opowiada historię niedorozwiniętego umysłowo Lenniego i jego towarzysza Georga, którzy zatrudniają się na farmie marząc o wykupieniu się z niewolniczej pracy i zbudowaniu małego domku, gdzie będą mogli żyć wolni.

Myszy i ludzie to opowieść krótka, zawierająca w sobie jednak ogromną dawkę wiedzy na temat mitu amerykańskiej wolności, ideologii, która znajduje się w rozkładzie. Książka opisuje kapitalizm Stanów Zjednoczonych w absolutnym kryzysie i o przyjaźni, która przewyższa ból i ubóstwo.

Lato Muminków, Tove Jansson

Propozycje czytelnicze na koniec wakacji i lata Propozycje czytelnicze na koniec wakacji i lata

Kto nie zna historii o małych, fińskich trollach?

Drzwiami powinno się gdzieś wchodzić, a schodami gdzieś dojść. Jakie byłoby życie, gdyby Bufki nagle zaczęły zachowywać się jak Mimble, a Homki jak Paszczaki?Lato Muminków

Zapraszam was również do moich ulubionych muminkowych CYTATÓW.

Duchowe życie zwierząt, Peter Wohlleben

Propozycje czytelnicze na koniec wakacji i lata

Propozycje czytelnicze na koniec wakacji i lata

Album ten (ponieważ gorąco zachęcam do kupna wersji z ilustracjami) jest idealny na każdą porę roku, jednak ze względu na przepiękne fotografie polecam go szczególnie własnie w okresie wczesnojesiennym. Książka ta budzi współczucie dla zwierząt, które nas otaczają, sprawia, że zaczynamy lepiej rozumieć prawa natury i żyć zgodnie z nimi.

Autor korzystając z najnowszej wiedzy naukowej dzieli się swoimi spostrzeżeniami i osobistymi doświadczeniami. Próbuje wytłumaczyć złożone zachowania zwierząt, ich emocjonalność i życie, które prowadzą w sposób świadomy.

Trylogia mgły: Książę Mgły, Pałac Północy, Światła września, Carlos Ruiz Zafón

Propozycje czytelnicze na koniec wakacji i lata

Cała trylogia to mój zdecydowany faworyt na tę porę roku. Carlos Ruiz Zafón oferuje niesamowitą kombinację przygody i tajemnicy okruszoną pięknymi zachodami słońca oraz wzbudzonymi sztormami. Każda z książek jest krótka, wciągająca, z dobrze napisanymi postaciami i poprowadzoną akcją. Każda z nich nadaje się na wrześniowy wieczór.

Halvdan Wiking. Puchar Wodza, Martin Widmark

Propozycje czytelnicze na koniec wakacji i lata

Halvdan Wiking. Puchar wodza to pierwsza książka z nowej serii Martina Widmarka przedstawiająca historię młodego Wikinga Halvdana mieszkającego w wiosce Östbyn. Wraz ze swoją przyjaciółką Meią, doświadcza na kartach tej książki licznych i ciekawych przygód. Chłopiec żyje w czasach epoki Wikingów, w momencie kiedy chrześcijaństwo pojawia się w kulturze tej społeczności. Przeczytaj więcej TUTAJ.

Mam ogromną nadzieję, że te propozycje przypadły wam do gustu i zainspirowały was do jesiennej lektury :)

Podobał ci się wpis? Zostaw komentarz!

Strona główna            Wróć do bloga

9 Comments

 1. Ciekawska Magdalena 15 sierpnia 2018 o 14:45

  Joyland czytałam i milo wspominam ale nie jestem fanka Kinga

 2. Magda 15 sierpnia 2018 o 17:10

  Rdzy jeszcze nie czytałam, brzmi bardzo interesująco.

 3. Bookiecik 16 sierpnia 2018 o 10:30

  Wyśmienity stosik. Małecki cudowny, Zafón tudzież. Za Kingiem nie przepadam, ale rozumiem, że potrafi rozbudzić czytelniczy apetyt ;-)

 4. Aneta 16 sierpnia 2018 o 10:35

  Bardzo interesujące propozycje, a do tego różnorodne. Każdy może pośród nich wybrać coś dla siebie. :)

 5. Guess What/ Klaudia 16 sierpnia 2018 o 10:53

  Bardzo ciekawe zestawienie i powiem Ci, że z przyjemnością kilka z nich przygarnę na pewno :)

 6. Agata 16 sierpnia 2018 o 11:56

  Joyland, Stephen King, Książę Mgły, i Światła września, Carlos Ruiz Zafón już za mną, a przede mną: Rdza, Jakub Małecki, Lato Muminków, Tove Jansson oraz Duchowe życie zwierząt, Peter Wohlleben.

 7. Karolina 16 sierpnia 2018 o 20:08

  Z tego zbioru najbardziej przemawia do mnie Rdza i Lato Muminków;)

 8. Po prostu MAMA 16 sierpnia 2018 o 21:21

  Puchar Wodza i Duchowe życie zwierząt zainteresowały mnie najbardziej

 9. Agnieszka Jarosz 17 sierpnia 2018 o 00:26

  O matko. Lato Muminków czytałam jako dziecko. I uwielbiałam to. Dzięki za przypomnienie. Musze kupić dla moich dzieci ten klasyk

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *