“Przygody Aminy Al-Sirafi” wyd. Czwarta Strona

Tytuł: Przygody Aminy Al-Sirafi
Autorka: S.A. Chakraborty
Przekład: Maciej Studencki
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Liczba stron: 525
Rok wydania: 2024
Wpis powstał we współpracy patronackiej z wydawnictwem Czwarta Strona.

Jestem wielką fanką opowieści o piratach, ale prawdziwe emocje budzi we mnie historia, w której twarda i zdecydowana kobieta-piratka walczy o przyszłość swojej córki. Ta mieszanka przygody i matczynej miłości sprawia, że nie mogę się od takich historii po prostu oderwać. Gdy pierwszy raz przeczytałam opis najnowszej powieści S.A. Chakraborty moją pierwszą reakcją było powiedzenie shut up and take my money! Takie historie to coś więcej niż rozrywka. To przypomnienie, że niektóre bitwy naprawdę warto stoczyć.

Wiodłam bandyckie życie zrodzone z tragedii, owszem, ale wybierając je, wyzbyłam się jakiejkolwiek nadziei na to, że w przyszłości zyskam poważanie – i było mi z tym dobrze.

Przygody Aminy al-Sirafi

Do czego zdolna jest kochająca matka? Przeczytaj najnowszą powieść S.A. Chakraborty!

Przygody Aminy al-Sirafi to powieść, która zabiera nas w sam środek pełnego przygód życia Aminy, niegdyś niesławnej piratki Oceanu Indyjskiego. Amina, mimo że mogłaby już odpocząć na emeryturze, decyduje się na jeszcze jedno, ostatnie zadanie (i to jakie!). Amina jest matką w średnim wieku, która stawia czoła niebezpieczeństwom z równym lub nawet większym heroizmem niż młodsze bohaterki. To przekonujący obraz kobiety, która łączy macierzyństwo z życiem pełnym przygód. Obok niej poznajemy Dalilę, ekspertkę od trucizn, Tinbu, wiernego pierwszego oficera, oraz Madżida, nawigatora, który uparcie twierdzi, że nigdy piratem nie był. Razem stają do walki nie tylko z ludźmi, ale i nadnaturalnymi istotami, co sprawia, że każda strona tej książki to prawdziwie szalona, czytelnicza podróż.

Przygody Aminy Al-Sirafi – niezwykła skarbnica opowieści i legend

Ta książka stanowi prawdziwą skarbnicę wiedzy, która zabiera czytelnika w fascynującą podróż przez kultury i historie Wschodu. W przygodach Aminy odkrywamy nie tylko mitologiczne postaci i legendy, ale również głęboko zakorzenione tradycje i wartości starożytnych społeczeństw. Moja ulubiona to opowieści o królowej Bilkis z Saby i proroku Sulejmanie. Historie te przeplatane są tutaj z bogactwem kulturowym, pozwalającym lepiej zrozumieć dawne cywilizacje. Powieść (pełna starannie zrekonstruowanych wersetów i pieśni) otwiera przed czytelnikiem drzwi do przeszłości, gdzie magia miesza się z rzeczywistością, a bohaterowie stają się mostem łączącym dawne mity z historią o Wschodzie, którą znamy ze szkoły czy książek.

Jak ś m i e m y?! Czy nie znamy swojego miejsca? Nie możemy się zamknąć i zachować milczenia? Pozostać żebrakami, kiedy dekady przewożenia ich z jednego miejsca w drugie, nurkowania po ich perły i wytwarzania ich dóbr pozostawiły nas kalekami? Uciszać nasze głodujące dzieci, kiedy tamci, cali w klejnotach i jedwabiach, przepływają koło naszych chat z trzciny?

Przygody Aminy Al-Sirafi
Amina

Jestem zachwycona, jak dynamicznie rozwija się fabuła tej książki, począwszy od misji ratunkowej porwanej dziewczyny, aż po poszukiwanie legendarnego artefaktu – Księżyca Saby. To, co zaczyna się jako desperacka próba uwolnienia Dunji, nieoczekiwanie przekształca się w przygodę pełną tajemnic i zagadek. Amina, wraz ze swoją załogą, musi nie tylko stawić czoła licznych przeciwnikom, ale również odkryć sekrety starożytnego artefaktu, który może zmienić losy całych narodów.

Uwielbiam to, jak przedstawiana jest również przyjaźń między Aminą, Arabką, a Dalilą, chrześcijanką. Ich dynamika jest jak sól i pieprz, kobiety idealnie się uzupełniają. Amina, z jej bezkompromisową odwagą i Dalila, z jej chłodnym pragmatyzmem, tworzą duet, który zapamiętam na długo! Najsilniejszym punktem nowej powieści Chakraborty jest to, że w tej historii każdy znajdzie coś dla siebie, od dramatycznych pojedynków, przez barwnych bohaterów, aż po bogaty, przemyślany świat pełen tajemnic, starożytnych artefaktów i legend. Wspaniała przygodówka!


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *