Marta Knopik “Rok Zaćmienia” wyd. Lira

Tytuł: Rok Zaćmienia
Autor: Marta Knopik
Wydawnictwo: Lira
Liczba stron: 345
Okładka: Twarda
Rok wydania: 2021
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Lira.

John Fox, najmłodszy syn w rodzinnej kancelarii prawniczej Fox&Sons z Chicago przyjeżdża na Śląsk w celu odnalezienia Tadeusza Bednarskiego, spadkobiercę Helmuta Bednarskiego, by przekazać mu wartościowy spadek. Zadanie, które z początku mogłoby się wydawać tylko formalnością, staje się początkiem zaskakującej podróży. Zarówno w głąb siebie, jak i w czeluście labiryntów, omamów i halucynacji.

Rok Zaćmienia

Zbudowanie dobrej konstrukcji, gdzie tajemnice przeplatają się z intrygująco rozrysowaną rzeczywistością, w której dzieje się akcja jest niełatwym zadaniem. Marta Knopik tworzy jednak doskonałą prozę, gdzie realizm magiczny przechadza się po korytarzach Czarnego Miasta, zagląda do nieczynnych kopalń i wdycha powietrze Górnego Śląska.

Już od pierwszych rozdziałów przywita nas hipnotyzująco duszna atmosfera, będzie ona dla czytelnika jednak słodka, nacechowana lokalnymi tradycjami i wierzeniami. To czytelnik, wraz z głównym bohaterem zatraci się w atmosferze Czarnego Miasta, odkryje jego zakątki i zadrży przed Rokiem Zaćmienia.

Nie mam teraz nazwiska ani imienia, mogę mieć każde, mogę nie mieć żadnego.

Rok Zaćmienia

Autorka po raz kolejny zabiera czytelnika w podróż metafor, które łącząc się, budują swoistą mitologię. Zdecydowanie polecam!


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *