Autorka: Roma Ligocka
Wydawnictwo: Literackie
Liczba stron: 133
Okładka: Miękka ze skrzydełkami
Rok wydania: 2021
Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem Literackim.
Każdego ranka, gdy się budzę i już wiem, że przeżyłam kolejną noc, witam moje dzisiejsze życie. Co z nami zrobiłoś, życie? I co jeszcze dziś zamierzasz zrobić?
Siła rzeczy
Roma Ligocka jest jedną z autorek, której twórczość po przeczytaniu zostaje ze mną na długie lata. Niezapomniane spotkanie z Dziewczynką w czerwonym płaszczyku poprowadziło mnie w kierunku literatury non-fiction, autobiografii i literatury obozowej. Polska malarka i pisarka tym razem pozwala nam połączyć doświadczenia przeszłości z podróżą do Nicei w czasach współczesnych, uzupełniając ostatnie rozdziały rodzinnej historii.
Anna Abrahamer tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej odwiedza Niceę. Jej wnuczka, Roma, 80 lat później podróżuje w to samo miejsce, co jej babcia. Siła rzeczy prowadzi nas przez melancholijne retrospekcje pachnące wspomnieniami, Lazurowym Wybrzeżem, namiastką życia przed wojną i jej tragicznymi skutkami. Główna bohaterka próbuje odtworzyć kroki swoich przodków, jednocześnie pochylając się nad tym, co przynosi obecna chwila. W drugiej części powieści czytamy natomiast pamiętnik Anny Abrahamerowej, w którym Kraków w latach 1938-1939 jawi się społecznym niepokojem i niedostatkiem.
Mam czas, mam go pod dostatkiem, tylko że ten czas jest chory i obcy, nie mój. Podarowany.
Siła rzeczy
Siła rzeczy to z jednej strony niezwykle współczesna opowieść o więzach rodzinnych, z drugiej bolesny powrót do przeszłości, która pomimo czasu wciąż boli i pozostawia głęboki ślad. Roma Ligocka jeszcze raz przybliża czytelnikowi doświadczenia wojny, jednocześnie odnosi się do współczesnych wydarzeń, w których społeczeństwo podzielone pandemią doświadcza samotności i oddzielenia.
Powieść przypadnie do gustu wszystkim, którzy chcą zatrzymać się przy lekturze, potrzebują spojrzeć na z pozoru przyziemne sprawy z nowej perspektywy. Roma Ligocka snuje miejscami metafizyczne rozważania o wszystkim tym, co nas otacza. Pochyla się nad prozaicznymi czynnościami, które dzisiaj tak mocno dostępne na wyciągniecie ręki, kiedyś były deficytowe, jak spokój, ciepły posiłek, czy promienie słońca.
Zdecydowanie warto sięgnąć po najnowszą książkę Romy Ligockiej. Dać sobie czas na spokojną podróż wraz z autorką po wspomnieniach, doświadczyć niepokojów Anny Abrahamerowej, by w konsekwencji nauczyć się doceniać każdą chwilę, która została nam podarowana.