Artur Żurek “Strzygoń” wyd. Initium

Tytuł: Strzygoń
Autor: Artur Żurek
Wydawnictwo: Initium
Liczba stron: 347
Okładka: Miękka
Rok wydania: 2023
Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem Initium | Wydawnictwo nie ingeruje w treść tej opinii

Bardzo trafne powiedzenie, bo strzygoń to taka męska wersja strzygi. Chłopski wampir. Lubi kiełbasę, wódkę i dziewuchy. Taki swój chłop, ale też od czasu do czasu krew wypija.

Strzygoń

Czy zastanawialiście się kiedyś, co może kryć się w mrocznych zakątkach wschodniej Polski, gdzie czas zdaje się płynąć inaczej, a tajemnice i legendy z dawnych wieków splatają się z życiem współczesnych mieszkańców? W małej, odizolowanej społeczności zmagać się trzeba nie tylko z trudami życia codziennego, ale i z przerażającymi zdarzeniami, które stawiają pod znakiem zapytania nasze wyobrażenia o tym, co jest prawdą, a co jedynie folklorystycznym mitem…

Właśnie w taki nastrój wprowadził mnie Artur Żurek swoją najnowszą książką Strzygoń, która łączy w sobie elementy thrillera, grozy i kryminału, tworząc niepowtarzalną mieszankę emocji i napięcia.

Strzygoń

Dwudziestosześcioletni Vindex (z łac. mściciel) po raz siódmy przygotowuje się do swojej “randki niespodzianki”. Ofiara nie ma pojęcia o swoim tragicznym losie, a Vindex doskonale wykorzystuje swoje zdolności, by pozostać niewykrytym. Od samego początku mamy więc bardzo interesujący plan narracji. Najpierw poznajemy postać mordercy, a dopiero potem fabuła się rozwija, przedstawiając nam nadinspektora Piotra Cydzika, komendanta głównego policji, który będzie za nim podążać. Ta struktura sprawiała, że od samego początku zaangażowałam się w tę historię, próbując zgłębić motywy i zrozumieć działania bohaterów.

Tajemnice pensjonatu Strzygoń

Po drugiej stronie tej opowieści poznajemy przebywających w małym siedlisku o tytułowej nazwie Strzygoń pensjonariuszy, których potężna nawałnica oddziela od świata. W tej izolacji, być może, przeżyliby spokojnie kilka dni odcięci od prądu i zasięgu, gdyby nie to, że w pensjonacie znalazła się również martwa kobieta. Pojawia się tutaj lubiana przeze mnie “zagadka zamkniętego pokoju”, gdzie poznajemy wszystkich bohaterów, ale nadal pozostaje pytanie: kto zabił i jakie miał motywy? Ta klasyczna konstrukcja powieści kryminalnej sprawia, że czytelnik z zapartym tchem śledzi dalszy rozwój powieści.

Utknęła między pamięcią rzeczywistych zdarzeń a sennymi widziadłami.

Strzygoń

W najnowszej powieści Artura Żurka nie sposób nie zwrócić uwagi na świetny klimat powieści. Wschód Polski, będący tłem akcji, jest miejscem, gdzie czają się różne niebezpieczeństwa, a tajemnicza, elektryzująca atmosfera potęguje napięcie i intrygę. Autor zręcznie przedstawia miejsca, w których rozgrywa się akcja, a dzięki temu czytelnik może niemalże fizycznie odczuć niepokojący nastrój przesycający opowieść.

Strzygoń to także intrygujące studium psychologiczne bohaterów. Vindex, choć zdaje się niezwykle zimnokrwistym i bezwzględnym mordercą, ma także swoje słabości i motywacje. To złożona postać, która zaciekawia czytelnika swoim sprytem, ale również budzi niepokój swoimi mrocznymi pragnieniami. Artur Żurek ciekawie prowadzi narrację, ukazując zarówno myśli i plany Vindexa, jak i reakcje jego ofiar. Sceny są szczegółowo opisane, co pozwala czytelnikowi na zanurzenie się w mrocznym świecie przedstawionym przez autora. Książka jest napisana językiem prostym, ale zarazem plastycznym, co sprawia, że czyta się ją bardzo dobrze.

Strzygoń

Strzygoń Artura Żurka – mroczna historia z lasów wschodniej Polski

Podoba mi się, że w powieści poruszane są także kwestie moralne oraz granice zła. Autor zmusza czytelnika do refleksji nad tym, jak daleko można posunąć się w dążeniu do zemsty i jakie są konsekwencje takich działań. Jednocześnie książka nie ocenia swoich bohaterów, pozostawiając to zadanie czytelnikowi. Zręczne połączenie mrocznej opowieści o zemście z wnikliwym spojrzeniem na naturę człowieka i moralność uczyniło tę książkę interesującą lekturą.

Autor zręcznie bawi się mrocznym klimatem, pozwalając czytelnikowi odczuć pełnię tajemniczości i grozy, która nierozerwalnie wiąże się z fabułą. To pozycja obowiązkowa dla miłośników literatury grozy, ale także dla tych, którzy pragną zgłębić mroczne zakątki ludzkiej duszy, osadzone wśród tajemniczych lasów wschodniej Polski.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *