Iwona Kienzler “Sułtanki” wyd. Lira

Tytuł: Sułtanki
Autorka: Iwona Kienzler
Wydawnictwo: Lira
Liczba stron: 204
Okładka: Twarda
Rok wydania: 2021

Historia Imperium Osmańskiego i kobiet, które szczególnie zaznaczyły się e jego dziejach, jest niezmiernie interesująca, kusi tajemnicami haremów, okrucieństwem oraz intrygami i przepychem pałacu.

Sułtanki

Iwona Kienzler, pisarka i popularyzatorka historii, przenosi czytelnika w interesujący, choć zatrważający świat sułtanek w czasach Imperium Osmańskiego. W bogato ilustrowanym przewodniku otrzymujemy informacje na temat sytuacji kobiet, autorka przybliża genezę wielożeństwa w kulturze arabskiej, a także rolę sułtańskich księżniczek.

Sułtanki

Damy z haremu brały udział w publicznych uroczystościach, ale nikt postronny nie mógł ich widzieć, były bowiem ukryte na podium osłoniętym kratą.

Sułtanki

W najnowszej książce Iwony Kienzler poznajemy postać Roksolany, żony Sulejmana Wspaniałego, jej córki Mihrimah. Dodatkowo autorka przybliża historię Mahidevran, Nurbanu, żony Selima II oraz jednej z najpotężniejszych sułtanek, Safije. Wszystkie te historie opowiedziane są w sposób ciekawy i szczegółowy, dzięki czemu nie tylko poznajemy kluczowe kobiety na dworze sułtana, lecz również poznajemy kulturę i relacje, jakie między nimi istniały.

Z jednej strony z uwagi na bogactwo architektoniczne pałaców zachwycałam się turecką kulturą, drugiej strony przez całą lekturę nie opuszczała mnie myśl, że najbliższe władzy cesarskiej kobiety osmańskie nie były szlachciankami, lecz niewolnicami. Porywanymi ze względu na ich urodę, umieszczonymi w prywatnym haremie sułtana, gdzie nierzadko doświadczały przemocy i tragicznej śmierci.

Kultura osmańska ceniła niewidzialność kobiet. Wiele z nich byłoby dzisiaj anonimowych, gdyby nie autorki takie jak Iwona Kiezler, które przybliżają czytelnikowi nie tylko postacie Imperium Osmańskiego, lecz przede wszystkim ich losy, wpływ na kulturę i sztukę. Polecam nie tylko fanom serialu Wspaniałe stulecie, lecz wszystkim miłośnikom historii.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *