Piotr Borlik “Wszystkie wady Klary i jej jedna zaleta” wyd. Czwarta Strona

Tytuł: Wszystkie wady Klary i jej jedna zaleta
Autorka: Piotr Borlik
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Liczba stron: 300
Okładka: Miękka ze skrzydełkami
Rok wydania: 2023
Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem Czwarta Strona | Wydawnictwo nie ingeruje w treść tej opinii

Teraz jestem starsza i nie tracę czasu na zastanawianie się, co powiedzą o mnie inni.

Wszystkie wady Klary i jej jedna zaleta

Wszystkie wady Klary i jej jedna zaleta autorstwa Piotra Borlika to książka, która z pewnością zasługuje na uwagę, zwłaszcza jeśli jesteśmy fanami komedii – gatunku, w którym autor czuje się jak ryba w wodzie. Czasami, kiedy za oknem panuje brzydka pogoda, a zimowy sen (kto widział moje stories, ten wie) wydaje się jedynym, co chcielibyśmy robić, taka lektura może sprawić, że znów poczujemy się dobrze, a chmury nad naszymi głowami się rozstąpią!

Życie mnie nauczyło, że sukces odnoszą wyłącznie jednostki niedostosowujące się do odgórnych zasad ograniczających swobodę działania.

Wszystkie wady Klary i jej jedna zaleta

Książka opowiada o Klarze, kobiecie, która zmagając się z kryzysem wieku średniego, próbuje odkryć, co jeszcze może przynieść jej życie. Nie od dziś wiadomo, że komedie to najlepsze lekarstwo na chandrę, a Borlik z pewnością zdaje sobie z tego sprawę. Jego opowieść jest zabawna, pełna zwrotów akcji i zaskakujących momentów, które przyprawiają o uśmiech.

Wszystkie wady Klary i jej jedna zaleta – czasem warto pośmiać się przez łzy

Klara to niezwykle ciekawa kobieta, z którą na wielu płaszczyznach może się utożsamiać każdy z nas. Rozmyśla nad swoim małżeństwem, próbuje mierzyć się ze swoim rodzicielstwem, zmagając się z codziennością, podkreśla, jak bycie kobietą wpływa na jej życie. Z humorem przyznaje się do swojego nietypowego gustu muzycznego, bez końca próbuje zrozumieć granice między żartem a złośliwością i nie potrafi przegrywać. Pewnego dnia, zupełnie przypadkowo, zatrzasnąwszy się w windzie, Klara spotka tajemniczą kobietę. Nawiązuje z nią konwersację, nieświadoma, że ich losy zetkną się w przyszłości w sposób, którego nikt by się nie spodziewał. Mimo że nie mogę zdradzić zbyt wielu szczegółów, warto zaznaczyć, że emocje, które towarzyszą Klarze w jej dalszych rozterkach, sprawiają, że czytelnik jeszcze bardziej angażuje się w jej losy, będąc zaintrygowanym, jak potoczy się dalsza część historii.

We “Wszystkich wadach Klary i jej jednej zaletach” niezwykle interesującym wątkiem jest relacja Klary z jej nastoletnimi synami. To właśnie ta część powieści sprawiła, że w sposób szczególny zapadła mi w pamięć. Choć synowie Klary znajdują się w okresie buntu, który nie jest łatwy ani dla nich, ani dla Klary, to właśnie ta niezwykła relacja daje czytelnikowi możliwość zrozumienia, jak ważne są więzi rodzinne, mimo że czasami mogą być one wyjątkowo trudne. Piotr Borlik w sposób bardzo realistyczny ukazuje tę relację, nie stroniąc od trudnych tematów. Klara, mimo że jest zagubiona i niepewna, jak postępować wobec swoich synów, stara się rozmawiać z nimi, słuchać ich problemów i wspierać w trudnych chwilach. Czytelnik obserwuje, jak bohaterka przechodzi własne przemiany, ucząc się, jak radzić sobie z wyzwaniami, jakie stawiają przed nią jej synowie. Bardzo mi się podoba, jak przez całą książkę widać, jak ważne są te więzi, nawet gdy codzienne życie stawia przed bohaterami niełatwe zadania.

Piotr Borlik świetnie porusza się w świecie współczesnych kobiet

Jego postacie są wiarygodne, złożone i pełne życia, co sprawia, że każdy czytelnik może odnaleźć w nich cząstkę siebie. A czy nie właśnie o to chodzi w komedii – o uczucie bliskości, zrozumienia i współodczuwania? Humor w tej powieści jest intrygujący – momentami subtelny i inteligentny, w innych sytuacjach zdecydowanie bardziej bezpośredni, a nawet sarkastyczny. Autor umiejętnie przedstawia codzienne sytuacje, w których nie sposób się nie uśmiechnąć, jednocześnie obnażając tragizm emocjonalnych rozterek bohaterki. Z pozoru lekka i zabawna opowieść zaskakuje również swoją głębią. Zakończenie tej historii dodaje powieści nieoczekiwanej nuty dramatu, sprawiając, że jako czytelnicza zaczęłam się zastanawiać nad skomplikowanymi dylematami moralnymi oraz konsekwencjami podejmowanych decyzji.

Do dziś pękam z dumy i chwalę się wszystkim dokoła z każdego ich sukcesu, co jednak nie oznacza, że jesteśmy najlepszymi kumplami. W przeciwieństwie do większości matek dostrzegam ich wady. Widzę, że są leniwymi, średnio bystrymi i rozpieszczonymi leserami, którzy myślą, że życie polega na zabawie i wegetacji przed telewizorem. Widzę, jak olewają naukę, a potem tłumaczą, że nauczyciele się na nich uwzięli.

Wszystkie wady Klary i jej jedna zaleta

Autor zdaje się wydobywać ze swoich bohaterów to, co w nich najlepsze, ale i najgorsze, pokazując ich prawdziwe oblicze. Tym samym, książka przekształca się z lekkiej komedii w historię, która porusza trudne życiowe tematy – o miłości, przyjaźni, lojalności i wyborach, których konsekwencje nie zawsze są łatwe do przewidzenia. Mimo to, powieść zachowuje swoją lekkość, niezwykle ważną dla dobrego samopoczucia czytelnika.

Spodobał mi się sposób prowadzenia narracji, z zainteresowaniem śledziłam losy bohaterów, jednocześnie podziwiając autora za umiejętność łączenia elementów komediowych z dramatycznymi. Wszystkie wady Klary i jej jedna zaleta jest moją pierwszą książką tego autora, jednak z pewnością nie ostatnią. Chciałabym sięgnąć po kolejne dzieła, zwłaszcza jeśli miałabym szansę poznać kontynuację losów Klary :) Mam nadzieję, że się uda!


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *