Renata Kosin “Zapach fiołków” wyd. Filia

Tytuł: Zapach fiołków
Autorka: Renata Kosin
Wydawnictwo: Filia
Liczba stron: 362
Okładka: Miękka ze skrzydełkami
Rok wydania: 2022
Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem Filia.

[…] nawet największą, najpiękniejszą miłość trzeba pielęgnować, żeby kwitła.

Zapach fiołków

Ksienia ma wszystko, co mogłaby sobie wymarzyć. Przystojnego narzeczonego, rodzinę, która otacza ją troską i miłością oraz zapach aromatycznych ziół. Jej życie usłane byłoby różami, gdyby nie fakt, że ukochany wyjechał do Francji w sprawach zawodowych. Kobieta, rozdarta między Lazurowym Wybrzeżem a rodzimym Podlasiem będzie musiała zmierzyć się z temperamentną rodziną, pragnieniem usamodzielnienia się i wzięcia ślubu. Nie spodziewa się, że jej wyjazd do Francji otworzy nowy rozdział pełen tajemnic, a wszystko to rozpocznie się od przepisu na konfiturę z fiołków Emilie de Fleury…

Zapach fiołków

Zapach fiołków to opowieść, która oczaruje czytelnika nie tylko piękną okładką, ale również smakowitą historią. To nie tylko historia tajemnic rodzinnych, ale przede wszystkich opowieść o relacjach, tych rodzinnych i partnerskich. Między bohaterkami rodzi się niezwykła więź, pogłębiana z każdym słoikiem konfitury z fiołków. Podoba mi się, w jaki sposób Renata Kosin opisując tę historię odnosi się do różnych zmysłów. Autorka niezwykle plastycznie i obrazowo nadała Prowansji i Podlasiu rolę drugoplanowego bohatera, który swoimi urokami przyciąga czytelnika i zachęca do lektury. Wspaniale było oglądać Francję oczami Kseni sprawiając, że jako czytelnik miałam ochotę sama odwiedzić wszystkie miejsca i kawiarnie. Połączenie tajemnicy z elementami przyrody i zagadką, którą musieliśmy wraz z główną bohaterką odkryć sprawiło, że historia ta okazała się wciągająca.

Jeśli chodzi o relacje między Ksenią a jej narzeczonym, Xavierem, byłam zaintrygowana, jak potoczą się ich losy. W przypadku powieści opartych na zagadkach związanych z przeszłością i rodzinnymi tajemnicami nieporozumienia między bohaterami są nieuniknione. Autorka jednak w przemyślany sposób zostawia czytelnikowi wskazówki, w jaki sposób może zmierzać ta historia. Powieść utrzymała moją uwagę do samego końca, byłam ciekawa, jaka prawda kryje się za słynnym przepisem na konfiturę z fiołków, dodatkowo zafascynowana byłam postacią ekscentrycznej Kseni i jej charyzmatycznej, miejscami wręcz charakternej rodziny.

Podobał mi się duet głównych bohaterów i historia, w której fałszywe tropy bardzo skutecznie popychały narrację do przodu. Spodziewałam się powieści obyczajowej z romansem w tle, opartej na schemacie, w której bohaterka podążać będzie za wyidealizowaną wizją miłości. W książce dostajemy jednak ciekawą, przygodową fabułą, w której dowiadujemy się losów prababki Xaviera, Emilie d Fleury. Zapach fiołków to opowieść idealna na zbliżającą się wiosnę, kiedy wszystko dookoła zaczyna kwitnąć i jeszcze bardziej zachęca nas to do sięgania po takie historie.

Zapach fiołków

1 Comment

  1. Kwiaty na niebie 22 czerwca 2022 o 11:09

    Jestem z Podlasia!!! Ależ mnie zaciekawiłaś!!!

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *