Katarzyna Kielecka “Znajda” wyd. Szara Godzina

Tytuł: Znajda
Autorka: Katarzyna Kielecka
Wydawnictwo: Szara Godzina
Liczba stron: 398
Okładka: Miękka z zakładkami
Rok wydania: 2022

Koniec świata zazwyczaj przychodzi niespodziewanie i nie zawsze raczy wysyłać sygnały ostrzegawcze. Tymczasem życie obojętnie przeskakuje nad apokalipsą i unosi nas do kolejnych światów, które się jeszcze nie skończyły, a może dopiero zamierzają się zacząć.

Znajda

Czasy współczesne. Matylda i Dominik to zgodne i dobre małżeństwo. Oboje małżonkowie pracują w banku Futurebank prowadząc szczęśliwe życie. Wydarzenie mające miejsce podczas noworocznego balu zachwieje jednak ich życiem. Kobieta wybiegnie z imprezy i przebiegając przez przejście podziemne, potknie się o mały kramik z rękodziełem starszej kobiety, pani Zofii. Matylda w ramach rekompensaty kupi od kobiety piękną, seledynową czapkę obiecując, że wkrótce do niej wróci. Po kilku wizytach Matyldy w przejściu podziemnym kobiety poznają się bliżej i dzielą się swoimi historiami. Doświadczenie życiowe pani Zosi pomaga Matyldzie uporządkować chaos w jej sercu, a zawiązująca się przy tym przyjaźń poruszy czytelnika i zaprowadzi w głąb zatrważających wydarzeń wojennych.

Znajda

W najnowszej powieści Katarzyny Kieleckiej Znajda przenosimy się do Wielunia 1939 roku w przeddzień wybuchu II wojny światowej. Poznajemy tam rodzinę Sitarz wraz z dziećmi Mirką, Krysią i Lolkiem. Wojna sprawi, że rodzina zmuszona zostanie do ucieczki i szukania schronienia u ich krewnej w Skałce Polskiej. Ich podróż będzie bardzo trudna i mocno wyboista, a my czytelnicy, na własnej skórze poczujemy emocje, jakie przeżywać będą bohaterowie.

Dzieciom, które dotknęło piekło wojny, należy się nasza pamięć, niezależnie od tego, czy straciły wtedy życie, czy dźwigały swoją traumę aż do starości.

Znajda

Koszmar wojny polega na tym, że obserwujemy, jak beztroskie życie zmienia się horror pod butem okupanta. Niewinne dzieci poznają, jak wojna obdziera ludzi z prawa do wolności i godnego życia. Towarzysząc tym najmłodszym w nieszczęściach i wyzwaniach, jakie je spotykają, z pewnym bólem widzimy, jak szybko zmuszone są dorosnąć, by żyć, a dokładniej-przeżyć.

Czy dziecko jest w stanie zrozumieć sens wojny i konsekwencje, jakie z niej wynikają? Gdzie znajduje się wspólny mianownik dwóch osi czasowych? Autorka zastosowała dwuwątkową fabułę, przeplatając losy Matyldy z rodziną Sitarz. Bardzo ciekawym zabiegiem jest zastosowanie różnych forma narracji, dzięki czemu czytelnik nie poczuję się zagubiony, czytając równolegle dwie historie.

Znajda

Przyznam się, że patrząc na obecne czasy, najnowszą powieść Katarzyny Kieleckiej czytało mi się z ogromnym bólem w sercu. Toczącą się tuż przy naszej wschodniej granicy wojna nie napawa optymizmem, z tego względu losy bohaterów wydają się nam bardzo bliskie, znajome. Czujemy więź z Mirką, Krysią i Lolkiem, cała opowieść opiera się więc na osobistym zaangażowaniu czytelnika w tę historię. Znajda to również opowieść wartościowa pod względem historycznym. Każdy z nas słyszał o Westerplatte, ale nie wszyscy wiedzą, że to właśnie Wieluń był pierwszym polskim miastem zbombardowanym 1 września 1939 roku w ramach operacji Ostmarkflug. Bardzo się cieszę, że właśnie o tym miejscu możemy przeczytać. Zdecydowanie polecam!

Są sprawy, na które nie mamy wpływu. Jedyne, co nam zostaje, to wiara.

Znajda
Znajda

2 Comments

  1. Agnieszka Kaniuk 2 września 2022 o 13:13

    To niezwykle ważna i wartościowa książka, którą czyta się z ogromnym przyjęciem.

    1. opowiemci 16 czerwca 2023 o 15:04

      Zgadzam się!

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *