“Źródło. Jak zmienić swoje życie na lepsze” wyd. Zysk i S-ka

Tytuł: Źródło. Jak zmienić swoje życie na lepsze
Tytuł oryginału: The Source. Open Your Mind, Change Your Life
Autorka: Tara Swart
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 340
Okładka: Twarda
Rok wydania: 2020
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka

Czy wiecie, że wypicie już 10 mililitrów oleju kokosowego potrafi wzmocnić pracę i funkcjonowanie mózgu? Słyszeliście, że jednym z najlepszych sposobów zapobiegania występowaniu alzheimera, otyłość, czy cukrzycy jest wystarczająca ilość snu, gdyż tyle czasu potrzebuje układ glimfatyczny, by oczyścić mózg z toksyn.

Źródło. Jak zmienić swoje życie na lepsze i odblokować możliwości naszego mózgu

Źródło

Najważniejsze w kontekście książki jest to, iż autorka jest lekarką medycyny ze specjalizacją w psychiatrii i neuronaukowczynią. Nie mamy tutaj absolutnie do czynienia z żadną odmianą pseudo coachingu. Dr Tara Swart rzetelnie i dogłębnie przeanalizowała temat związany z funkcjonowaniem naszego mózgu i emocji, a w konsekwencji też naszego działania i postępowania.

W przeciwieństwie do pseudonauki charakteryzującej znaczną część ruchu „prawa przyciągania” ja — jako neuronaukowczyni i lekarka z szerokim doświadczeniem wynikającym z praktykowania psychiatrii — stawiam te tezy, opierając się na kompetentnych źródłach

Źródło. Jak zmienić swoje życie na lepsze

Mózg jest plastyczny, w każdej milisekundzie dziesiątki miliardów neuronów interpretuje informacje na temat otoczenia, stanu, w którym się znajdujemy, przetwarza je i kategoryzuje. Zadaniem książki jest uświadomić nam, w jaki sposób funkcjonują te ścieżki neuronów i wzorce ich działania, w jaki sposób podświadomie kierują naszymi reakcjami.

Źródło

Autorka swoje tezy opiera na koncepcji, że nasze ciało i mózg są ze sobą nierozerwalnie połączone, oddziałujące na siebie nawzajem, to znaczy, że zmiany w jednym z nich wywołują zmiany w drugim za sprawą układu neuroendokrynnego oraz nerwowego. Nasz prawidłowy rozwój zależy od stanu fizycznego, emocjonalnego, logicznego naszego mózgu i jakości myśli, którym pozwalamy w nim powstać.

Często mówi się, że obecnie wiemy więcej o przestrzeni kosmicznej — o miliardach lat świetlnych otaczającej naszą planetę nieznanej materii — niż o mózgu, o tym, jak działa półtora kilograma komórek w naszej głowie.

Źródło. Jak zmienić swoje życie na lepsze

Doktor Swart odkrywa przed czytelnikiem najnowsze badania w neuronauce i psychologii behawioralnej.

Nie omija przy tym ważnych dla funkcjonowania człowieka dziedzin związanych z holistycznym podejściem do naszego organizmu. Najciekawsze okazały się dla mnie rozdziały poświęcone myśleniu emocjonalnemu, wykorzystując przy tym osobiste odkrycia z prowadzonych przez lata badań. Świadectwo jej życia jest bardzo autentyczne i wielokrotnie podczas lektury odnajdywałam w jej teoriach elementy, które obecnie stanowią ważną część mojego życia, takie jak hojność, czy cierpliwość.

Jedną z głównych zalet książki jest jej interaktywność. Poprzez wykorzystanie dziennika i ćwiczeń zaproponowanych przez autorkę, wzbudzamy naszą świadomość. Wyłączamy autopilot kierujący naszym mózgiem i koncentrujemy się na tym, czego pragniemy.

Lubicie książki, które pomagają zrozumieć funkcjonowanie człowieka?


7 Comments

 1. Monika zaczytana krówka 28 stycznia 2020 o 18:08

  Beata, po raz kolejny kawał świetnej roboty! Świetne zdjęcia i bardzo zachęcająca recenzja! Chętnie sięgnę po ten tytuł 😊

 2. Domi 28 stycznia 2020 o 18:09

  Woooow jakie piękne zdjęcia :) uwielbiam twój blog

 3. Bookendorfina Izabela Pycio 30 stycznia 2020 o 10:41

  A ja tak mało potrzebuję snu, najwyżej pięć godzin dziennie, i teraz zastanawiam się, czy faktycznie mój organizm wie, co robi, trzeba wgryźć się w temat.

 4. Olga 30 stycznia 2020 o 13:11

  Idealna książka dla mojej rodzicielki :)

 5. Marta 30 stycznia 2020 o 14:13

  Podrzucę ten tytuł siostrze, ona lubi takie książki :)

 6. Kate 1 lutego 2020 o 08:52

  Lubię poradniki, a szczególnie pisane przez osoby z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem. Jakoś wcześniej o tej książce nie słyszałam. Czas rozejrzeć się za tym tytułem :)

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *