Książkonalia – spotkanie literackie na Śląsku!

Cześć!

Zapraszamy Cię gorąco na jesienne Książkonalia! Towarzyskie, książkowe spotkanie na Śląsku!

Już 8 października spotykamy w Katowicach, by rozmawiać o książkach, uczestniczyć w spotkaniach autorskich, kupić ulubione tytuły i spędzić literacko dzień. KSIĄŻKONALIA to jedyne w swoim rodzaju spotkanie dla każdego czytelnika i osoby promującej literaturę. To wydarzenie, na którym spotykają się osoby, które na co dzień z różnych zakątków Polski i świata wspierają rozwój czytelnictwa. Wszyscy pełni pasji i z głowami kolorowymi od pomysłów. To się musi udać!

Po co?

Organizujemy KSIĄŻKONALIA, bo to spotkanie, którego sami potrzebujemy. My, książkowa blogosfera, dzielnie podążająca za wydarzeniami literackimi, wspierająca autorów i wydawnictwa, nie mamy swojego przyczółku. Postanowiliśmy więc go zbudować.

Tworzymy wydarzenie łączące rozrywkę z edukacją. Zaprosiliśmy twórców internetowych, pisarzy oraz wydawców do tego, by w formie dyskusji i warsztatów podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Będziemy poruszać niełatwe tematy, uczyć się oraz inspirować.

Czy to dla Ciebie?

Czytasz książki? Piszesz? Mówisz o nich w sieci? Pracujesz w środowisku literackim, bibliotece, wydawnictwie? A może chcesz spotkać ulubionych autorów i przybić im piątkę? Jeżeli choć na jedno z tych pytań odpowiedział*ś twierdząco, to KSIĄŻKONALIA są dla Ciebie.

Szykujemy spotkania i warsztaty, które pomogą Ci lepiej odnaleźć się w blogosferze, przebyć meandry współpracy z wydawnictwami, zbudować swoją markę w mediach społecznościowych. Wszystko w towarzystwie ludzi zakochanych w literaturze, okraszone niespodziankami i opakowane w nasze uśmiechy. To jak, widzimy się?

Partnerem spotkania jest Wydawnictwo Vesper, które będzie z nami cały dzień! Szykujemy dla was mnóstwo niespodzianek!

Miejsce:

Katowice, Bednorza 2a-6 budynek D

10:00-18:00

Wydarzenie odbędzie się w budynku znajdującym się na terenie zabytkowego kompleksu dawnego browaru, założonego w 1880 roku przez Petera Mokrskiego. Dawny browar zbudowany jest w styku historyzmu ceglanego z cegły klinkierowej. Obecnie kompleks ten działa pod marką Browar Factory Centrum.

W programie:

Spotkania autorskie:

Artur Urbanowicz:

Nominowany w plebiscytach Gazety Wyborczej i Radia 5 za aktywne promowanie twórczością rodzinnej Suwalszczyzny. Zadebiutował na początku 2016 roku słowiańską powieścią grozy “Gałęziste”, która zdobyła Nagrodę Czytelników Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego, Złotego Kościeja i została nominowana do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego. Latem 2017 ukazał się jego horror z elementami powieści gangsterskiej pod tytułem “Grzesznik”, za którego zdobył Nagrodę Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego. Wiosną 2019 roku nakładem wydawnictwa Vesper ukazał się jego “Inkub” – połączenie horroru i kryminału. Najnowsza powieść Artura Urbanowicza “Deman” to komiksowy rozmach w polskich realiach, hołd złożony ważnemu kulturowemu zjawisku, jakim są mitologie superbohaterskie, i znakomita historia psychologiczna o piętnie, odpowiedzialności i konsekwencjach posiadania nadludzkich mocy, o których marzy każdy z nas.

Tomasz Sablik

Tomasz Sablik, doskonały twórca horroru psychologicznego, ma na swoim koncie dobrze przyjęte przez czytelników powieści „Winda” i „Lęk” oraz opowiadania, między innymi zamieszczone w tomie „Grobowiec. Zaraza”.

Tomasz Sablik, bawiący się umysłami swych bohaterów wytrawny twórca horroru psychologicznego, wkroczył na scenę literacką książką, w której wciąż pobrzmiewało echo fascynacji Ameryką, o czym świadczy choćby ówczesny jego pseudonim czy umiejscowienie akcji. “W Próbie sił” wyraźne są również nawiązania do twórczości tytana powieści grozy – Stephena Kinga. Niemniej od premiery “Próby sił” Sablik najwyraźniej chce nam przekazać zupełnie inną refleksję niż ta, która towarzyszyła jego debiutowi. Twierdzi, że od „złego” nie ma ucieczki, bo „zły” tkwi w nas. Nie wyraża naszego środowiska, nie oddaje naszej „lokalności” czy wychowania. Jest w nas. Zagnieździł się w naszej głowie i przeżera mózg. (Fragment artykułu Kultury Onetu)

Marta Knopik

Absolwentka filologii polskiej o specjalności krytyka literacka. Autorka scenariuszy dla Teatroteki Szkolnej prowadzonej przez Instytut Teatralny w Warszawie. Fascynatka mitów i legend oraz zbieraczka starych opowieści. Adeptką śpiewu białego związana z Bytomskim Kolektywem Śpiewaczym. Stypendystka miasta Bytomia. „Czarne Miasto” jest jej debiutem powieściowym, a zarazem początkiem cyklu opowieści z Czarnego Miasta, którego kontynuację stanowi „Rok Zaćmienia”. Obecnie trwają prace nad trzecią częścią serii oraz nad opowiadaniami związanymi z demonologią Śląska. Jesienią ukaże się jej powieść pt. „Pani K.”

Marcin Majchrzak

Marcin Majchrzak, ur. 1990 w Tarnowskich Górach, obecnie wciąż związany ze Śląskiem, gdzie mieszka, pracuje i tworzy.​ Debiutował doskonale przyjętą powieścią „Stacja”, wydaną nakładem wydawnictwa Dom Horroru. W 2021 roku ukazała się kolejna jego powieść z gatunku – „Głód”. Współtwórca antologii: „Weird fiction po polsku”, „Dziwne opowieści”, „Grobowiec”. Wielokrotnie publikował w polskich czasopismach związanych z fantastyką i horrorem. W chwilach wolnych od twórczości literackiej funkcjonuje jako fotograf-amator i balkonowy ogrodnik.

Przemysław Żarski

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Reporter TVP Katowice, dziennikarz, a od 9 lat pracownik Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Laureat Nagrody Kryminalna Piła – dla Najlepszej Polskiej Powieści Kryminalnej 2020 (“Blizna”). Autor serii z komisarzem Robertem Kreftem – “Ślad”, “Blizna” i “Cierń” oraz powieści kryminalnej “Umwelt”. 

Randka z autorem i autorką!

Katarzyna Tkaczyk

Katarzyna Tkaczyk (ur. w 1993 r.) – z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu twórczyni na (niejeden) etat. Debiutowała w 2020 roku na Węgrzech, publikując łącznie pięć opowiadań humorystycznych i fantasy, a Polsce – powieścią fantasy „Iskra”, wydaną nakładem wydawnictwa Nowa Baśń w czerwcu 2021 roku. Oprócz tego pracuje jako copywriterka i narrative designer w branży game-dev. Prywatnie miłośniczka herbaty, dobrego ambientu i kultur oraz religii przedchrześcijańskich. Mieszka w podkrakowskich Krzeszowicach.

A. Kameron

Urodzony w 1989 roku w Katowicach. Doktor inżynier zawodowo związany z branżą energetyczną. Jako główne zainteresowania wymienia literaturę, gry planszowe oraz podróże. Pierwsze próby pisania podejmował w dzieciństwie – były to krótkie, ilustrowane opowiadania. W szkole średniej tworzył internetowy komiks z gatunku fantastyki młodzieżowej. W kolejnych latach publikował artykuły z zakresu ochrony środowiska. Wychował się w otoczeniu silnych kobiet, co wymienia jako jedną z inspiracji do napisania debiutanckiej powieści “Niepokonane”.

Warsztaty:

Warsztaty: Tajemnice Booktoka, jak zabłysnąć na książkowej stronie TikToka.

Prelegentka: Anna Sierakowska

TikTok: literackie_serce

Instagram: @literackie_serce

Na prowadzenie wśród platform oferujących tworzenie treści wideo wysunął się TikTok. W tym momencie medium nosi już wszelkie znamiona poważnej platformy i mimo nadal wyraźnie rozrywkowego nastawienia, wzbudza zainteresowanie kolejnych branż. W aplikacji zrobiło się gęsto od użytkowników, jednak nadal jest tam ogromne pole do popisu dla nowych osób. Jeżeli więc pragniesz rozszerzyć swoją działalność w Internecie, naszym zdaniem w tym momencie TikTok będzie bardzo rozsądnym wyborem!

Uwaga: By każdy uczestnik mógł wyjść z konkretnymi narzędziami dotyczącymi prowadzenia Booktoka, warsztat jest ograniczony ilością miejsc. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Szlifujemy styl: praktyczne wskazówki, jak tworzyć coraz lepsze teksty, które publikujemy w internecie.

Prelegentka: Emilia Teofila Nowak

Strona: Fabryka Dygresji

Instagram: @emiliateofila

Bez względu na to, czy tworzysz w sieci od dłuższego czasu, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z Bookstagramem, jednym z nadrzędnych celów powinna być chęć ciągłego rozwoju, również w sferze stylistycznej. Jako twórcy oddani promocji literatury w sieci powinniśmy szczególnie dbać o nasz język, pracować nad tworzonymi treściami tak, by były one czytelne i zrozumiałe dla odbiorcy, Jeśli chcesz dowiedzieć się, co możesz zrobić, by twoje recenzje były jeszcze bardziej zachęcające, ten warsztat jest dla Ciebie!

Uwaga: By każdy uczestnik mógł wyjść z konkretnymi narzędziami, warsztat jest z ograniczoną ilością miejsc. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Panele dyskusyjne:

Bookstagram: czy to nadal platforma do promowania czytelnictwa?

Porozmawiamy o roli influencera i jego roli w promocji literatury. Na co obecnie kładziony jest największy nacisk? Spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w mediach społecznościowych da się uzyskać balans między hobbystycznym prezentowaniem treści, a realizowaniem celów ustalonych przez wydawców i serwisy promujące treści o charakterze komercyjnym. Gdzie w tym wszystkim znaleźć miejsce na pasję i spontaniczność? Czy w mediach społecznościowych wciąż chodzi o książki? Jako prelegentów zaprosiliśmy wyjątkowych gości!

Prelegenci:

Instagram: @zaczytana.querida
Instagram @slavicbook
Instagram: @pannafox

Chcę wydać książkę: jak nie dać się nabrać na nieuczciwe praktyki i doprowadzić swój projekt do końca.

Prelegentka: Emilia Teofila Nowak

Panel przygotowany dla wszystkich tych, którzy pragną wydać własną powieść, boją się jednak powszechnych na rynku wydawniczych pułapek. Napisanie książki to ogromne wyzwanie. Co zrobić, by nie stało się ono niemiłym doświadczeniem? Zatrzymanie praw autorskich, niewywiązywanie się z ustaleń, obietnice sukcesu w zamian za współfinansowanie. Nie odpisywanie na maile, brak odpowiedniej redakcji – o wszystkim tym porozmawiamy z Emilią Teofilą Nowak, autorką strony Fabryka dygresji, od lat kompleksowo wspierającą autorów na rynku wydawniczym.

Współpraca z wydawnictwami oczami wydawców i blogerów.

Jak płynnie przejść ze współpracy barterowej do płatnej? Jakie, w procesie promocji książki, są oczekiwania wydawnictw, a jakie są oczekiwania blogosfery. Co robić w sytuacji spornej, jakie prawa ma wydawnictwo, a jakie przysługują influencerom?

Panel przeznaczony dla wszystkich twórców, którzy prowadzą współprace recenzenckie, bez względu na doświadczenie czy staż prowadzonego profilu. Zbierzemy dla was garść przydatnych wskazówek!


Prelegenci:

Instagram:
@__pinklife
Wydawnictwo Zielona Sowa oraz Books4YA
Wydawnictwo Vesper

Kto za tym stoi?

Beata Skrzypczak

Instagram: @opowiem_ci

Strona: www.opowiemci.com

Tworzę ranking opowiemci: honorujemy twórców. Dostrzegam i kibicuję twórcom, osobom, organizacjom, które dzielą się swoją literacką pasją w sieci. Już dziś zgłoś nominację TUTAJ!

Piotr Mąka

Instagram: @the.bookking

TikTok: @the.bookking

Tworzę #fantastycznebopolskie Instagramową, stałą inicjatywę, mającą na celu promowanie tego co polskie i godne uznania. Opublikuj post na Instagramie i dołącz do nas, udowadniając, że wszystko może być #fantastycznebopolskie.

Joanna Zwolińska

Instagram: @doskonale_nie_idealnie

Mieszkam na Górnym Śląsku, czytam książki, podlewam kwiatki, chodzę na spacery z Tajfunem i… lubię myśleć! Od czasu do czasu odwiedzam ciekawe miejsca w Polsce i Europie (choć najbardziej marzą mi się Stany Zjednoczone) dlatego na moim profilu znajdziesz relacje z moich wycieczek i polecanych miejsc.

Klaudia Straube

Instagram: @kaludyna.straube

YouTube: Klaudia Straube

Jestem Klaudia i mówię o byciu grubym na moim kanale na YouTubie i Instagramie. Pokazuje jak akceptować swoje ciało i kochać siebie. Staram się inspirować i zachęcać ludzi do bycia w zgodzie ze sobą i dbać o siebie.


Dziękujemy Ewie, za zorganizowanie oprawy fotograficznej, która umili nam ten ważny dzień! Już dzisiaj zapraszamy cię na profil Ewy!

Instagram: @nolijka



Rejestracja na wydarzenie została zamknięta. Do zobaczenia na Książkonaliach!


Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się do newslettera!

Masz pytania?

Możesz śmiało napisać do nas na maila: ksiazkonalia@opowiemci.com

Czy wstęp na wydarzenie jest płatny?

Wydarzenie jest całkowicie darmowe. Warto jednak wziąć pod uwagę, że na miejscu będzie możliwość kupienia książek. Dla uczestników będzie również możliwość zakupu napojów i przekąsek.

Czy można wziąć osobę towarzyszącą?

Jak najbardziej! Warto jednak pamiętać, że ilość miejsc jest ograniczona, dlatego warto od razu zarejestrować taką osobę, gdy tylko ruszą zapisy.

Czy jeżeli nie mam profilu na Instagramie, również mogę przyjechać?

Nawet musisz! :) Wydarzenie dedykowane jest wszystkim miłośnikom książek, a więc jest właśnie dla Ciebie!

Chciał_bym się zaangażować! Mogę wam jakoś pomóc?

Oczywiście! Wciąż powiększamy bazę wolontariuszy, więc jeżeli chcesz pomóc – napisz do nas: ksiazkonalia@opowiemci.com

Czy mogę przyjechać, jeśli nie jestem ze Śląska?

Zapraszamy! Z uwagi na jednodniowy charakter wydarzenia chcemy zaprosić jak najwięcej osób, które mieszkają na Śląsku. Wydarzenie jest jednak otwarte dla wszystkich!

Pobierz grafiki i zaproś znajomych!

Stories:

Posty: