Erin Hunter “Bambusowe Królestwo. Ocaleni z Potopu” wyd. Nowa Baśń

Tytuł: Bambusowe Królestwo. Ocaleni z Potopu
Autorka: Erin Hunter
Przekład: Marta Ziegler
Wydawnictwo: Nowa Baśń
Liczba stron: 257
Okładka: Miękka
Rok wydania: 2022

– Pewnego dnia, Zrywku – powiedziała – przejdziemy przez rzekę, a ja odnajdę swoją rodzinę.

Bambusowe Królestwo

Bambusowe Królestwo. Ocaleni z Potopu to nowa seria powieści przygodowych kwartetu pisarek: Tui Sutherland, Kate Cary, Cherith Baldry i Victorii Holmes. Pod pseudonimem Erin Hunter wydały one uznany na całym świecie cykl fantasy Wojownicy. Ich najnowsza seria Bambusowe Królestwo opowiada historię trzech pand rozdzielonych przy urodzeniu, które muszą połączyć się, aby wypełnić niezwykle ważne proroctwo i stawić czoła przeznaczeniu.

Podoba mi się sposób, w jakim autorki przedstawiły zwierzęta ubogacając je w ludzkie cechy, podkreślając ich osobowość i zdolność do podejmowania decyzji. Mimo że seria kierowana jest do młodszego czytelnika, z zaciekawieniem śledziłam rozwój całej akcji. Warto zaznaczyć, że świat wykreowany przez Erin Hunter jest dość rozległy, przez co czytelnik może na początku mieć problem ze wdrożeniem się w fabułę. Bambusowe Królestwo obfituje w szereg czworonożnych postaci, a każdy z nich ujmuje innym cechami. Bardzo dobrym zabiegiem jest więc przedstawienie postaci na początku książki, przez co możemy co jakiś czas wracać do wskazówek pozostawionych przez autorki.

Chociaż Ocaleni z Potopu to pierwsza część rozległego cyklu możemy w niej dostrzec zaczątki bogatej mitologii, w której akcja będzie się szerzej rozwijać w następnych częściach. Autorki oddają głos pandom, które wciągają czytelnika do królestwa zwierząt. Wraz z mieszkańcami Smukłego Lasu, Kwitnącego Wzgórza i Białych Kolców przechodzić będziemy przez wydarzenia, które będą miały na celu ocalenie całego Królestwa.

Każdy z bohaterów wychowywał się w innej części Królestwa, przez co odczuwa inne skutki wielkiego potopu. Każdy z nich próbuje przetrwać po niszczycielskiej powodzi. Śledząc naprzemiennie ich punkty widzenia poznajemy ich perspektywę i zmagania, które stają się niezwykle uniwersalne i znane każdemu czytelnikowi. Każdy z nas posiada pragnienie, by zostać zaakceptowanym, dążymy do przyjaźni z osobami, które towarzyszą nam na naszej drodze. Bambusowe Królestwo pełne jest więc pięknych alegorii i metafor, które dla młodego czytelnika mogą być inspirujące i zachęcające do sięgnięcia po kolejne części cyklu, których z pewnością wyczekuję.


2 Comments

  1. Roma 9 kwietnia 2022 o 10:55

    Polubię Pandy! Jestem zaintrygowana tym wpisem. Przeczytam książę zanim dam Wnuczce😁

  2. Marzena 22 czerwca 2022 o 10:54

    Ale hipnotyzyjąca okładka! Dla samej okładki warto kupić

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *