Chip Kidd “Start. Design dla nastolatków i nie tylko”, wyd. Mamania

Chip Kidd jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich grafików, tworzących m.in. okładki książkowe. Obecnie jest dyrektorem artystycznym domu wydawniczego Knopf, tworzy również niezależne projekty dla klientów takich jak Amazon, Doubleday, Grove Press, HarperCollins, Penguin/Putnam. Stworzył okładki do książek artystów takich jak: Haruki Murakami, Dean Koontz, Cormac McCarthy, Frank Miller, Alex Ross, Charles Schulz.

Tytuł: Start. Design dla nastolatków i nie tylko
Tytuł oryginału: Go. A kidd’s guide to graphic design
Tłumaczenie: Grażyna Chamielec
Wydawnictwo: Mamania
Liczba stron: 160
Okładka: Twarda
Rok wydania: 2018

Start. Design dla nastolatków i nie tylko – projektowanie graficzne jest łatwiejsze niż myślisz!

Wszystko, czego nie stworzyła natura, jest wynikiem czyjegoś projektu. Start. Design dla nastolatków i nie tylko

Pierwsze co mi przyszło na myśl, kiedy trzymałam tę książkę w swoich rękach to żal, że pojawiła się na rynku dopiero teraz. Żyjemy w czasach, kiedy projektowanie graficzne dotyczy każdego obszaru naszego życia, od wyglądu budynków, które nas otaczają, po przedmioty domowego użytku. Często jesteśmy nieświadomi, jak wiele rzeczy dookoła nas zostało wcześniej dokładnie zaprojektowane, by służyło naszym potrzebom, cieszyło nasze oczy i wysyłało podświadome komunikaty, co powinniśmy odczuwać patrząc na nie.

Kto lepiej wprowadzi dzieci i młodzież w tajniki projektowania graficznego, niż legendarny już projektant Chip Kidd, który na swoim koncie ma takie projekty jak słynna okładka książki Michaela Crichtona Jurassic Park, wybrana przez Universal Studio jako symbol filmu na podstawie książki.

Start. Design dla nastolatków i nie tylko, w fascynujący sposób prowadzi nas przez naukę, sztukę, historię projektowania, które poparte licznymi przykładami wprowadzą nas w tajniki designu. Autor uczy również młodych czytelników terminologii związanej z projektowaniem graficznym, kombinacji kolorów i efektów oraz dołącza praktyczne ćwiczenia, które każdy młody projektant może wykonać we własnym zakresie.

Start. Design dla nastolatków i nie tylko

Liczy się forma, treść, typografia i pomysł!

To, jak litery wyglądają, może być tak samo ważne, jak to, co mają do powiedzenia. Start. Design dla nastolatków i nie tylko

Mimo że Chip Kidd prowadzi nas przez historię swojej twórczości, zapoznaje nas z podstawowym zagadnieniami projektowania graficznego, sam nie narzuca odgórnego stylu projektowania. Wręcz przeciwnie, zachęca młodych czytelników do samodzielnego poszukiwania inspiracji, zbierania etykiet, opakowań, analizowania plakatów znalezionych na ulicy.

Zaprasza do wspólnej zabawy świadomego obserwowania rzeczywistości i szukania inspiracji tam, gdzie zazwyczaj byśmy nie spoglądali. W każdym środowisku można spotkać elementy designu, nawet w przedmiotach, które przeznaczamy do wyrzucenia.

Start. Design dla nastolatków i nie tylko

Projektowanie graficzne jest iluzją, ponieważ za pomocą atramentu na papierze lub pikseli na ekranie zmusza widza do zobaczenia czegoś, czego w istocie nie ma. Start. Design dla nastolatków i nie tylko

Start. Design dla nastolatków i nie tylko, moim zdaniem jest książką dla każdego, kto jeszcze nie miał okazji zaznajomić się z podstawami projektowania graficznego. Mimo, że nastolatką już nie jestem, a przed panną H. do tego wieku jeszcze długa droga, obie z zainteresowaniem przeglądałyśmy tę pozycję. Książka ta pozwala na szybki przegląd podstaw dotyczących projektowania, jest pełna porad, wskazówek na co powinniśmy zwracać uwagę nie tylko w designie, lecz również w codziennym życiu.

Dodatkowo sam wygląd tej pozycji, jej układ graficzny bardzo zachęca do jej przeczytania. Oczywiście, nie brałam innej możliwości jej wyglądu pod uwagę, kiedy stworzył ją sam Chip Kidd :)

Start. Design dla nastolatków i nie tylko

Podobał ci się wpis? Zapraszam do komentowania :)

Strona główna                    Wróć do bloga

18 Comments

 1. Wesellerka 7 czerwca 2018 o 10:58

  Bardzo mi się spodobała ta pozycja. Fajnie, jak w taki przystępny sposób, który zaciekawi młodych czytelników pokazane jest coś, co w przyszłości może zaprocentować, dzięki temu, że zainteresuje już teraz. Będzie w prezencie dla jednej z moich siostrzenic! Zapisuję sobie w swoim notesie w pomysłach na prezenty :) Dzięki!

  1. opowiemci 7 czerwca 2018 o 11:05

   Super! Bardzo polecam, jest to świetne narzędzie, aby rozwinąć w młodych ludziach kreatywność :)

 2. Aleksandra Załęska 7 czerwca 2018 o 11:29

  Fajna książka, coś mi się wydaje, że znalazłabym w niej wiele rozwiązań pomocnych dla mnie :)

 3. Dominika 7 czerwca 2018 o 11:51

  No to już wiem po co sięgnę! Dziękuje najmocniej za recenzje!

 4. kasia 7 czerwca 2018 o 12:19

  Pomysłowe. Jak będę miała starsze dziecko wrócę do tego wpisu

 5. Hanna 7 czerwca 2018 o 12:19

  Bardzo ciekawa pozycja. Od strony graficznej rzeczywiście się wyróżnia, chociaż wcale mnie to nie dziwi ;)

 6. ladymamma.pl 7 czerwca 2018 o 13:32

  Już nawet wiem dla kogo byłaby doskonałym prezentem … ;)

 7. Adriana 8 czerwca 2018 o 11:22

  Interesująca pozycja, mojemu synowi trochę jeszcze lat brakuje, ale sama zajrzę, bo z przyjemnością się czegoś dowiem o projektowaniu graficznym.

 8. Kasia Lorenc 11 czerwca 2018 o 08:50

  Bardzo ciekawa książka chętnie po nią sięgnę jak córka będzie trochę starsza.

 9. Monika 11 czerwca 2018 o 09:09

  Chętnie dowiem się czegoś o projektowaniu graficznym! Dzięki za ta recenzje i podrzucenie tematu!

 10. Pat 13 czerwca 2018 o 11:22

  Wow. Muszę mieć tą książke ! Sama projektuję graficznie swóje ebooki jak i magazyn, uważam że ludzie są wzrokowcami i piękno grafiki ich przyciąga. Dzięki za polecenie.

 11. Aleksandra 13 czerwca 2018 o 11:23

  Totalnie nie umiem w grafikę, więc to chyba książka dla mnie :)

 12. Kami 14 czerwca 2018 o 14:21

  Świetna. Na pewno spodobałaby mi się.

 13. Grafy w podróży 19 lipca 2018 o 11:03

  Zapowiada się nieźle. Świat zalewa tandeta i kisz, szczególnie w formie wizualnej, dlatego warto zainwestować w dzieci i nauczyć je patrzeć.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *