Michał Nogaś “Z niejednej półki. Wywiady” wyd. Agora

Tytuł: Z niejednej półki
Autor: Michał Nogaś
Wydawnictwo: Agora
Liczba stron: 685
Okładka: Twarda
Rok wydania: 2020
Za egzemplarze dziękuję Wydawnictwu Agora

Dla kilku zdań warto czasem wybrać się naprawdę daleko.

Z niejednej półki. Wywiady

Z niejednej półki. Wywiady to 37 rozmów, które Michał Nogaś, dziennikarz, publicysta i kulturoznawca, przeprowadził ze współczesnymi autorami. Wśród jego rozmówców znajdują się m.in. Alice Munro, Wiesław Myśliwski, Hanna Krall, Mario Vargas Llosa, Margaret Atwood, Jerzy Pilch, Olga Tokarczuk. Do każdego wywiadu dołączony jest portret rozmówcy – ilustracja autorstwa Joanny Rusinek wraz z krótką informacją o autorze.

Michałowi Nogasiowi udało się porozmawiać nie tylko z wyróżnionymi na międzynarodową skalę autorami, lecz również z osobami, których twórczość powinna być zdecydowanie bliższa polskiemu czytelnikowi.

Łączy ich miłość do słowa, dzieli często spojrzenie na świat i jego problemy.

Z niejednej półki. Wywiady

Uzyskane materiały pozwoliły dziennikarzowi nie tylko przybliżyć profil i światopogląd osób mających znaczący wpływ na literaturę światową, ale również zniwelować barierę między nimi, a odbiorcami ich twórczości. Michał Nogaś zaprasza nas do ich świata. Czytelnik może być swojego rodzaju naocznym świadkiem, podglądając przestrzeń i okoliczności, w których odbywają się rozmowy.

W przeciwieństwie do innych książek z wywiadami, w których rozmówcy muszą odpowiadać na dokładnie te same pytania, Michał Nogaś każdą rozmowę traktuje indywidualnie, zwraca uwagę na osobowość autora, usposobienie i naturę jego twórczości. Jednocześnie wywiady te ujawniają wrażliwość dziennikarza, który dostosowuje się do okoliczności spotkań ze swoimi gośćmi. Jest więc to książka dynamiczna, niejednoznaczna, a każda rozmowa to nowy rozdział, który wprowadza nas w inną tematykę.

W książce Z niejednej półki. Wywiady jedni odbiorcy odnajdą rzeczywistość, którą autorzy przeznaczyli do okrycia w swoich dziełach. Inni natomiast zostaną zachęceni do rozpoczęcia przygody z twórcami, po których książki do tej pory nie mieli okazji sięgnąć.

Miłośnicy literatury będą mogli spojrzeć szerzej, czytelnicy poznać swoich ulubionych twórców. Na tylnej okładce przeczytacie, że do czytania przez 14 godzin. Ja proponuję jedną rozmowę dziennie. Niech zostanie ona z nami przez jakiś czas, zanim sięgniemy po następną. Z niejednej półki. Wywiady zdecydowanie polecam, bo zdecydowanie warto ten tytuł mieć. Jestem pewna, że pod wieloma względami Was zaskoczy.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *