Elly Conway “Argylle” wyd. Insignis

Tytuł: Argylle
Autorka: Elly Conway
Przekład: Michał Strąkow, Xenia Wiśniewska
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 522
Okładka: Miękka z zakładkami
Rok wydania: 2024
Wpis powstał we współpracy reklamowej z wydawnictwem Insignis

Kiedy w ręce wpada mi powieść szpiegowska, to jest to dla mnie jak bilet do innego świata. Wszystko zaczyna się od okładki, często tajemniczej, zapowiadającej historię pełną intryg i niebezpieczeństw. Zawsze zastanawiam się, jakie tajemnice skrywa w sobie ta książka, jakie emocje tym razem wywoła. Często znajduję tam ulubione elementy fabuły pełnej niepewności, niebezpieczeństwa i zaskoczenia, lubię tę dawkę czytelniczej adrenaliny, pełnej tajemnic, zdrad i nieoczekiwanych zwrotów akcji. I nie inaczej będzie z Argylle! Powieści, która łączy w sobie wszystko to, co lubię w powieściach Dana Browna i Iana Fleminga.

Argylle to powieść, która przenosi czytelnika w świat międzynarodowego szpiegostwa.

W debiutanckiej powieści Elly Conway, głównym antagonistą jest Wasilij Fiederow, potężny rosyjski miliarder z ambicjami na prezydenta Rosji. Jego plany przywrócenia kraju do dawnej wielkości zagrażają wprowadzeniem świata w chaos. W odpowiedzi na ten nadciągający kryzys, CIA, pod kierownictwem charyzmatycznej i bezkompromisowej szefowej wywiadu, decyduje się podjąć akcję mającą na celu zapobieżenie katastrofie.

Do gry wchodzi więc tytułowy Argylle, którego życie zmienia się radykalnie po tragicznej śmierci rodziców. Spędzający czas w Tajlandii, niespodziewanie staje się świadkiem katastrofy samolotu. Jego odważna akcja ratunkowa przyciąga uwagę CIA, które rekrutuje go do wykonania śmiertelnie niebezpiecznej misji. Jako osoba wychowana przez nomadycznych handlarzy narkotyków, Argylle wyróżnia się znajomością wielu języków i biegłością w sztukach walki. Zostaje on zwerbowany do powstrzymania Fiederowa, który dąży do zdobycia tajemniczego, bezcennego skarbu, artefaktu skradzionego przez nazistów, którego odzyskanie uczyniłoby go najpotężniejszym człowiekiem na świecie. W tej skomplikowanej grze o zawrotnie wysokie stawki, Argylle musi zmierzyć się nie tylko z zagrożeniem ze strony Fiederowa, ale również stawić czoła własnym wewnętrznym demonom.

Elly Conway świetnie splata wątki historyczne z dynamiczną fabułą szpiegowską.

Centralnym wątkiem powieści jest poszukiwanie legendarnego skarbu – Bursztynowej Komnaty, zaginionego ósmego cudu świata. Czytelnik zostaje wciągnięty w labirynt historycznych tajemnic, starożytnych skarbów i współczesnych intryg, co sprawia, że lektura staje się niezwykle wciągająca. Podoba mi się, że Polska odgrywa w powieści znaczącą rolę, dodając do historii wyjątkowego europejskiego smaku i głębi historycznej. Sceny rozgrywające się w południowo-zachodniej Polsce, zwłaszcza w kontekście poszukiwania zaginionego skarbu, są naprawdę ciekawie wplecione w fabułę. Zawsze uważałam, że Polska, z jej malowniczymi krajobrazami i bogatą historią, stanowi idealne tło dla szpiegowskiej intrygi i poszukiwania tajemniczych artefaktów.

Argylle to powieść, która od samego początku przyciąga uwagę dynamiczną fabułą i barwnymi postaciami.

Główny bohater, tytułowy Argylle, jest postacią od początku wzbudzającą ciekawość, a jego rozwój w trakcie książki jest jednym z jej najmocniejszych punktów. Jego złożona przeszłość i wewnętrzne walki nadają głębi całej historii i sprawiały, że z zainteresowaniem śledziłam jego losy.

Co do postaci drugoplanowych, Conway stworzyła interesujący zespół, który otacza Argylle’a, jednakże nie wszystkie postacie zostały równie głęboko rozwinięte. Chociaż zrozumiałe jest, że przy tak obszernej objętości książki autor musiał dokonać wyborów dotyczących tego, na kim skupić uwagę, to jednak niektóre z tych postaci zasługiwałyby na więcej przestrzeni. Wydaje się, że zostawienie niektórych wątków nierozwiniętych może być świadomym zabiegiem, mającym na celu rozbudowanie ich historii w przyszłych częściach serii. Mimo że główny wątek skupia się na Argylle’u, to obecność i interakcje z postaciami takimi jak Wyatt czy Carter dodają dynamiki i humoru. Jestem ciekawa, jak te postacie będą się rozwijać w kolejnych tomach i jakie tajemnice mogą kryć za swoimi fasadami.

W powieści Elly Conway, czytelnik zostaje wrzucony w wir wydarzeń, gdzie tempo akcji jest zawrotne, a zdarzenia następują jeden po drugim w szybkim ciągu. Jest to książka, w której naprawdę dużo się dzieje, czasami aż do granic, gdzie czytelnik może poczuć się zasypany falą wydarzeń i scen. Krytykując nieco, można by powiedzieć, że momentami trudno jest zdecydować, czy bohaterowie bardziej przypominają Jamesa Bonda czy może Indiana Jonesa. Autorka splata wątki związane z nazistami, Bursztynową Komnatą, pałacem Fontainebleau, Paryżem, górą Athos, sztukami walki. Od Moskwy po Tajlandię, Grecję, Polskę i dalej. Ta mieszanka gatunkowa, choć z jednej strony dodaje powieści dynamiki i oryginalności, z drugiej może sprawić, że czytelnik momentami czuje się przytłoczony i niepewny, co do kierunku, w jakim zmierza fabuła. Conway bierze na siebie ambitne zadanie zbalansowania elementów szpiegowskiego thrillera z przygodowym poszukiwaniem skarbów, co jest nie lada wyzwaniem, szczególnie w debiutanckiej powieści.

Jednakże, mimo tej złożoności i pewnego przesycenia akcją, Argylle pozostaje dobrą lekturą, pełną zwrotów akcji, które utrzymują wysoki poziom emocji.

Argylle to nie tylko thriller szpiegowski, ale także opowieść o odkupieniu, odwadze i tożsamości. Autorka zręcznie łączy historię z akcją, tworząc powieść, która jest zarówno ekscytująca, jak i intelektualnie stymulująca. Czytając, trudno nie dać się porwać emocjom, które budzą się podczas podróży od dżungli Tajlandii, przez Monako, po góry Polski. Dodatkowo, książka oferuje szereg dobrze skonstruowanych scen akcji, które dodają dynamiki i podkręcają tempo narracji. To książka idealna dla fanów intryg historycznych, miłośników przygód i każdego, kto szuka w literaturze sporej dawki rozrywki.

Argylle to ekscytująca i wciągająca powieść z wciągającą fabułą i świetnym głównym bohaterem, oferująca szybkie tempo, przyjemny styl pisania i mnóstwo emocjonujących akcji. To książka, która sprawia, że czytelnik z zainteresowaniem śledzi losy bohaterów, zastanawiając się, jak rozwinie się ich historia w przyszłych tomach serii.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *