Justyna Leśniewicz “Grudniowy prezent” wyd. Books4YA

Tytuł: Grudniowy prezent
Autorka: Justyna Leśniewicz
Wydawnictwo: Books4YA
Liczba stron: 343
Okładka: Miękka ze skrzydełkami
Rok wydania: 2022
Wpis powstał we współpracy reklamowej z wydawnictwem Books4YA.

Pierwsze razy się zwyczajnie pamięta, wpisują się w nasz umysł i nie odchodzą w niepamięć…

Grudniowy prezent

Lara Zielińska, czuła i empatyczna nastolatka, właśnie rozpoczyna 1 klasę w IX Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie, z entuzjazmem stawiając czoła temu, co przyniesie jej nowy etap w życiu. U boku zwariowanej przyjaciółki, Julki, pragnie zdobywać nowe doświadczenia i zawiązywać nowe przyjaźnie. Kiedy do ich klasy dołączy Ariel, tajemniczy nastolatek, który dopiero co przeprowadził się do miasta, życie Lary nabierze rozpędu. Z pozoru uszczypliwy i zamknięty w sobie chłopak nie zdobywa sympatii klasy, jednak Lara, która nie ocenia po pozorach, zdobędzie zaufanie nowego kolegi, a może nawet i coś więcej…?

Grudniowy prezent

Może tylko w moim umyśle ludzie ciągle dzielili się na tych majętnych i biedniejszych. Może tak naprawdę sam stwarzałem te podziały w głowie, a Lara się nimi nie przejmowała. Była ponad to wszystko.

Grudniowy prezent

Wiele rzeczy można w życiu powtórzyć, jednak licealne przyjaźnie, pierwsze miłości i odkrywanie swoich pasji pozostaje z nami na całe życie. Czytając o rodzącej się między Laurą a Arielem przyjaźni stało się pięknym doświadczeniem i wspomnieniem czasów liceum. To, co lubię w tego typu powieściach dla młodzieży, to te wszystkie romantyczne emocje, które spotykają ludzi zakochujących się po raz pierwszy. Autorka pięknie nakreśliła nie tylko niełatwą relację między uczniami, ale również sytuację ich rodzin.

Podoba mi się, w jaki sposób Justyna Leśniewicz wykreowała postać Ariela. Nie jest on postacią bez wad, co jeszcze bardziej podkreśliło jego autentyczność i problemy, z jakimi musi się zmierzyć (historia jego rodzinny jest trudna i nieoczywista). Czekałam na przełom, w którym uwydatni się jego wrażliwość i strach przed odrzuceniem, odpowiedzialny za utworzenie wokół niego silnego muru. Sposób, w jaki Laura niweluje ten dystans, jest niezwykły. Jej cierpliwość i czułość stanowi ogromny plus tej historii.

Podoba mi się, że każdy rozdział rozpoczyna cytat ze znanych, okołoświątecznych piosenek, które możemy usłyszeć w radiu, czy ostatnio na TikToku ;) Słowa tych utworów odzwierciedlają myśli, dają wgląd w odczucia i historie pisane przez nastoletnie hormony, strach przed przyszłością i wyzwania związane ze zmierzeniem się z tym, co tu i teraz. Bardzo lubię powieści, które w prostej, przyjemnej fabule, poruszają ważne kwestie związane z nastoletnim życiem. Taką historią jest właśnie Grudniowy prezent, dlatego z ogromną przyjemnością objęłam nad nim swój patronat medialny i polecam wam ten tytuł z całego serca!

Grudniowy prezent

Biała zima była czymś pięknym, święta Bożego Narodzenia były czymś wyjątkowym. Jednak to wszystko nabierało niepowtarzalnego efektu dopiero w połączeniu z miłością.

Grudniowy prezent

Historia Lary i Ariela oprószona płatkami śniegu i świątecznymi melodiami roztapia serce i łamie wszelkie podziały. Przypomina istotę świąt, w której na pierwszy plan wysuwa się wrażliwość na drugiego człowieka, opieka nad najbliższymi i otwarcie serca na to, co nieprzewidziane… Bądź gotowy na Grudniowy prezent, może i na Ciebie tuż za rogiem czeka coś niespodziewanego!


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *