Anna Cieplak “Rozpływaj się” wyd. Literackie

Tytuł: Rozpływaj się
Autorka: Anna Cieplak
Wydawnictwo: Literackie
Liczba stron: 318
Okładka: Miękka
Rok wydania: 2021
Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem Literackim.

Krążymy więc po wspólnym betonowym kosmosie (…).

Rozpływaj się

Rozpływaj się to najnowsza powieść Anny Cieplak, autorki nominowanej do Nagrody Nike 2018 i Paszportu „Polityki” za książkę Lata powyżej zera.

Akcja powieści podzielona jest na trzy linie czasowe, wydarzenia balansują między rokiem 1999, 2009, a 2019. Robert, Alina, Janek i Marca mieszkają w jednym familoku w Rudzie Śląskiej. To tam poznają smak pierwszych relacji, alkoholu, konfliktów i przyśpieszonego kursu dorastania.

Każdy z bohaterów zdecyduje się na wybranie innej drogi życiowej. Jedni spełniają swoje marzenia o wyrwaniu się z Rudy Śląskiej, inni popadają w ciężkie nałogi. Towarzyszymy im w ich ślubach i rozwodach. Spotkanie po latach przyniesie gorzkie refleksje na temat ich relacji i wydarzeń, które niekoniecznie powinny ujrzeć światło dzienne.

Proza Anny Cieplak jest niezwykle bezpośrednia, surowa, pełna miejscami sarkastycznego spojrzenia na relacje i okoliczności otaczające głównych bohaterów. Każdy z nich zmuszony jest na nowo odnaleźć swoją tożsamość w otaczającej ich rzeczywistości. To, co ich łączy, jednocześnie gorzko dzieli, a niemym świadkiem tych wydarzeń jest Śląsk z całą historią swoich miast i swoistą autonomicznością.

Nowa powieść Anny Cieplak to gorzka lektura, miejscami jednak czytelnikowi bardzo znajoma. Realistyczna narracja bez upiększeń maluje surowy obraz dorastania, relacji międzyludzkich i Śląska.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *