“Szlaki. Opowieści o wędrówkach” wydawnictwo Poznańskie

Robert Macfarlane to brytyjski pisarz, członek Royal Society of Literature oraz założyciel organizacji charytatywnej Action For Conservation.

Jego pierwsza książka została opublikowana w 2003 roku i zdobyła nagrodę Guardian First Book Award. W swoich książkach łączy historię, nauki przyrodnicze z narracją pierwszoosobową.

Tytuł: Szlaki. Opowieści o wędrówkach
Tytuł oryginału: The Old Ways
Wydawnictwo: Poznańskie
Liczba stron: 520
Okładka: Twarda
Rok wydania: 2018

Szlaki – labirynt ścieżek, który czeka na swojego podróżnika.

Przemierzając drogi, zastanawiam się często nad ich pochodzeniem, nad powodami, które skłoniły ludzi do ich zbudowania, nad przechowywanymi przez nie zapisami zwykłych podróży, nad tajemnicami podróżników, spotkań i wyjazdów.Szlaki. Opowieści o wędrówkach

W najnowszej książce Roberta Macfarlane’a to właśnie ścieżki, przełęcze, górskie trasy i szlaki są głównymi bohaterami. Jest to opowieść o chodzeniu nie tylko na lądzie, ale również poznawaniu szlaków morskich. Autor poprzez książkę pomaga nam zrozumieć, że poznając szlaki, często stare i zapomniane, tak naprawdę poznajemy historie ludzi, całych cywilizacji, które nas ukształtowały na przestrzeni wieków.

Szlaki

Niedostępne, nieodkryte i niezbadane trasy – to właśnie je autor postanawia dokładnie odkryć, zrozumieć, w jakim celu powstały i dokąd prowadzą. Nie robi tego sam. Towarzyszą mu historie życia i twórczości poetów, filozofów, podróżników i odkrywców. W każdym rozdziale odnosi się do wspomnień i twórczości innych miłośników wędrówek, po to, by dogłębnie zbadać cel pieszych wędrówek, także w znaczeniu metafizycznym i filozoficznym.

Idzie śladami nie tylko wydeptanymi przez nogę ludzką, ale również zagłębia się w poszukiwanie wewnętrznego pokoju, celu, dla którego człowiek rozpoczyna wędrówkę. Możemy nie tylko przeczytać zachwycające opisy flory i fauny, morskich traktów i górskich pejzaży, ale również doświadczyć trwogi i niepokoju, kiedy wraz z autorem przemierzamy tak zwaną “najbardziej śmiercionośną ścieżkę w Wielkiej Brytanii”, u wybrzeża Essex.

– Boję się, że jeśli nie zdążymy wrócić na czas, przypływ porwie moje buty – powiedziałem do Davida. – Jeśli nie zdążymy wrócić na czas, przypływ porwie twoje ciało – odparł, co nie zabrzmiało szczególnie pocieszająco.Szlaki. Opowieści o wędrówkach

Szlaki

Szlaki. Opowieści o wędrówkach, czyli jak w naturze miejsce przenika się z umysłem.

Ścieżki łączą. To ich podstawowe zadanie i główny powód istnienia. W dosłownym rozumieniu tego słowa wiążą ze sobą różne miejsca, a co za tym idzie wiążą również ludzi.Szlaki. Opowieści o wędrówkach

Książka ta prowadzi nas przez dwa aspekty wędrowania. Pierwszy to ten fizyczny, kiedy podążamy za historią stworzoną przez ludzkie stopy. Drugi to łączenie i przenikanie tego, co zewnętrzne z tym, co wewnątrz nas. Robert Macfarlane, za pomocą licznych cytatów i fragmentów daje nam kilka lekcji filozofii, używa alegorii krajobrazów, aby odkryć kim tak naprawdę jest człowiek i jakie myślenie ma o sobie.

Autor podąża za swoim mentorem, Edwardem Thomasem, ale oprócz znanych postaci spotykamy i poznajemy wiele anonimowych postaci, podróżników i pielgrzymów, którzy z fascynacją przemierzają naszą planetę.

To właśnie wyróżnia autora spośród pisarzy przyrodniczych, pragnie on dogłębnie zbadać, a nawet odpowiedzieć na metafizyczne pytania, dokąd my ludzie, tak naprawdę zmierzamy i jakie chcemy po sobie pozostawić dziedzictwo.

Szlaki

Książka Szlaki. Opowieści o wędrówkach oferuje nam ogromną dawkę wiedzy z zakresu geografii, przyrody i filozofii, ale również jest swoistym dziennikiem podróżnym, i właśnie to mnie najbardziej do tej książki przekonało.

Autor wielokrotnie zmaga się z bólem, osamotnieniem, zimnem, lękiem i zmęczeniem. Żadnego z tych stanów przed swoim czytelnikiem nie ukrywa, jednak jego fascynacja historią naturalną pokonuje każdą z tych niedogodności.

Książka ta zdecydowanie bada związek między człowiekiem a naturą, która go otacza. Jest to niezwykłe połączenie badań nad historią naturalną z refleksyjnymi przemyśleniami na temat osób, które podążały tymi szlakami  przed nami. W ten sposób jego proza nie staje się monotonna, lecz ciekawie metaforyczna i zmuszająca do samodzielnych refleksji.

Szlaki

Szlaki. Opowieści o wędrówkach to lektura bardzo uspokajająca i kojąca. Czytałam ją wieczorami, przy szumie fal i czułam, że wraz z autorem wędruję po ścieżkach zapomnianych cywilizacji, odkrywam trasy górskie i morskie.

Niektóre trasy, takie jak pielgrzymkowa droga Camino do Santiago, czy Izraelskie trakty były mi dość znane, o niektórych nie miałam w ogóle pojęcia. Tym bardziej książka ta otworzyła mi oczy, jak wiele o przyrodzie możemy się jeszcze dowiedzieć i jak bardzo współgra ona z naszą wewnętrzną naturą.

Podobał ci się wpis? Zostaw komentarz!

strona główna wróć do bloga

8 Comments

 1. Roma 7 września 2018 o 08:02

  Chciałabym pójść tymi szlakami – świetne! Poszerzam dzięki tym wpisom zasób przeczytanych książek :-)

 2. Agnieszka Wleciał 10 września 2018 o 11:46

  Gdy przeczytałam tytuł to od razu skojarzył mi się nie tyko ze szlakami do chodzenia, lecz również z losami ludzkimi.

 3. opowiemci 10 września 2018 o 12:11

  Tak, ta książka jest pewną alegorią życia :)

 4. Karolina 10 września 2018 o 12:58

  Zapowiada się super książka na długie, jesienne wieczory ;)

 5. pożeram strony 10 września 2018 o 17:09

  Książka książką, ale jakie cudne zdjęcia!

 6. Niefikcyjna 10 września 2018 o 23:27

  Ostatnimi czasy dużo wydaje się książek o naturze, albo o niej samej, albo o jej więzach z człowiekiem i odwrotnie. Widzę, że ta książka idealnie wpasowuje się w ten nurt. :)

 7. Grafy w podróży 2 października 2018 o 18:22

  Pozycja idealna dla nas w przerwie między jednym a drugim wypadem. Może w końcu się przełamiemy i sięgniemy po książkę o podróżach. Poza Kapuścińskim to chyba nic nie czytaliśmy i podróżach.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *