Adam Szabat “Tajemnica Jareda Straya” wyd. Lira

Tytuł: Tajemnica Jareda Straya
Autorka: Adam Szabat
Wydawnictwo: Lira
Liczba stron: 333
Okładka: Miękka
Rok wydania: 2021
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Lira.

W ręce Leona Kornasa, dziennikarza obecnie prowadzącego działalność gospodarczą w branży warzywno-owocowej, trafia powieść Gniazdo. Bohatera zaciekawia postać Jareda Straya, amerykańskiego pisarza polskiego pochodzenia. Oczarowany autorem postanawia rozpocząć prywatne śledztwo na temat jego życia i twórczości, a za Watsona służyć mu będzie Barbara Horowecka, dziedziczka dworu Horoweckich. Jego odkrycie zabierze czytelnika w świat tajemnic i historii, które możliwie nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego…

Adam Szabat zabiera nas do wsi Wilowice. Miejsca, które kryje w sobie wszystko, nie chcąc przy tym uchylić nawet rąbka tajemnicy. Podzielamy fascynację głównego bohatera, kibicujemy mu w tej drodze dojścia do prawdy. Tajemnice Wilowic i ich mieszkańców przyjmują wiele twarzy. Czytelnik podobnie jak główny bohater, będzie musiał odkryć, czy żyje w świecie halucynacji, czy wydarzenia, które jawią się niczym sen miały miejsce, a jeśli tak, to w jakiej formie naprawdę.

Podobał mi się styl narracji, który był fabularny i obrazowy. To powieść, którą z jednej strony czyta się jak dobry kryminał, z drugiej jak powieść przygodową z kilkoma gorzkimi elementami dotyczącymi historii, dramatów ludzkich i zachowań antysemickich w tle.

Miałem wrażenie, że jedna tajemnica prowadzi do drugiej, jak z jednego ciemnego tunelu przejeżdża się do drugiego – i ciągle nie widać wyjścia, a jedynie lekkie światło przebijające się przez dziury w sklepieniu.

Tajemnica Jareda Straya

Jestem fanką budowania powieści na kanwie przeplatania ze sobą narracji w czasie rzeczywistym i retrospekcji tak, by przy czytaniu było wymagane utrzymanie ciągłej uwagi. Pod tym względem Tajemnica Jareda Straya to historia wciągająca i przejmująca. Rozbudziła u mnie ciekawość rejonami opisywanymi w powieści. Nie ma nic bardziej tajemniczego niż lokalne historie i zabytki, które towarzyszą poszczególnym regionom naszego kraju.

Tajemnica Jareda Straya to bardzo udany debiut Adama Szabata, z wielkim zainteresowaniem będę wyczekiwać kolejnych opowieści spod pióra autora.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *